TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by Gerula »

Propun un test de fiabilitate mai ales celor care au adunat ceva kilometri si cativa ani ca sa poata spune cum le-a confirmat masina asteptarile.
A fost sau nu alegerea potrivita?
Daca ar fi sa se intoarca la momentul deciziei de a alege Cee'd ar face la fel?
Vorbesc aici strict de masina, nu de service, calitatea reparatiilor etc.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

bo
Posts: 51
Joined: 06 Mar 2008, 14:23
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by bo »

Profit de acest topic sa impartasesc cateva opinii - mai ales ca nu am avut niciodata un jurnal de bord - legate de Ceed-ul din semnatura.
Nu stiu cat de mult "concluziile" din acest topic se vor aplica si variantelor cu facelift.

Am aproape 100k km peste 2/3 din ei realizati in afara orasului iar masina va implini 3 anisori peste 1luna :D
Inca de la inceput masina a depasit asteptarile in multe privinte (motor, dotari, tinuta de drum, spatiu interior - toate tinand cont de pretul de achizitie de pana in 12k E) in altele mai putin (confortul rularii - poate fiind un minus al stabilitatii, vopseaua&culoarea - data viitoare sigur nu va mai fi neagra :D ).

Consumul mediu a fost resetat doar de cateva ori in tot acest timp si s-a invartit in jurul valorii de 6.5 l/100km; acum desi e iarna am vazut ca s-a blocat la 6.3 (poate s-o fi stricat :D reamintesc ca e un 1.4gsl plimbat mai mult in afara orasului).

Probleme de fiabilitate nu prea au fost (doar un actuator de la sist. de A.C. schimbat in garantie, claxonul care functioneaza dupa o constiinta proprie si fascia centrala care s-a cam cojit)

Per total sunt multumit de masina, cred ca este o masina reusita, echilibrata as putea zice.

Daca ar fi sa ma intorc in timp la inceputul lui 2008 nu cred ca as alege altceva - poate as face un efort mai mare financiar si as lua 1.6dsl stiind si ca voi face atatia kilometri :D

Daca ar trebui sa o schimb in prezent cu altceva in aceeasi categorie de pret nu stiu daca as lua tot Ceed, cel putin sigur nu 1.4gsl 90CP la 12500 E - cu toate ca imi imaginez ca unele probleme ar trebui sa fie remediate acum (suspensie mai confortabila, consola centrala care sper ca nu se mai cojeste etc) - printre motive: noul design care nu prea ma incanta, aparitia unor alternative (chiar daca sunt putin mai scumpe), aparitia motorului 1.2tsi :D

Toate cele bune!
Bogdan Popescu
Kia Ceed HB 2008, 1.4 GSL, Best, ODO ~170k
Kia Ceed HB 2009, 1.6 DSL, Style, ODO ~100k

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by arka »

A mea are 68000 de km si un pic mai mult de 3 ani. 80% din km parcursi sunt numai prin oras.
Ca minusuri : vopseaua si lacul foarte proaste, am multe locuri unde lacul a sarit.
Plusuri : nu am avut nici o problema tehnica cu ea (exceptand bieletele antiruliu, dar tinand cont de drumuri si stilul de condus nu comentez).
Pe sosea se comporta exemplar atat la viteze mari cat si mici, si directia chiar este pe gustul meu.
Din cauza "profesionistilor" de la service-ul din Bacau am renuntat la reviziile in reprezentante KIA.
Altceva ce sa spun, masinuta nu m-a lasat niciodata la greu, si o iubesc ca in prima zi. Numai ca acum daca trebuie sa o schimb n-as mai cumpara ceed. Si asta pentru ca nu-mi place de loc modelul FL ca design. Am vazut ca au reusit sa strice si proceed-ul.
Oricum pentru mine in 2007 ceed a fost alegerea cea mai buna.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by nicul »

Am facut 90.000 km, cu revizia de rigoare. Din punctul meu de vedere avantajele sunt atat de numeroase incat problemele care au aparut de-a lungul celor 3 ani si jumatate sunt nesemnificative. Aveti grija de masina si veti vedea ca e extrem de fiabila.
Recomandarile ar fi: schimbati filtrul de motor la 10.000 km, mai ales cei care stati in Bucuresti, daca nu, macar suflati-l de 2 ori intre revizii.
Nu neglijati uleiul, recomand mobil 1 ESP.
Cel mai important lucru, legat de motor - nu incercati sa-l forjati cat e rece.

