Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Bravo, mergi la Bucuresti sa.ti faca autocalibrare iar dupa aia se treci lunar pe la ei sa.ti mai faca vreo reglare din cand in cand.Nu degeaba ti.au recomandat si alti colegi sa mergi la Vernesti, oamenii sunt experti si fiecare de acolo are sarcina sa bine stabilita (mecanicul e mecanic, baiatul care e pe soft face doar reglaje la soft si nu invers ca la alte service.uri).
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Instalatie GPL !?!

Post by quelloo »

daca si Buzaul a ajuns sa fie departe :)... jezz
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Instalatie GPL !?!

Post by george_eu25 »

Si e vreo problema daca nu vreau sa ma duc la "pomul laudat"???Or fi cei mai buni,dar nu e prima masina pe gaz.Apar tot felul de probleme neprevazute si nu am chef sa bat 300km (dus-intors) doar ca sa imi faca nu stiu ce reglaje,mai ales ca o sa fie in garantie si trebuie facute la ei interventiile.
Cred ca sunt si in Bucuresti serviceuri bune care sa monteze o instalatie.Daca aveti ceva recomandari va multumesc anticipat,dar nu de genul "am auzit ca....".Ceva concret,ca pana la urma asta e scopul topicului!
Multumesc si toate cele bune!

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Sincer vorbind si pe noi ne-ar interesa un service bun in Bucuresti. Mergi tu si incearca si ne spui si noua. :mrgreen: Altfel tzi-am spus acum vreo 3-4 pagini unde sa te duci sa ai o informatie sigura.

@_devilson_ eu le stiu pe cele din zona Bucurestii Noi. Sunt 2 la intersectia cu Laminorului. Astea sunt Skid-uri clasice intrate in franciza lor. Ca statii mari sunt 2 intre Mogosoaia si Otopeni pe DNCB.

Altfel le gasesti aici pe toate: http://artpetrol.ro/stations/

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Instalatie GPL !?!

Post by george_eu25 »

Am facut acum programare pentru montaj la Supergaz.
2700 lei Zenit Pro cu injectoare Valtek sau daca vreau cu injectoare Hana la 3200 lei.Voi ce ziceti??Pe care sa merg??
Multam anticipat!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Eu mi am pus Hana pentru ca la motorul meu sunt singurele care duc. Cauta review uri pe net. Astea hana sunt mai silențioase vs ino de la Brc
SAAB 9-5

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Instalatie GPL !?!

Post by george_eu25 »

Hai ca revin cu noutati....
Am montat GPL la Pro-Gaz Vernesti.Stiu ca eu am zis ca nu vreau la ei (nu-mi sariti in cap),dar pur si simplu s-a nimerit sa am drum la Ramnicu Sarat si daca tot aveam drum pe-acolo am zis sa pun si gazul.Am facut programarea cu 2-3 zile inainte.
Legat de instalatie,am pus BRC Secvent 32 cu rezervor toroidal de 59l.Am incercat intai cu cel mai mic rezervor,adica cel de 42l,pentru ca ma gandeam ca intra la fix in locul rotii de rezerva,dar tot iesea in afara gaurii si trebuia pus ceva pe laterale ca sa stea polita aia dreapta.Asa ca am luat rezervorul de 59l,care e cu 2,5 cm mai inalt decat cel de 42l. De la tabla portbagajului (la fata rotii de rezerva) si pana la nivelul de sus a rezervorului sunt 8cm.Asa ca am pus pe langa rezervorul de gaz niste polistiren taiat exact in forma aia si acum sta polita aia perfect.
Legat de instalare,au lucrat perfect.Eu sunt mai cusurgiu si perfectionist de felul meu,dar chiar nu am gasit nimic de reprosat!Toata treaba a durat vreo 5 ore jumate cu tot cu reglaj.La primul plin facut acolo (pentru a vedea etanseitatea) au intrat 46,8l.
Acum....Am niste probleme mici.In primul rand dupa ce am facut plinul si am mers 190km (drumul inapoi plus ceva km in Bucuresti) a inceput sa oscileze indicatia de nivel al gazului.Ba imi arata 4 puncte,ba se ducea la 1 punct.Si asta pe drum drept,nu in panta...Am sunat inapoi la Pro-Gaz si tanti de la telefon mi-a recomandat sa ii fac plinul inapoi si sa merg asa pana se termina gazul si trece singura pe benzina ca sa vedem si consumul.Zis si facut,dar surpriza ca mi-au intrat doar 9.5l de gaz pana a carait pompa.Deci era full!Am sunat-o din nou,i-am zis de plin si mi-a recomandat ori sa merg la ei pentru verificari si reglaj,ori la un colaborator de-al lor din Bucuresti si anume MARPACO,de la Ilioara!De la plin pana in momentul de fata,cand scriu,am 200km facuti si sunt pe ultimul led care palpaie de vreo 10km.
Cam asta e pana acum!De functionat,functioneaza perfect!

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Instalatie GPL !?!

