Amortizoare Ceed H2

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by iulian2007 »

datorita glodurilor din zapada, azi aveam impresia ca am un baterist in portbagaj, desi la R2 testul de amortizoare a iesit ok

cred ca o sa-mi fac timp si am sa merg si eu la service, sa mai reclam inca o data trocanitul spate al amortizoarelor
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by patton »

frantic wrote:Astazi, intamplator am oprit muzica cand mergeam pe un drum mai rau si m-am ingrozit de ce-am auzit. :? Trebuie neaparat sa le schimb si eu. Sper doar sa gasesc putina intelegere din partea dealer-ului.
ieri am vazut in turda un drum (la primul sens giratoriu la stanga, spre alba/campeni cred) [-o< ... poti sa treci si cu un vehicul pe perna de aer si tot ar trancani.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by frantic »

Din pacate cam toate drumurile din oras au ajuns intr-o stare deplorabila. :( Daca pana sa vina iarna mai gaseam trasee cat de cat ok, acum nu mai am alternative.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by catalin »

SAlut.Si eu le-am schimbat pe garantie la Arad si vreau sa va imparatsesc cateva impresii dupa 2000km.La inceput parea ca sa rezolvat troncanelile dar de cum a venit frigul mi-am dat seama ca sunt mai zgomotoase ca cele vechi.Am sunat la servis(Autoforte Oradea) si m-am dus spunandu-le ca nu am facut nici o afacere ba inca ma costat si drumul pana la Arad,cand mecanicul de acolo ma intreaba daca mi-au amorsat amortizoarele inainte sa le puna [-X .Am fost la fata locului cand le-au montat si baietii le-au luat direct din cutie si le-au aruncat pe masina fara sa le amortizeze.Le-am dat jos de pe masina le-am amortizat le-a pus inapoi si zgomotele au mai disparut dar in continuare tind sa cred ca nu numai amortizoarele au vina ci si sonorizarea foarte slaba pe spate cat si alte articulati pe acolo care scot niste zgomote mai mari decat trebuie.Bafta.
Golf 7 1.5 Tsi

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by fsgmarius »

Salut!
Si eu am schimbat amortizoarele in decembrie 2009, au disparut zgomotele fix...2 zile, apoi au revenit.. Asa ca m-am resemnat...nu mai am nervi sa ma lupt cu zgomotele...Tot din cutie mi le-a pus si mie, despre ce amortizare vorbesti? Da-ne cateva detalii..
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by catalin »

Sal,despre astea h2 ca nu le schimbam cu altele de aceeasi serie nu.
Golf 7 1.5 Tsi

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by fsgmarius »

Am intrebat care amortizare nu care amortizoare
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by catalin »

Scuze,seamana cuvintele intre ele.Deci:amortizoalrele trebuiesc cumva amorsate.Se ia amortizorul se prinde in menghina se introduce o tija in locasul unde vine surubul de prindere si se fac miscari de dute vino cu dansu,asta am vazut ca i-a facut asta spun,deoarece spunea mecanicul ca ele singure nu se amorseaza singure deoarece, o data puse pe masina ele nu fac toata cursa.Si tind sa-i dau dreptate pentru ca atunci cand le-a desfacut mi-a aratat cat de moi erau pur si simplu parca nu aveau ulei,gaz,in ele ziceai ca sunt goale,asa de usor culisau.Sal.
Golf 7 1.5 Tsi

Cocolino
Posts: 13
Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Auto:
Location: Constanta

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by Cocolino »

Din pacate in Constanta nu exista la drive test Kia cu facelift (model 2010). As vrea sa imi spuna un posesor de Kia model 2010 cum sta treaba cu suspensiile. Mie mi s-a parut, la modelul vechi, ca se aude foarte tare zgomotul de rulare pe spate si imi clantaneau dintii in gura la fiecare denivelare. Oare sa fi rezolvat aceasta problema dupa facelift?
Viitor posesor de Kia Cee'd SW

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bondalicir »

eu spun ca s-a rezolvat. sa-si dea si altii cu parerea.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by akm »

Eu asta cu amorsatu' trebuie sa recunosc ca nu o inteleg.
Poate ma lamureste si pe mine careva.
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

User avatar
horiailie
Posts: 8
Joined: 29 Jan 2010, 15:24
Auto:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by horiailie »

Stiti cumva ce amortizoare sunt cele originale si ce sunt cele cu care se inlocuiesc? Producator? Coduri?

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by akm »

Sachs
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

User avatar
horiailie
Posts: 8
Joined: 29 Jan 2010, 15:24
Auto:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by horiailie »

Poi totusi Sachs, din cate cunosc eu, e un brand serios, iar produsele OK. Ce sa mai zica Hyundaistii care au amortizoare coreene (cei fericiti) sau turcesti (cei mai putin fericiti).

Intradevar zgomotele pronuntate pot tine si de insonorizarea deficitara. Atat Kia cat si Hyundai au vrut sa dea lovitura, iar la un moment dat au trebuit sa faca niste compromisuri. Au tras de pret in jos cat s-a putut ca sa poata intra puternic pe piata.

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by frantic »

Nu stiu in ce masura conteaza, dar amortizoarele Sachs de pe Cee'd sunt produse tot in Turcia. :roll:
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Post Reply

Return to “Generalităţi”