Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by ddirectorul »

Hristos a inviat !!!

Am si o mica intrebare : Am atins 96k cu masinuta si am probleme din ce in ce mai mari cu amortizoarele spate. Am fost de cateva ori la Kia Rodav Vaslui pentru test de amortizoare si de fiecare data am fost refuzat pe motiv ca ba nu merge testeru, ba nu merge monitoru, ba nu au om sa faca testul, etc. .....
Vreau sa stiu daca fac sau nu obiectul garantiei amortizoarele intrucat saptamana viitoare am drum la bucuresti si as vrea sa trec pe la un service mai cu bun simt decat cel de la Vaslui.

Multumesc pentru ajutor.

PASTE FERICIT !!!
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by Ogy »

Adevarat a inviat!
Fac obiectul garantiei. Da un tel la IMG si anunta-i ca ii vizitezi pentru aceasta problema. Testul nu costa nimic atata timp cat masina este in garantie.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by bubumisu »

Avand in vedere ca merg numai prin hartoapele din judetul Vaslui (mare parte din km-trii facuti),desi evit gropile si fac slalom la greu, merg si cu a 1-a daca e nevoie, ma gandesc ca la a 3-a revizie sa solicit un test pentru amortizoare, eventual verificare bielete antiruliu si alte componente ale suspensiei.
Cum ar trebui sa procedez ca sa mi se faca toate astea fara sa ma jupoaie de bani la manopera?
Precizez ca la revizia a 2-a verificarea la partea de rulare/suspensii a "constat" doar in verificarea de catre mecanic cu mana a componentelor si inspectie vizuala.
Oricum, voi evita sa le prezint acest aspect, probabil mai mult ca sigur vor considera ca 'nu mai fac obiectul garantiei" daca circul pe astfel de drumuri

PS: Deocamdata nu aud zgomote ciudate dar in fine, uneori n-ai cum sa eviti unele gropi #-o
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by ddirectorul »

@Ogy ai cumva un numar de telefon de la IMG , sa ii sun maine sa imi fac o programare ? Am cautat pe net dar nu gasesc nimic.

Multumesc anticipat,
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by Ogy »


ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by ddirectorul »

Am sunat astazi la IMG pe toate numerele de telefon ( am gasit site-ul oficial) dar din pacate nu a raspuns nimeni. Intr-un final am trimis un email la adresa care era trecuta acolo. O sa mai incerc maine cu un telefon poate raspunde cineva.

Multumesc pentru ajutor Ogy.



O seara frumoasa
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by zaboss »

Marţi au avut liber. Am observat că, deşi sunt mobile, nu răspund la telefoane decât în timpul orelor de program (ceea ce e şi normal).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Gunneru
Posts: 59
Joined: 10 Apr 2009, 00:17
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by Gunneru »

Eu am ajuns la 90k cu masinutza si am fost la service pt un test la amortizoare. MI-au facut si testul si au zis ca-i ok. De la service mi-au spus ca numai cand ajunge sub valoarea de 60% se schimba. Atasez si hartia care mi-au dat-o in urma testului. Din pacate sunetele mi-au ramas si mie la masina, ceva bate si inca n-am descoperit ce anume, asa ca va trebui sa le fac din nou o vizita pt control si poate cu ocazia asta imi schimba si foliile negre de pe marginea portierelor (astea mi le-au promis de anul trecut)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
B-84-VXG----KIA SW pewter beige 1,4 benzina, varianta BEST din 19.04.2008
98.000km
http://picasaweb.google.com/gunneru25

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by Malte »

La mine au gasit pe fata 75-81 si pe spate 75-66 si mi-au zis ca sunt ok, ca doar daca scad sub 40% se schimba amortizoarele (stiam ca sub 40% nu-ti mai da ITP-ul). I-am amenintat ca revin la iarna, ca atunci sigur o sa iasa mai proaste testele.
Foliile negre cum arata de ti le schimba ? Si la mine a inceput sa se vada tabla pe la imbinarile lor.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

trololol
Posts: 46
Joined: 22 Dec 2010, 10:06
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by trololol »

@Malte

Erai la mustata cu valorile de pe spate pt ca diferenta nu trebuie sa fie mai mare de 10.