Legat de orice masina, nu cereti de la ea mai mult decat poate.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by eugenflorinmanea »

48,000 km in 2 ani- nu am schimbat nimic (in afara de pompa de frana- rechemare in service si un contact de la ESP- ca se aprindea decuplarea ESP ului aiurea).
Nu troncane, nu scartaie, am un mic greieras la fascia centrala pe care il rezolv cand se incalzeste afara.
Reviziile la 12-13k, in ret deschid la motor doar sa pun zeama de parbriz si eventual sa il mai sterg de praf.
Vopsea sarita pe ici colo ba de la o pietricica, ba de la o bicicleta de copil (gasita in parcare), dar m-am obisnuit...in Bucuresti daca n-ai garaj e imposibil sa ai masina tipla.
As mai alege Proceed? Da! Dar probabil 115 cai diesel ca e mai putin mancator de combustibil.Si as pune si scaune incalzite+ cruise control. Din pacate nu a aparut xenon si ma intreb oare de ce.
SAAB 9-5

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by Dennis »

1.4 GSL, 63.000 km, din iulie 2007.La fel ca si in cazul lui @bo, aprox. 2/3 din Km sunt parcursi extraurban.
Ca si probleme acum am remarcat zgomotele reclamate de catre multi posesori de Cee'd (trosnete pe sub masina si la rotirea volanului).Voi afla diagnosticul saptamana viitoare in service-ul IMG Jilava.In rest n-am schimbat nimic in afara de consumabile.Placutele de frana sunt inca cele originale.
Merg destul de mult cu masina, in general, iar in aceasta perioada de cand detin Ceed-ul am avut posibilitatea s-o compar (conducand in paralel) cu alte cateva masini cu motoare pe benzina avand aceeasi capacitate cilindrica.Fara a fi subiectiv pot spune ca - cel putin dpdv al dinamicii - este peste masinile cu care am comparat-o.Cei 109 CP isi fac treaba din plin si asta o pot confirma toti cei care nu se sfiesc s-o "calce" peste 4500 rpm (limita de la care incepe distractia).Sunt multumit si de felul in care sta pe sosea iar consumul este unul decent.Interiorul este ok.Portbagajul - ca la orice hatchback- devine cateodata neincapator.
Oricum la vremea achizitionarii ei avea cam cel mai bun raport calitate/pret si nu-mi pare deloc rau ca n-am ales altceva.
Ca si fiabilitate totusi cred ca este destul de devreme sa ma pronunt.Astept macar pragul de 100.000km.
Numai bine!
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by B06DAN »

1.6crdi HP(115cp) FL (asa ca tot aduse Bo vorba si de asta) City+cruise control (cutie manuala 6 viteze standard)
45000km din sept 2009, revizii cu schimbat filtrele la 20000 si 40000km si uleiul OMV Bixxol (vreo 45 RON/l).
Consum mediu de cand am luat-o 5.56% parcursi 40%prin oras restul afara.
Nici o problema pana acum, adica: nu zgomote fata sau spate, nu se aud greieri in habitaclu nu se gafaie cand urca vreo rampa sau cand stie ca trebuie sa se infiga.
Parca ar fi RR nu un cee'd HB de 15K euro....

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by mitzux »

Experienta mea rezumata dupa 3 ani si ~97000km(tot ce am facut la masina):
-placute frane fata (~66000)
-parbriz nou (~66000) pe CASCO- pt ca era zgaraiat
-intrerupator ESP pedala frana(~70000-garantie)
-toate cele 3 stergatoare(2 ani si ~70000)
-usi spate+suport becuri pentru nr., la haion spate-SW(~80000km-garantie)
+vopsit(actual 80% vopsit nou)
-2 accidente minore(80-85k) vopsit nou 80% fara probleme tehnice
-bielete fata(~85000-garantie)
-placute frane spate(~91000)
Consum mediu~6,9-(cam 50% oras 50% autobahn)
sunt extrem de multumit de masina, nu am avut probleme din cate se vede decat din cauza altora... :D . Singurul lucru care nu mi place e ca nu am posibilitatea sa pun xenon- in D e interzis si sanctionat corespunzator iar masina nu se poate comanda cu asa ceva. :-(
m
PS: mai e un topic asemantor: viewtopic.php?f=87&t=8352&start=30
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

mircea_t1977
Posts: 2
Joined: 07 Feb 2011, 23:50
Auto:

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by mircea_t1977 »

1.4 GSL din 2008 aproximativ 40000 km Galati

desi nu ma incadrez in totalitate in topic va spun ce am patit eu cu masina.
la 500 km constat ca nu mai am aer conditionat. la service se desface bordul si se inlocuieste un clapet. 550 km din nou la service. se demonteaza din nou bordul si se scoate corpul principal al instalatiei ptr analiza la fabrica mama. peste 2 saptamani se demonteaza din nou bordul si se monteaza un nou "corp". la iesirea din service constat ca plansa de bord si toate ornamentele sunt deteriorate, rupte, zgariate. reclamatii, avocati si inlocuire piese deteriorate. la 2000 km bordul trancane ingrozitor si este inlocuit in totalitate. de atunci nu mai am probleme.
la 35ooo km am inlocuit bieletele antiruliu.
suspensia spate trancane dar asta este.
motorul merge perfect.

