Drive-test Kia Carens. Surprinzator de buna!

Post Reply
maddan
Posts: 17
Joined: 22 Oct 2007, 22:40
Auto:
Contact:

Drive-test Kia Carens. Surprinzator de buna!

Post by maddan »

Dupa cum unii dintre voi stiu, eu ma ocup cu drive-testele.

Am testat in urma cu ceva timp o Kia Carens, model de care recunosc ca nici nu auzisem ca exista. Am vrut atunci sa gasesc informatii despre aceasta masina si aici, dar n-am gasit nimic

Asa ca indraznesc sa fac un rezumat (cine vrea mai mult poate citi aici http://www.drive-test.ro/drive-test/57/ ... -test.html)

1. Motorul este pur si simplu senzational. Vei conduce nebuneste, desi e o masina pentru familie.
2. Sta pe drum intr-un mare fel. Sincer da clasa pe sosea la concurentele directe. Si spun asta dupa ce le-am testat cam pe toate (in afara de Scenic/Grand Scenic). Dinamica acestei masini m-a socat
3. Calitatea materialelor de la bord este asa si asa. Plastice tari si gri pe bord, dar textile bune si piele ok. Chiar si plasticele sunt insa placute la atingere. Numai sa nu ciocani in ele :P
4. Are niste gadgeturi foarte utile, cum ar fi climatizarea care trece automat pe recirculare daca detecteaza noxe langa masina.
5. Spatiul e imens si bine gandit pentru o familie. Scaunele suplimentare insa nu mai lasa nimic din portbagaj si sunt cam inutile.
6. Consumul mediu real e undeva pe la 7.4%. Din pacate ce am testat eu nu avea trip computer care sa indice si consumul, deci l-am calculat prin metoda clasica. Si asta dupa un mers foarte tare pe autostrada.

Singurul MARE dezavantaj al acestui model este pretul (26.700 euro). Care din pacate este chiar mai mare decat al concurentilor mult mai galonati.

Cred ca daca masina ar fi undeva la 22.000 de euro in echiparea full, ar rupe. Asa...

Oricum, daca va ganditi la o familiala cu comportament super sportiv... :)

cmg_george

Post by cmg_george »

Multimim pentru rezumat. Asa este pretul este putin cam mare, dar cineva imi spunea zilele trecute ca a gasit in Germania la jumatate din pret, masina fiind din 2006 parca, cu putin peste 50.000km ... ceea ce pare ok nu?

maddan
Posts: 17
Joined: 22 Oct 2007, 22:40
Auto:
Contact:

Post by maddan »

Eu cred ca si o mica discutie-negociere cu dealerul ar putea cobori suficient pretul.

Dar daca Kia ar intelege totusi ce masina buna are in privinta lui Carens, si ar gandi o politica desteapta de marketing pentru ea... altfel ar sta lucrurile.

Acuma chiar habar n-am cat de fiabila este masina in timp, ceea ce poate fi o cu totul alta poveste...

nmihutz
Posts: 5
Joined: 05 Nov 2008, 14:21
Auto:

Re: Drive-test Kia Carens. Surprinzator de buna!

Post by nmihutz »

salutare.
pot sa garantez pt kia carens ca este o masina extraordinara. intradevar pretul in romania este destul de mare. eu mi-am luat unu acum 2 luni si sunt foarte multumit de ea, este full option. intradevar am luat-o din orientul mijlociu si pretul ei de aici este sub jumatate fata de romania si a meritat deplin. interiorul este foarte practic, tava sub scaun, suport ochelari, climatronic, tot felul de locuri pt depozitare, suporturi de pahar pretutindeni, scunele reglabile, inclusiv cele din spate, cotierele. randul 3 de scaune nu ma deranjeaza, intradevar sunt culcate si nu le-am folosit niciodata dar pliate nici nu le simti prezenta. ce pot sa zic ca este destul de enervant este frana de mana care este cu pedala picior. in rest, este o masina foarte fiabila,sta extraordinar pe sosea, se infige destul de bine pt dimensiunile ei. pacat ca in romania nu are un pret mai accesibil.

andreistn01
Posts: 35
Joined: 13 Nov 2008, 20:04
Auto:

Re: Drive-test Kia Carens. Surprinzator de buna!

Post by andreistn01 »

Am vazut si eu un ain showroom si arata foarte bine iar pe net am gasit numai vb de lauda la adresa ei .

Ma bate gandul sa imi iau si eu una :D

Post Reply

Return to “Carens”