Eu mi-am facut la IMG test saptamana asta dar nu sunt multumit de cum a decurs treaba. M-am plans de zgomote pe puntea spate la masina atunci cand trec peste speed bumpere si ei au scos masina , au dat o tura pe langa service ( prin curte ) au ridicat-o pe elevator si a tras un baiat pe sub de ceva pe acolo. Dupa au concluzionat ca e totul ok (am stat sa le explic ca zgomotele se aud la denivelari la bumpere si sine de tramvai dar ei batman batman) si i-am batut la cap sa-mi faca un test de amortizoare. Intr-un final l-au facut si desi pe hartie scrie Date tester frana ( sper sa nu fi facut vreo magarie la treaba asta ca dupa ce mi-au bagat mie masina pt test de amortizoare au bagat o alta masina la test de frane) pe fata am 77/80 (st/dr) iar pe spate am 63/62. Mi-au zis ca e foarte bine si ca si la masinile noi tot asa valori ies ?!?!?!?!

Ideea e ca masina la denivelari mai mari cand trece spatele zici ca pica de la 2m nu de la 10 cm pe asfalt. Am lasat-o ca la ei dar in iarna ma duc iarasi si atunci sa vedem distractie. Sincer nu m-ar mira daca ar magari testerul ala sa dea valori decente.

As mai face testul undeva la un service non kia dar nu prea stiu pe unde.


edit: si asta nu e test de amortizoare, e test pt toata suspensia, deci nu prea e concludent (la mine sunt sigur ca suspensiile sunt praf dar.... )

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by BAU »

@trololol:
Cel mai bun test de amortizoare ,suspensie se face la RAR in Voluntari.
Te duci la ei si le spui ca nu ai incredere in testele din Service (am impresia ca si pentru asa ceva trebuie programare telefonica )
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

trololol
Posts: 46
Joined: 22 Dec 2010, 10:06
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by trololol »

Ai idee cum e acolo ? Cat costa ? Ce anume iti fac ?
Pt ca la IMG astia doar au pus-o pe niste mini platforme (cat o bucata mai mare de gresie ) care erau iesite un pic (3-5cm) dintr-o instalatie (aceeasi cu cea de teste de frana) si care se misca sus - jos si iti dadea rezultatul. Adica extrem de subtire....
Macar la RAR e mai calumea treaba ?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Amortizoarele fac obiectul garantiei sau nu ???

Post by BAU »

Nu mai stiu acum cum este acum dar sa-ti povestesc cum a fost acum vre-o 10 ani.
Aveam o Dacia Nova noua nouta , careia in garantie i-am schimbat un amortizor si in service mi s-a umblat la servofrina si mi s-a parut ca nu mai este masina de dinainte, (nu mi-a placut nici cum s-au comportat mecanicii )
Atunci m-am dus la RAR si am cerut o verificare totala a puntii fata (frine ,amortizoare, bucsi, pivoti )
Stiu ca intr-adevar rotile fata au fost puse pe niste platforme care vibrau si se miscau in toate directiile incit aveam impresia ca pur si simplu o sa-i smulga puntea fata de pe caroserie sau o sa-i rupa bucsile sau pivotii.
Raspunsul lor atunci a fost ca totul este ok si sa nu-mi fac griji. Intr-adevar am mers cu masina de atunci cca 100.000,00 km si nu am avut nici o problema cu planetarele , bucsile sau amortizoarele (am schimbat numai pivotii pe la vre-o 80.000,00 km )
Nu mai stiu cit m-a costat , nu mi s-a parut atunci scump dar merita sa tragi o fuga si tu pe acolo intii sa vezi cum lucreaza baietii si daca consideri , poti cere si tu o verificare .In felul acesta iti iei o piatra de pe inima si poti si compara rezultatele lor cu cele din service .
Succesuri !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”