intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by octav_ceo »

salutare domnii mei
propun sa incheiem aici aceasta polemica. recunosc ca am fost si eu cam acid cu tine referitor la xenoane. eu am o problema cu posesorii de xenoane. nu cred ca rezolv nimic daca ii blocam contul lui @alexandruu. omul poate nu stie ce vedem noi la cei cu xenoane. dar hai sa-i facem sa constientizeze impactul negativ pe care il au. propun sa primeasca advertisment, iar la urmatoarea abatere, decizia sa se ia atunci.
@alexandruu, daca nu ai fi facut modificarea initiala la faruri nu aveai asa mare nevoie de lumina buna pe farurile de ceata. incercam sa te facem sa intelegi ca e gresit ce vrei, iar datorita copilariei tale ai reactionat aiurea.
iti sugerez sa-ti reconsideri decizia si astep scuzele tale.
in rest, doar drumuri faine, de preferabil fara xenoane...
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by Skyppy »

snob...

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by Sorcee'd »

@ octav_ceo...rogu-te fi atat de amabil si da-ti si tie un avertisment,daca esti atat de darnic cu avertismentele pentru altii...nu vreau sa fiu inteles gresit, NU il scuz pe alexandruu pentru limbajul de cartier pe care l-a folosit,dar tu l-ai provocat.Cu ce drept il faci tu bizon, atata timp cit el nici macar nu-si montase acele xenoane pe proiectoare???
Si in alta ordine de idei,cum isi poate da cu parerea cineva despre ceva ce nu a incercat niciodata?Xenoane montate pe proiectoare, folosite ATUNCI CAND TREBUIE, si REGLATE ASA CUM TREBUIE nu deranjeaza pe nimeni,ba,mai mult imbunatatesc fantastic vizibilitatea pe timp de ceata.Copii, puneti,reglati,comparati,dar nu va grabiti sa puneti etichete si sa judecati dinainte pe cineva fara sa aveti nici cea mai mica idee despre ce este si CUM este persoana respectiva...
@alexandruu...dragule,invective putem folosi cu totii, e foarte usor si la indemana...din pacate acest lucru nu ne va arata nicidecum superiori interlocutorilor nostri, decat poate in cartiere marginase si cu oameni de cea mai joasa speta. In schimb e foarte greu sa incerci macar sa dai un raspuns inteligent cuiva care te jigneste...mai gandeste-te.
Si ca sa raspund anticipat, da,am xenoane pe proiectoare,dar pina acum nu am intalnit pe nimeni care sa-mi fi aratat(prin flashuri si cadouri verbale si carnoase) ca ma considera a fi bizon....
Si inca un lucru...nu am inteles niciodata de ce acei fara bun simt in trafic sunt considerati bizoni,care reprezinta o specie pe cale de disparitie,cind stim prea bine ca "bizonii" de la volan sunt cum vreti voi,dar nicicum pe cale de disparitie...
Bafta, drumuri si ganduri bune!
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

ciulian_a
Posts: 14
Joined: 26 Sep 2010, 16:54
Auto:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by ciulian_a »

Parerea mea in legatura cu bizonii cu xenoane si la torpedou este aceeasi cu a lui @ octav_ceo, iar Alexandru prin limbaj
a demonstrat-o.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by Ogy »

Haideti sa ne rezumam la tema topicului...

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by alexandruu »

hmm. ok imi pare rau pt felul in care am reactionat... totusi nu a raspuns nimeni la intrebare, daca se pot regla pe inaltime, bat extrem de jos, ~ 5 metri .
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by octav_ceo »

salutare
din pacate la proiectoare nu exista un reglaj similar farurilor...ele sunt facute sa bata doar in jos. daca chiar vrei sa bata mai sus trebuie sa demontezi proiectorul si sa-l montezi astfel incat sa bata mai sus... montezi un distantier cumva...
drumuri faine
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by mihaiolimpiu »

Da, singura solutie la proiectoare - Montarea de Distantiere, nu stiu cum este la CEED, insa la mai toate masinile care le-am avut sau le-am avut pe mana NU ofereau posibilitatea de reglare pe inaltime, TOCMAI pentru a nu deranja ceilalti participanti la trafic...

