Amortizoare Ceed H2

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by Dannyboy »

Presupun ca daca eliminam SW si ProCeed ramane HB, ori mai este vreun model?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bubumisu »

nu, pai si atunci daca H001 si H002 sunt repere pentru ceed HB, inseamna ca treaba cu amortizoarele este valabila numai la HB, la SW/proceed odata cu facelift-ul nu s-au schimbat, in sensul imbunatatiri prin inlocuirea cu un alt tip de amortizoare mai putin rigid?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by Dannyboy »

Stiti dumneavoastra sa fi cerut cineva pe undeva modificarea amortizoarelor in sensul dorit de dumneavoastra?
Cand activam in HyundaiClub am avut o intalnire (efectiv de lucru) cu directorul aftersales Hyundai Auto Romania. Acolo s-au discutat problemele legate de fiabilitatea amortizoarelor de Accent precum si cea a coloanei de directie. Urmarea a fost ca s-a luat legatura cu producatorii reperelor respective, iar acestia au adus modificari ce au dus la o ameliorare evidenta. Stiu asta pentru ca am fost unul din cei 10 desemnati sa poarte discutiile cu conducerea HAR.
La dumneavoastra s-a intreprins un astfel de demers sau ceva asemanator?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bubumisu »

Oficial nu am cunostinta, stiu doar din ce spun alti colegi forumisti ca s-ar fi luat in considerare si "plangerile " de pe forumurile kia si din mass media in ceea ce priveste rigiditatea amortizoarelor, motiv pentru care s-au hotarat sa-l inlocuiasca cu un tip mai putin rigid, desi posesorii de face-lift facand comparatie cu amortizoarele de pe vechiul model (si viceversa)au avut pareri impartite referitor la calitatea si performanta acestora #-o .
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bubumisu »

Cred ca m-au lasat, imi fuge de spate pe denivelari si daca apas usa portbagaj in stationare, se leagana stanga-dreapta ca o barca plutitoare. Cu rotile de tabla pentru iarna, cand ma urc in masina si ma "trantesc " in scaun, la fel are balans stanga-dreapta de parca ar trece tirul pe langa mine.
Inca am stabilitate cat de cat, se redreseaza repede.
Aveti idee cati km mai pot merge asa?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by bubumisu »

Salutare
Atasez un test amortizoare facut azi la reprezentanta (Rodav Vaslui), mi s-a transmis ca amortizoarele sunt in regula, am solicitat test deoarece s-a inlocuit amortizorul stanga fata pe RCA (s-a oprit un mos cu o dacia 1310 break in roata stanga fata, s-a lasat si cu schimbat aripa si revopsit portiera -mici zgarieturi #-o )
Dupa reglaj unghiuri directie (ca sa merg drept volanul statea un sfert de rotatie spre stanga )au facut si testul amortizoare, mi s-a comunicat ca sunt in parametri. Din formularul emis nu inteleg mare lucru.
Rog daca ma poate ajuta cineva care se pricepe
Multumesc anticipat
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Amortizoare Ceed H2

Post by Nesta3 »

Pe fata amortizoarele sunt in parametri.Ca unele noi chiar.
Pe spate sunt ok, chiar daca au 60 si ceva la %.
Pentru volan, trebuie sa mai umble putin la reglajul directiei.Se rezolva cu o rasucire de cheie.Eu asa am patit dupa ce am schimbat bratul inferior de pe spate.S-a refacsut geometria, am plecat cu masina, volanul era ca la tine, m-am intors si a mai umblat putin ca capetele de bara.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”