Post by darksleep »

Nu e cam putin 200 de KM pentru un plin ? Cat anume ti-a intrat la primul plin ?

Eu am aceiasi instalatie pe Renault Laguna din 98 si cu un plin de aprox 50 de litri, ma duc undeva pe la 430 de KM pana cand trece pe benzina.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Felicitari.

Eu unul nu cred ca ai facut 190 km cu 9L de gaz. Ca sa te lamuresti incearca sa pui de la aceeasi pompa si sa te uiti la presiunea de pe pompa. Ar trebui sa fie intre 10 s 12 atm. O posibila explicatie este ca pompa de la care ai alimentat 9 L sa nu fi avut suficienta presiune. Am prins si eu un MOL care baga cu 7 atm. Iar alimentarea a fost mica. Si independenta dupa la fel.

La mine mai variaza led-urile in functie de presiunea de afara. Din cand in cand las masina cu 1 led aprins si dimineata am 3 aprinse. Dupa cativa km insa isi revine. Sistemul de masurare a presiunii nu este la fel ca cel de masurare a volumului de benzina. O mai ia razna, dar metoda plin la plin e infailibila. Asteapta-te la o medie de 9L. Mai spre 8 in afara, mai spre 10 in oras.

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by octav_ceo »

george_eu25 wrote:Hai ca revin cu noutati....
Am montat GPL la Pro-Gaz Vernesti.Stiu ca eu am zis ca nu vreau la ei (nu-mi sariti in cap),dar pur si simplu s-a nimerit sa am drum la Ramnicu Sarat si daca tot aveam drum pe-acolo am zis sa pun si gazul.Am facut programarea cu 2-3 zile inainte.
Legat de instalatie,am pus BRC Secvent 32 cu rezervor toroidal de 59l.Am incercat intai cu cel mai mic rezervor,adica cel de 42l,pentru ca ma gandeam ca intra la fix in locul rotii de rezerva,dar tot iesea in afara gaurii si trebuia pus ceva pe laterale ca sa stea polita aia dreapta.Asa ca am luat rezervorul de 59l,care e cu 2,5 cm mai inalt decat cel de 42l. De la tabla portbagajului (la fata rotii de rezerva) si pana la nivelul de sus a rezervorului sunt 8cm.Asa ca am pus pe langa rezervorul de gaz niste polistiren taiat exact in forma aia si acum sta polita aia perfect.
Legat de instalare,au lucrat perfect.Eu sunt mai cusurgiu si perfectionist de felul meu,dar chiar nu am gasit nimic de reprosat!Toata treaba a durat vreo 5 ore jumate cu tot cu reglaj.La primul plin facut acolo (pentru a vedea etanseitatea) au intrat 46,8l.
Acum....Am niste probleme mici.In primul rand dupa ce am facut plinul si am mers 190km (drumul inapoi plus ceva km in Bucuresti) a inceput sa oscileze indicatia de nivel al gazului.Ba imi arata 4 puncte,ba se ducea la 1 punct.Si asta pe drum drept,nu in panta...Am sunat inapoi la Pro-Gaz si tanti de la telefon mi-a recomandat sa ii fac plinul inapoi si sa merg asa pana se termina gazul si trece singura pe benzina ca sa vedem si consumul.Zis si facut,dar surpriza ca mi-au intrat doar 9.5l de gaz pana a carait pompa.Deci era full!Am sunat-o din nou,i-am zis de plin si mi-a recomandat ori sa merg la ei pentru verificari si reglaj,ori la un colaborator de-al lor din Bucuresti si anume MARPACO,de la Ilioara!De la plin pana in momentul de fata,cand scriu,am 200km facuti si sunt pe ultimul led care palpaie de vreo 10km.
Cam asta e pana acum!De functionat,functioneaza perfect!
salut
de obicei indicatorul de gaz al instalatiei nu prea merge. cu aceiasi problema ma lovesc si eu. sfatul meu: foloseste kilometrajul intermediar, reseteaza-l cand alimentezi si mergi odata pana ti se goleste complet rezervorul. ulterior vei stii cam cat gaz ai, implicit cat mai mergi.

drumuri bune!
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

elkalus
Posts: 1
Joined: 31 Oct 2016, 23:00
Auto: kia

Re: Instalatie GPL !?!