Oricum daca vrei sa le folosesti noaptea, vei deranja EXTREM de mult pe ceilalti participanti, acestea avand o lumina in general difuza, nu directionala ca la faza 1 si 2... Nu degeaba au sarit atatia pe tine, conceptul este gresit din start si nu m-ar mira sa te trezesti si tu cu faza lunga intre ochi, cel putin eu asa fac la toti "....." (nu am completat din motive de... respect).

Recomand sa-ti montezi XENON doar faza scurta... reglate OK isi fac treaba mai mult decat trebuie, insa ai grija daca mergi in afara tarii, in unele tari XENON-ul este absolut INTERZIS... Parca Austria imi vine acum in minte, stiu ca amenzile sunt frumusele...

P.S.:Pe tine nu te-a deranjat niciodata cineva cu proiectoare de ceata noaptea??? E oribil...! si nu mai zic nimic...
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by AlinC. »

Week-endul trecut am mers Iasi - Borsec noaptea. Am prins ceata groasa si burnita in pasul Petru Voda. Nu numai ca faza lunga imi reducea vizibilitatea la 1-2 m, dar si faza scurta ma incurca, astfel ca pe portiunile de drum fara masini de pe contrasens am mers numai cu proiectoarele, care-mi ofereau un camp vizual de 15-20 m in fata.

Nu vreau sa ma bag in polemica voastra care sincer imi lasa un gust neplacut, mai ales ca n-am vazit "din astea" pe forumul nostru so far. DAR, Alexandru, vreau doar sa-ti dau un sfat prietenesc, de la iesean la iesean: inainte sa montezi xenoanele pe proiectoare, incearca sa testezi proiectoare xenon sau baremi faza scurta xenon pe timp de ceata. Nu vreau sa-ti fac procese de intentie privind motivele care te-au facut sa te gandesti la xenoane pe proiectoare - poate vrei sa fie masina mai cool, poate speri intr-o lumina mai buna - e treaba da. Dar tine cont ca un set de proiectoare bune fac diferenta intre viata si moarte intr-o tara unde noaptea e plin de betivani, biciclisti, caini si carute nesemnalizate pe marginea drumului. E un afat prietenesc, te rog nu te enerva si ia-l ca atare.

Drumuri bune!
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by alexandruu »

am rezolvat cu proiectoarele, le am reglat mai sus ( impropriu spus reglat ) pt ca nu au un reglaj, dar au un sistem de prindere care poate fi indoit, asa incat sa bata mai sus. am inlocuit si becurile cu blue vision , sunt multumit acum.
becurile sunt HB4 nu HB3 !!

AlinC mers pt sfaturi :) atat timp cat nu imi zici bizon, nu am motiv sa ma enervez :lol:
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by mihaiolimpiu »

Ei, ma bucur pentru tine, totusi curios ca s-a putut regla faza... nu mi-am dat seama ca la CEED-urile noastre proiectoarele au un fel de lupa care probabil directioneaza lumina cat de cat, la Cielo-ul vechi lumina era difuza, foarte puternica, si chiar nu avea rost o reglare pe inaltime, nu ar fi avut nici un efect...

Oricum sper sa nu le folosesti pe post de faza scurta... drum intins!
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

stanvaleriu
Posts: 39
Joined: 09 Nov 2007, 11:14
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by stanvaleriu »

Kia ceed 1,6 EX GSL ESP+climatronic+oglinzi exterioare pliere electronica+senzori parcare, oil blue,comanda 11.09,seria~20.11,ridicata 14.12, AG-15-AVS, 120.000km

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: intrebare pt posesorii de proiectoare pe ceed

Post by mihaiolimpiu »

Wow, super tari acele DRL-uri led... super... ce angel eyes ce nu stiu ce.. cred ca se monteaza in 10 minute si aspectul e mult imbunatatit :)

Chiar buna ideea...
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

Post Reply

Return to “Generalităţi”