Amortizoare Ceed H2

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bubumisu »

webdevst

Pai daca ai bani poti sa le schimbi :D
Apropo, cat costa cu tot cu manopera?
Ca nu prea am sanse sa le schimb pe garantie, poate doar daca dau spaga :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by webdevst »

Am inteles ca un amortizor costa pe la 700 RON * 2 = 1400 RON + manopera vreo 300-400 RON, deci cam 1800 - 2000 RON. Problema e ca nu am nici un fel de garantie ca se va imbunatati confortul si siguranta in rulare a masinii... Cel putin, eu n-am primit nici un fel de asigurari de la nimeni.
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bubumisu »

webdevst
Avand in vedere ca nu prea m-au deranjat pana acuma (de cand am luat-o am mers numai pe scaunul soferului, care e cel mai confortabil :D ), cred ca o sa le las in pace. La urma urmei, daca ma feresc de gropi nu e mare deranj, am bagat-o destul prin hartoape, dar cu a 1-a, maxim a 2-a, pe drumurile patriei dau muzica mai tare si uit de problema (desi nu o consider o reala problema asta :wink:, si nu cred ca afecteaza intr-o masura foarte mare confortul, de stabilitate sunt multumit indiferent de viteza in curbe, mai putin pasagerii care ii cam bag cu capu in geamurile la portiere :lol:)
Cum am zis intr-un post anterior, daca nu am noroi la roti, si o mentin curata la suspensii, e chiar ok la rularea pe astfalt cu denivelari. Deocamdata :)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by flaviu »

mi-au schimbat si mie amortizoarele cu H002 prin ianuarie...diferentele se simt fata de cele vechi in sensul ca parca nu mai troncane asa tare si nu se mai simt asa tare denivelarile. De curand am sesizat o chestie in timp ce stateam pe bancheta din spate pt. ca (virgula) conducea frate-mio (in masina eram 5 persoane). Chestia e ca atunci cand masina trece peste o denivelare cu amandoua rotile din spate deodata, masina se "balangane" de spate foarte tare in sus si-n jos...parca n-ar fi conectata fata cu spatele (de pe scaunele din fata nu se simte ca joaca asa tare de spate)...e o senzatie ciudata...daca ati mai patit careva asa, va rog postati pe forum...pt ca nu stiu daca e chiar normal sa sara asa mult de spate...

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by Dannyboy »

Daca masina are balans vertical inseamna ca amortizoarele nu sunt eficiente. Insasi denumirea de amortizor te duce la concluzia asta. Imi pare rau sa-ti spun, dar noile amortizoare sunt (poate) mai slabe decat cele vechi.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by BAU »

Dannyboy cam are dreptate , este acel efect de "barca" pe care-l sesizezi daca mergi in urma unei masini vechi care trece peste denivelari iar tu vezi cum salta de mai multe ori spatele masinii. (lucreaza arcurile dar fara amortizoare care sint terminate ).
Desi cred ca este greu sa sesizezi tu incearca urmatoarele : Apasa in fata cu toata forta pe bara sau aripa comprimind cit se poate amortizorul apoi da-i drumul ca sa-si revina la pozitia initiala (trebuie sa urce si sa se opreasca)
Incearca acelasi lucru si pe spate , si daca vezi ca pe spate revenirea este mai rapida cu tendinta de balans inseamna ca amortizorele sint mai slabe .
Este mai greu de sesizat, de aceea verificarea ar trebui facuta pe stand in service .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by flaviu »

multumesc pt raspunsuri. cred ca o sa le fac o vizita celor din service sa vad care-i treaba pt ca nu mi se pare normal sa faca asa...nici loganu lui bunicu'mio nu face asa...

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bubumisu »

Stateam si citeam ultimele postari si apare si sotia langa mine.
Bineinteles ca m-a intrebat de ce atunci cand merge pe bancheta din spate (cum a fost pe Transalpina si Trasnfagarasan de exemplu) se simte inconfortabil in comparatie cu mersul pe scaunul din dreapta fata. Bancheta pentru sezut destul de tare, spatarul la fel de tare(chiar mi-a zis ca a simtit la drum lung dureri de spate), plus la denivelari (drumuri peticite) se simte rau tare, un hurducait de-ti macina rinichii.
Mie personal din fata nu mi se pare ca ar face balans pe spate, am intrebat-o si mi-a infirmat, dar mi-a confirmat ca mersul pe bancheta din spate la drum intins nu este unul tocmai confortabil.
Ca si comparatie, Vineri am mers pe un drum judetean cu un Logan, eu in fata, sotia in spate, a luat soferul niste cratere mici pe care aproape ca nu le-am simtit, ca sa nu mai zic ca sotia mi-a zis ca e mult mai confortabila si mai moale bancheta din spate la Logan #-o

@Dannyboy
Pe amortizoare scrie dupa codul format din cateva cifre H2001, ce tipuri de amortizoare sunt astea, cele vechi sau cele noi? (m-am uitat odata la codificarea completa dar nu mai tin minte unde am postat, in plus ing. de la Rodav mi-a zis ca am noile amortizoare, in fine ,nu mai inteleg nimic :? ).
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by BAU »

@bubumisu : Sa stii ca acest lucru a fost sesizat de multa lume. Scaunele pe spate la Ceed sint tari si inconfortabile. Eu daca merg la volan nu am sesizat si nici cel ce sta in dreapta fata . Dar cind a condus sotia si am mers pe bancheta din spate m-am cam saturat . Scaunele sint inalte , dure , toate socurile puntii spate iti zdruncina dintii si rinichii.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by Dannyboy »

@bubumisu, da-mi pe privat VIN-ul masinii sa caut codurile, altfel nu stiu ce sa-ti zic.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bubumisu »

@Dannyboy

Ai PM de la mine
Tipul amortizoarelor (asa cum se vede printre spite, cred ca este completa seria) e urmatorul:
"KIA E9CY 55310-1H201 SACHS"
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by Dannyboy »

Uite aici documentatia cu amortizorul spate si cu codurile aferente.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bubumisu »

@Dannyboy
Pai inseamna ca la mine e de tipul "55310 SHOCK ABSORBER ASSY-RR 553101H201", ma refer la acea parte componenta pe care am citit codul, banuiesc ca telescopul(sper sa nu ma insel, nu le am cu tehnica).
Dar tot nu inteleg de unde putem face deosebirea intre vechile si noile amortizoare, adica H001 si H002 :?
Multumesc anticipat de raspuns
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by Dannyboy »

Se pare ca cele H201 sunt pentru Ceed SW si pentru ProCeed. H001 si H002 sunt repere pentru ceed, presupun ca 2 este modelul ce inlocuieste 1.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bubumisu »

Dannyboy wrote:Se pare ca cele H201 sunt pentru Ceed SW si pentru ProCeed. H001 si H002 sunt repere pentru ceed, presupun ca 2 este modelul ce inlocuieste 1.
cand spui repere pentru ceed (apropo de H001/H002) te referi la HB?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Generalităţi”