ITP = inspectia tehnica periodica

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: ITP

Post by scubli »

Nu stiu cati dintre voi stiti si cati nu, dar inainte de ITP e recomandata o tura in forta cu masina. Dupa un timp de mers in turatii mai joase se mai depune cate una alta, fapt ce incurca extrem de tare la testul noxelor. Acelasi lucru e valabil si la RAR.

LE: Cand vorbim de diesel, din cauza depunerilor de calamina, fara o tura in forta inainte, s-ar putea sa iasa noxe de euro 2...

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: ITP

Post by bubumisu »

Ma gandeam eu, o sa o forjez bine inainte de ITP, ca de altceva nu cred sa aiba de ce se lega.....deocamdata :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ITP

Post by Ogy »

Acolo unde am facut eu itp-ul nu sunt probleme cu noxele. Se pun senzorii pe masina care sta tot timpul la ralanti. Imi pare rau pentru repriza dinainte de itp ... Nu s-a insistat la nimic fara bruscari etc. La testul de frane deabea a piscat franele, la revizie zici ca erau la tocit cauciucuri viteza. Doar la frana de mana a avut o surpriza, ingheata frana de la primul dinte, la aruncat de pe banda :)

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: ITP

Post by bubumisu »

Ogy wrote:A. Imi pare rau pentru repriza dinainte de itp ... Nu s-a insistat la nimic fara bruscari etc. La testul de frane deabea a piscat franele, la revizie zici ca erau la tocit cauciucuri viteza. Doar la frana de mana a avut o surpriza, ingheata frana de la primul dinte, la aruncat de pe banda :)
reformuleaza un pic partea asta ca nu prea am inteles, mai ales partea cu testu cu franele si revizia
si la partea cu frana de mana, cum e cu inghetatul de la primul dinte, la mine tre sa ma duc in panta pana la ultimul sau penultimul in cel mai bun caz, si am inteles ca de obicei kiutzele noatre stau cam prost la capitolul frana de mana
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ITP

Post by Ogy »

Test frane.
Revizie
de la un 30km/h pana la 0
Itp
de la aceasi viteza la 15km/h trecut mai departe
La revizie se regleaza si frana de mana a.i. tine beton de cum incerci sa ridici de ea.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: ITP

Post by bubumisu »

La care revizie ca la prima nu i-a interesat asa ceva
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ITP

Post by Ogy »

La fiecare revizie!

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ITP

Post by FLOPY »

Frana de mana ti-o strang daca le spui tu. Eu asa am facut si la mine tine tot de jos.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: ITP

Post by bubumisu »

O sa le mentionez, si atunci era cam slaba, dar am uitat sa le zic
Si totusi, am inteles ca nu e indicat sa se stranga prea tare, e de preferat sa fie mai sus, ca sa nu se slabeasca ulterior, e adevarat?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

kempes64
Posts: 90
Joined: 15 Jun 2008, 21:02
Auto: KIA SPORTAGE 1.6 GDI
Location: Iasi

Re: ITP

Post by kempes64 »

Facut azi ITP la RATP Iasi (in tudor), pret 80 lei. "Problema" -1 bec numar spate nu functiona :). Am dat-o la pace cu domnul inginer :wink: . ODO 51000, placute frana originale - fara probleme, franeaza ok.Bilete, bare ok.
KIA SPORTAGE 2021 Classic - 1.6 GDI - Infra Red
Renault CLIO IV - 2017
Ex: Cee`d 1.4 Best Lx Mt GSL 2008 - ODO: 185 000

aurash86
Posts: 25
Joined: 22 Aug 2009, 11:15
Auto:
Location: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: ITP

Post by aurash86 »

Am avut astazi o aventura interesanta.

M'am dus la AutoCobalcescu langa Cismigiu sa fac ITP-ul. Sunasem in prealabil, ma rog, se apuca baietii de treaba sa verifice, si ghiciti ce!!!!!! Seria motor din carte nu coincidea cu seria de pe masina! PANICA TOTALA! A trebuit sa ma duc la RAR pe Grivitei sa modifice. Vezi Doamne trebuia sa sun sa fac programare, dar am intrat peste ei cu tupeu si surprinzator a mers. M'au bagat in fata si m'au rezolvat repede....insa cu pretul de 100Ron.

M'am intors la statia ITP, si tot nu am putut sa il fac deoarece nu s'a actualizat baza de date cu modificarile....sper sa reusesc maine.

Ce este foarte amuzant e ca anul trecut am fost cu ea la RAR la Ploiesti si nimeni nu a observat neregula acolo.

Una peste alta este vina KIA ROMAUTO deoarece ei au emis CI a masinii.
Cee'd 1.4 GSL LX MT Dakar Yellow
ODO: 44.000km
PH-86-GHK

Poze aici!

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ITP

Post by Misu »

eu am patit ca seria din baza de date rar sa fie cu o cifra mai putin decat cea de pe masina si din cartea masinii.am fost la rar unde nu am platit nimic si nu a trebuit sa stau la coada (am spus ce problema am si m-au condus la birourile care se ocupau cu asta).actualizarea s-a facut in cateva minute totul a fost in regula
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

aurash86
Posts: 25
Joined: 22 Aug 2009, 11:15
Auto:
Location: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: ITP

Post by aurash86 »

Misu wrote:eu am patit ca seria din baza de date rar sa fie cu o cifra mai putin decat cea de pe masina si din cartea masinii.am fost la rar unde nu am platit nimic si nu a trebuit sa stau la coada (am spus ce problema am si m-au condus la birourile care se ocupau cu asta).actualizarea s-a facut in cateva minute totul a fost in regula
Pai si mie mi se parea normal sa nu platesc nimic pentru asa ceva, da nu am mai zis nimic, vroiam sa vad treaba rezolvata!
Cee'd 1.4 GSL LX MT Dakar Yellow
ODO: 44.000km
PH-86-GHK

Poze aici!

User avatar
vas36
Posts: 84
Joined: 21 Jul 2008, 17:10
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: ITP

Post by vas36 »

Facut ITP la Nalba Galati, 80 ron.Fara probleme.Eficacitate frana de parcare = 90%, reglata anul trecut la revizie.17500km.
Kia Cee'd SW,Best,abyss blue/GL 10 UCU
ODO 150k/121k pe GPL

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

ITP

Post by eugenflorinmanea »

Salut! Stiti cumva vreun centru ITP din Bucuresti care sa fie deschis sambata si unde pot trece Inspectia cu o mica 'atentie'?
Problema e ca am un stop un pic ciobit si nu am niciun chef sa imi imobilizez masina in service acum de sarbatori. (dc e sa o bag in service, trebuie sa ii repar si bara care e putin iesita si are si o urechiusa rupta, deci cred ca trebuie schimbata).
Poze cu stopul aici:
http://picasaweb.google.com/maneaeugen/StopSpart#

Multumesc
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Generalităţi”