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by Skyppy »

Am cca. 75.000 de km si mai bine de 3,6 ani. Daca ar fi sa aleg iar....in 2007 as lua tot ceed/ul. Azi probabil ca m-as orienta spre altceva - Chevrolet Cruze de exemplu, imi place tare mult cum arata, plus ca este alta clasa si aproximativ aceiasi bani. In alta ordine de idei, daca mergea pe apa in loc de benzina, era alegerea excelenta. Asa a fost cea mai buna. :roll:

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by eugenflorinmanea »

Off: Tu te-ai urcat vreodata intr un Chevy Cruze? Are un plastic pe bord de toata jena! Cred ca Logan FL il ia la plastice!
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by quelloo »

si e aceeasi clasa numai ca e sedan nu hatch
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by FLOPY »

Sfarsitul lui august 2008, 35000km, 80% parcursi in afara orasului.
Primele doua rezizii le-am facut la 15000 si repectiv 30000km si s-au inlocuit decat filtrele, uleiul si parca lichidul de frana la a doua revizie.
Am schimbat mp3-playerul pe garantie pt.ca nu imi mai citea cd-urile, am avut un zgomot ciudat emis de furca ambreiajului care s-a remediat prin ungerea unei piese, dar care a reaparut ( se va remedia la urmatoarea revizie ) si parbrizul de doua ori pe casco pt. ca s-a fisurat de la pietricele aruncate de tiruri. Placutele le-am verificat eu saptamana trecuta si cred ca ma mai tin.
Sunt multumit de performantele motorului atat in ceea ce priveste dinamica masinii cat si in privinta consumului, desi uneori mi-as fi dorit un motor mai mare ( si aici nu ma refer la 1.6 ci la un 2.0 benzina sau diesel pt. ca se preteaza la aceasta masina ).
Ceea ce nu-mi place sunt intr-adevar suspensiile spate care sunt prea dure pt. drumurile noastre si uneori sunetele emise sunt deranjante, in schimp pe curbe se tine super bine.
Masina isi merita toti banii si daca ar fi acum anul 2008 as face aceeasi alegere, cu mici imbunatatiri.
Daca as avea posibilitatea sa schimb acum masina probabil ca nu as mai alege Kia Cee'd, una la mana pt.ca nu prea imi place faceliftul si doi la mana nu prea au lasat la pret odata cu venirea crizei, in vreme ce alti producatori au avut fele si fel de promotii atragatoare.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by catalin »

mircea_t1977 wrote:1.4 GSL din 2008 aproximativ 40000 km Galati

desi nu ma incadrez in totalitate in topic va spun ce am patit eu cu masina.
la 500 km constat ca nu mai am aer conditionat. la service se desface bordul si se inlocuieste un clapet. 550 km din nou la service. se demonteaza din nou bordul si se scoate corpul principal al instalatiei ptr analiza la fabrica mama. peste 2 saptamani se demonteaza din nou bordul si se monteaza un nou "corp". la iesirea din service constat ca plansa de bord si toate ornamentele sunt deteriorate, rupte, zgariate. reclamatii, avocati si inlocuire piese deteriorate. la 2000 km bordul trancane ingrozitor si este inlocuit in totalitate. de atunci nu mai am probleme.
la 35ooo km am inlocuit bieletele antiruliu.
suspensia spate trancane dar asta este.
motorul merge perfect.

Sal,dar ai patimit frate nu joaca.Dar unde ai fost pana acum, nu ne-ai impartasit si noua experientele tale?
Golf 7 1.5 Tsi

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: TEST DE FIABILITATE Kia Cee'd

Post by asdfgh »

dupa 76000km si 5 revizii:
schimbat pe garantie:
- bielete antirului fata(aprox 30000km)
- cuplaj elastic volan(aprox 45000km)
- motor directie electica(aprox 70000km)

*fiecare revizie pana acum a fost in jur de 500ron(cu mentiunea ca de la 25000km mi-am luat filtru K&N)
*nu am schimbat placutele, stergatoarele(doar 2 becuri de pozitie, 2 becuri de faza scurta si 2 antene)

daca m-as intoarce in 2007 - mi-as lua tot ceed, diesel cel mai probabil...
* acum, nu mi-as lua - as astepta generatia 2012 :D
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

Post Reply

Return to “Generalităţi”