ESP TEST

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
alexsm
Posts: 63
Joined: 16 May 2007, 12:06
Auto:
Location: Piata Muncii, Bucuresti
Contact:

ESP TEST

Post by alexsm »

Salut!

Merita ESP-ul. daca vreti sa va convingeti ce diferenta pot face niste sisteme ( ABS, traction control, ESP ) uitati-va aici TOP GEAR TEST

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

nu-i neg utilitatea. dar nici nu am atita incredere in esp. 70 de mile pe ora pe gheatza ? adica peste suta de km pe ora ? da' ce, am baut gaz ? cum in 10 ani de condus shi 5 mashini fara esp nu am avut probleme nu cred ca o sa am nici de acum incolo. nu l-am pus nu pentru ca era un capat de tzara pretzul ci pentru ca nu am incredere. e genial cind functzioneaza corect, dar am prieteni cu mashini "pricopsite" care se pling ca intra ba prea tirziu, ba prea devreme shi merg cu esp-ul dezactivat. singurul care nu se plinge (dintre prietenii mei) e unul care are un audi a3 cu tot ce se poate pe el. asha ca eu unul am renuntzat. teoria e teorie, practica ne omoara. prefer sa conduc astfel incit sa nu am nevoie de esp vreodata.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Se preconizeaza ca ESP sa ajunga dotare standard. Ceea ce este foarte bine. Conform statisticilor, ar fi mult mai putin accidente si mult mai putine victime daca toate masinile ar fi echipate cu asa ceva. Si eu am tot 10 ani de condus si pana acum n-am fost in situatia sa regret (prea tare) ESP-ul. Insa nici nu vreau sa ajung sa ma intreb "ce-ar fi fost daca aveam...", asa ca il voi pune. Iar daca ma va scoate cumva din sarite ii dau OFF de nu se vede. :)

fusioncid
Posts: 61
Joined: 01 Jun 2007, 22:40
Auto:

Post by fusioncid »

si eu l-as pune daca ar fi vechea oferta valabila
asa nu o sa-l pun, oricum masina o sa fie stabila, are suspensie ind spate multi-link ... astia prin reviewuri spuneau ca nu e chiar la fel de stralucita in curbe ca si Ford Focus 2 - (care e legendara pentru stabilitate) - dar se aproprie foarte mult.

tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

ESP - mai mult decat util

Post by tsunami »

Eu am fost un caz clasic de "ce bine ar fi fost daca il aveam" cand la 40 - 50 km/h am alunecat pe gheata si m-am rasturnat cu masina in sant. Nu grav dar am tras o sperietura zdravana. Dupa asta am tot cautat sa vad ce dispozitiv electronic m-ar fi ajutat la momentul respectiv si am vazut ca ESP era singurul. Chiar in testul celor de la Fifth Gear este prezentata situatia clasica cu care eu am pierdut aderenta pe gheata. Diferenta era de viteza. Asa ca eu pentru Cee'd voi lua cu siguranta ESP. Chiar daca nu voi utiliza ESP-ul defel cat voi avea masina ma voi declara multumit de investitie. Dar cu siguranta va interveni si imi corecta unele traiectorii luate prost sau unele intrari prea la limita in curbe.
Totusi trebuie avut in vedere si limitele de actiune ale acestor dispozitive electronice. Da ele sunt bune dar daca tu mergi cu viteza foarte mare (peste, nu stiu, 130 - 150 km/h) nu cred ca te mai ajuta mult sa ramai pe sosea pentru ca pur si masina parcurge distante mult mai mari in fractiunile acelea de secunda cand computerul iti corecteaza traiectoria. La fel si cu airbags: ele sunt proiectate sa actioneza optim (sa se deschida in timp util) doar la anumite viteze ele masinii. Pur si simplu la peste 120 km/h (in momentul impactului) ele nu mai ajuta cu nimic, dimpotriva te pot si omori, ele fiind proiectate sa se deschida optim la viteze mai mici, timpul in care incarcatura se detoneaza si air-bag-ul se umfla este unul standard si nu depinde de viteza de deplasare a masinii.

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bogdan »

Daca aveti posibilitatea luati ESP... De multe ori poate face diferenta intre viata si ce e dincolo de ea!!
NU trebuie sa fii vitezoman, sau teribilist ca sa iti trebuiasca ESP!