Post by elkalus »

Buna seara,
M-am gandit sa scriu si eu cateva randuri in vederea obtinerii unor raspunsuri cat mai aproape de nelamuririle mele.
Detin si eu o KIA CEE’D din 2009 (1.4 benzina) si, pentru ca am inceput sa cresc numarul km efectuati pe luna (deh, masina de la companie este cea mai buna cand o ai, cand nu …) m-am gandit sa optez pentru instalatie GPL.
Am citit destule postari referitoare la instalatia pe gaz, dar am cateva nelamuriri:
1. Ce marca/tip de instalatie GPL ar fi instalatia corecta (dpdv al raportului calitate pret; maxim 3200 lei) care ar fi cea mai compatibila tehnic cu masina mea.
2. Deoarece nu ma pricep la partea tehnica a masinii (si nici nu doresc sa aprofundez; in atentia celor care vor sa-mi explice numai folosind cuvinte tehnice), motorul fiind conceput a functiona pe benzina, exista posibilitatea aparitiei unor probleme tehnice la motor sau nu numai. Ma refer in special in cazul in care voi economisi 1,5-2 lei la un litru de combustibil dar pot plati mai mult pentru a repara motorul, etc.
3. In afara de verificarile periodice, care am inteles ca se fac la 6 luni si costa aprox. 100 lei, mai sunt si alte verificari, setari, reglaje care trebuiesc facute?
4. Si, ce ar trebui sa stiu ca sa ma pacaleasca mai putin la alimentarea cu combustibil. Ex. Benzina o dilueaza cu apa; banuiesc ca la gaz iti pot baga mai mult aer sau eu stiu ce idei le mai vin celor de la pompa. Ca o completare a intrebarii, care sunt statiile de alimentare de incredere (daca exista asa ceva)
5. Daca stie cineva, cei de la Ilioara (Bucuresti, sect. 3) sunt de incredere ca si firma de montaj instalatie GPL. Parca Marpaco sau ceva de genul?

Multumesc pentru raspunsuri.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Am si eu o intrebare.La mine in momentul in care vine frigul (chiar si 13 grade) pe toba iese foarte mult condens (abur) chiar si dupa 2 ore de condus e la fel, parca merge pe carbuni masina.Nivelul la antigel e la nivel normal.Si la voi face la fel?
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

elkalus wrote:Buna seara,
M-am gandit sa scriu si eu cateva randuri in vederea obtinerii unor raspunsuri cat mai aproape de nelamuririle mele.
Detin si eu o KIA CEE’D din 2009 (1.4 benzina) si, pentru ca am inceput sa cresc numarul km efectuati pe luna (deh, masina de la companie este cea mai buna cand o ai, cand nu …) m-am gandit sa optez pentru instalatie GPL.
Am citit destule postari referitoare la instalatia pe gaz, dar am cateva nelamuriri:
1. Ce marca/tip de instalatie GPL ar fi instalatia corecta (dpdv al raportului calitate pret; maxim 3200 lei) care ar fi cea mai compatibila tehnic cu masina mea. - cam toti de pe forum avem BRC

2. Deoarece nu ma pricep la partea tehnica a masinii (si nici nu doresc sa aprofundez; in atentia celor care vor sa-mi explice numai folosind cuvinte tehnice), motorul fiind conceput a functiona pe benzina, exista posibilitatea aparitiei unor probleme tehnice la motor sau nu numai. Ma refer in special in cazul in care voi economisi 1,5-2 lei la un litru de combustibil dar pot plati mai mult pentru a repara motorul, etc. - la mine dupa mai mult de 150.000 km din care sigur am cam 125.000 strict pe gaz, nu a aparut nicio problema. Ca economie, cred ca am economisit in jur de 23.000 lei adica aprox 5000 EUR

3. In afara de verificarile periodice, care am inteles ca se fac la 6 luni si costa aprox. 100 lei, mai sunt si alte verificari, setari, reglaje care trebuiesc facute? - da, se fac setari in primii 1000km. Reglaje de consum. Dupa aceea, iti recomand schimbarea filtrelor la fiecare max 15.000 km. Eu le schimb la 10.000km

4. Si, ce ar trebui sa stiu ca sa ma pacaleasca mai putin la alimentarea cu combustibil. Ex. Benzina o dilueaza cu apa; banuiesc ca la gaz iti pot baga mai mult aer sau eu stiu ce idei le mai vin celor de la pompa. Ca o completare a intrebarii, care sunt statiile de alimentare de incredere (daca exista asa ceva) - presiunea de alimentare sa fie in jurul valorii de 8-10 bari. Te uiti pe manometrul de la statie cand alimenteaza si vezi ce valori indica.

5. Daca stie cineva, cei de la Ilioara (Bucuresti, sect. 3) sunt de incredere ca si firma de montaj instalatie GPL. Parca Marpaco sau ceva de genul? - nu stiu, nu am fost, nu ma pot pronunta

Multumesc pentru raspunsuri.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Instalatie GPL !?!

Post by george_eu25 »

Cat consuma,acum pe vremea asta,pe GPL??
Intreb pentru ca eu fac cam 390km cu 46-47l de gaz(am scazut km facuti pe benzina pana trece pe gaz).Si sincer mi se pare cam mult indiferent de trafic....

albert
Posts: 69
Joined: 24 Jan 2008, 23:51
Auto: Kia Ceed III 2018 1.4 100 Best
Location: Alexandria
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by albert »

Acum 2 zile am facut 610 km cu 45 l gaz de la Mol din care 80% extraurban si 20% urban!
Din km mai sus mentionati am scazut plecarile pe benzina!
Salutare si sarbatori fericite!

Post Reply

Return to “Generalităţi”