scaun cu suport lombar kia ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

scaun cu suport lombar kia ceed

Post by satto »

are idee careva cam cat costa un scaun cu suport lombar ptr un kia ceed?
am un ceed best 2008 cu scaun la sofer normal si nu mai suport... imi termina spatele mai ales ca am probleme la coloana.
de vro 2 luni o las mai mult in parcare si conduc un megane 3.... mult mai confortabil...dar tot nu e ca ceed`ul meu :lol:
am intrebat mai peste tot dar toti dau din umeri...nimeni nu stie pretul sau macar daca se poate lua scaun cu suport lombar fara sa fie deja optiune pe masina din fabrica...
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: scaun cu suport lombar kia ceed

Post by eugenflorinmanea »

sincer la ceed suportul ala lombar e cam = 0. Cel putin mie asa mi se pare..
SAAB 9-5

satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: scaun cu suport lombar kia ceed

Post by satto »

e acelasi sistem ca la ceed fl? ca la FL l`am testat la un testdrive si nu e chiar 0...ptr coloana mea e destul de bun...nu ca la megane...dar oricum e muuuult mai bun cu decat fara suport lombar ;)
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: scaun cu suport lombar kia ceed

Post by eugenflorinmanea »

habar n-am ..poate sunt eu mai putin sensibil. Eu am testat si la Logan si la Ceed si in afara ca simti ceva in spate...nu vad nimic. :)
SAAB 9-5

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: scaun cu suport lombar kia ceed

Post by Minu »

eugenflorinmanea wrote:sincer la ceed suportul ala lombar e cam = 0. Cel putin mie asa mi se pare..
Idem,plus ca la mine se aude un trosnit de la el,cred ca trebuie sa ma duc cu ea in service iar......scaunele astea......
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Alexboss87
Posts: 122
Joined: 27 Mar 2008, 14:30
Auto:
Location: Bucuresti

Re: scaun cu suport lombar kia ceed

Post by Alexboss87 »

Si eu beneficiez de suport lombar dar nu ma pot plange ca ``e egal cu 0```...cel putin cand ies din oras sau cand fac un drum de peste 200 km nu cred ca as rezista fara suport lombar - as opri din 50 in 50 de km pentru relaxare 8) .Acum sa analizam un pic mai mult fiecare om simte suportul lombar diferit asta din cauza inaltimii...spre exemplu eu la 1.72m ai mei :mrgreen: suportul imi vine perfect...daca unii din colegi au peste 1.8 -1.9 m inaltime ,suportul zonei lombare nu mai are acelasi efect si asta pentru ca nu e S-classe unde se ridica electric daca vrei pana in zona cervicala,te maseaza,te indoaie,etc. :D

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: scaun cu suport lombar kia ceed

Post by Razvan_G »

...suportul lombar e excelent! chiar daca are cursa "scurta", face diferenta de la cer la pamant! Ieri am fost dus-intors pana la Budapesta cu masina de serviciu (un VW Jetta din 2010) fara suport lombar si am crezut ca raman cocosat (am peste 1,90). Seara cand am ajuns inapoi in Oradea si m-am pus pe scaunul de cee'd a fost minunat! Chiar "orgasmic" pentru spatele meu! Concluzia personala: MERITA!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: scaun cu suport lombar kia ceed

Post by Ogy »

Si totusi nu i-ati raspuns omului.
Conform devizului de plata al unui coleg de forum, spatarul cu suport lombar,airbag si tetiera activa 8200 lei parca... Deci orienteaza-te catre zona bazar pentru un pret mai bun.

satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: scaun cu suport lombar kia ceed

Post by satto »

Ogy wrote:Si totusi nu i-ati raspuns omului.
Conform devizului de plata al unui coleg de forum, spatarul cu suport lombar,airbag si tetiera activa 8200 lei parca... Deci orienteaza-te catre zona bazar pentru un pret mai bun.

CAT?! da imi mai da un ceed atasat de scaun la banii astia?!
defapt...ce ma mira...antena radio costa 1.5mil (o bucata de sarma)...dar apoi un scaun cu suport lombar,airbag si tetiera activa...
multumesc ptr raspuns :)
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

nic
Posts: 44
Joined: 19 Nov 2007, 16:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: scaun cu suport lombar kia ceed

Post by nic »

parerea mea ca ori o vinzi pt o masina mai confortabila, ori ii cumperi mama huselor cu pernute de aer, etc.

nu cred ca ar strica sa cauti si la dezmembrari, poate cu 500E il iei.

sa ne spui cum ai procedat, cele bune.
Kia ceed 1.4 LX Best Piston Grey

satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: scaun cu suport lombar kia ceed

Post by satto »

nic wrote:parerea mea ca ori o vinzi pt o masina mai confortabila, ori ii cumperi mama huselor cu pernute de aer, etc.

nu cred ca ar strica sa cauti si la dezmembrari, poate cu 500E il iei.

sa ne spui cum ai procedat, cele bune.

nici nu ma mai obosesc sa caut...astept sa se topeasca zapada sa trec la megane 3 si in vara creca vand ceed`u. ma termina si la spate si la consum...asa ca...oricat as iubi masina asta...mai mult tin la sanatatea si buzunarul meu :)))
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: scaun cu suport lombar kia ceed

Post by doio77 »

Salut, ca sa nu mai deschis alt thread, întreb aici: unde pot găsi cablu susținere suport lombar. De ceva vreme se aude un zgomot ciudat în scaun, și azi am avut puțin timp sa ma uit la scaunul meu și am observat acel cablu care merge de la maneta suportului lombar în cealaltă parte este rupt. Găsesc original sau ma orientez către altceva?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Post Reply

Return to “Generalităţi”