Un C4 fara ESP, facut praf!! Daca avea ESP erau sanse mari sa nu se intample.. Vestea buna este ca au scapat doar cu zgarieturi ambii pasageri..
http://www.clubc4.ro/viewtopic.php?t=292


Niste filmulete si de la mine:

Un filmulet care face cat 1000 de cuvinte. Enjoy!


Un alt filmulet, de data aceasta la scara mai mare . Aici se vede intr-adevar cat conteaza ESP-ul.


Si ultimul filmulet edificator

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Ok Ok pe mine m-ati convins ca nu am facut o investitie proasta .... Ce ma mira pe mine este ca nu am mai vazut filmuletul cu tirul .. :shock: Drace ce bine ar fi ca toate tirurile sa aiba ESP.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Am vrut sa il pun, dar... nu mi-au mai ajuns banii. Acum nu imi ramane decat sa merg mult mai prudent

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Da, mai ales sa fii cu ochii pe aia de au ESp si care au impresia ca pot sa faca in trafic orice manevra vor muschii lor ca, de, sunt protejati ... :D
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Da, da da ca bine zici. Au o aura care ii inconjoara, ca un scut energetic cum avea nava Enterprise . Sunt multi care se cred cel putin in tanc cand sunt in masina :(

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Eu cu Tico ma simt ca intr-o cada de plastic... :o
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Asa tare ploua in ea? :D

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

:? Nu ... ma refeream la protectie :( La mine in masinuta nu a plouat decat cu .... cafea. Geamuri deschise cafeaua pe capota si discutam cu un prieten . Observ un clio simbol cu o femeie la volan care facea manevre sa iasa din parcare. Incep sa rad de ea ca nu prea le stia cand deodata inghet: a pus volanul pe drept si a inceput sa dea cu spatele drept spre masinuta mea. In trei secunde aveam aripa pocnita si o parte din usa fata dreapta ...si inundatie de cafea in masina ( doua pahare de plastic aproape pline ..). Ce s-a intamplat dupa nu mai are nici o importanta Cap_PDT_01_15
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

fusioncid
Posts: 61
Joined: 01 Jun 2007, 22:40
Auto:

Post by fusioncid »

eu am patit cu un bosorog care dadea cu spatele pe o straduta - nici macar ca sa iasa din parcare, mergea inainte s-a oprit, m-am oprit cam la 4m in spatele lui si incepe se dea in spate, pana a ajuns la vreo 2m m-am gandit ca vrea sa dea putin sa o parcheze in stanga (asta si vroia - dar s-a gandit sa dea mai mult in spate fara sa se uite). Noroc ca se misca foarte incet, nu s-a intamplat nimic, dar nu pot sa inteleg cum naiba sa dai cu spatele fara sa te uiti? Daca e un copil mic acolo si il nenorocesti pe viata? Imbecili! Moda asta de-a a da cu spatele si sa te uiti in oglinzile laterale...

adrian.tuhut
Posts: 278
Joined: 24 May 2007, 16:31
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by adrian.tuhut »

fusioncid wrote:eu am patit cu un bosorog care dadea cu spatele pe o straduta - nici macar ca sa iasa din parcare, mergea inainte s-a oprit, m-am oprit cam la 4m in spatele lui si incepe se dea in spate, pana a ajuns la vreo 2m m-am gandit ca vrea sa dea putin sa o parcheze in stanga (asta si vroia - dar s-a gandit sa dea mai mult in spate fara sa se uite). Noroc ca se misca foarte incet, nu s-a intamplat nimic, dar nu pot sa inteleg cum naiba sa dai cu spatele fara sa te uiti? Daca e un copil mic acolo si il nenorocesti pe viata? Imbecili! Moda asta de-a a da cu spatele si sa te uiti in oglinzile laterale...
nu inteleg ce e rau in a te uita in oglinzi(toate 3) cand dai cu spatele. mi se pare chiar mai practic decat sa stau pe jumatate rasucit.....
la urma urmei totul tine de obisnuinta...
Kia Cee'd 1.6 CRDI Pewter Beige (GL 83 THT)
ODO: 137.111km
poze: https://picasaweb.google.com/1129296780 ... 44/KiaCeed

Post Reply

Return to “Generalităţi”