Service Kia Carens 2.0 CRDi

antrax79
Posts: 12
Joined: 23 May 2010, 20:07
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by antrax79 »

Ma gandesc ca un CASTROL EDGE este mai indicat,eu am avut un Passat 1.9TDI,6trepte ...am folosit numai CASTROL EDGE si am fost foarte multumit.La Carens mai am 4.000km pana la primul skimb de ulei.

kosty_AB
Posts: 7
Joined: 11 Jun 2010, 23:24
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by kosty_AB »

buna inca o intrebare as avea referitor la trepidatie! recunosc ca e prima data cand am o masina disel am mai avut doar benzinare nu stiu dar am observat ca masina trepideaza la relantiu si e mai zgomotoasa asa e normal? simt volanu cum trepideaza cand sta la relantiu e normal asa ceva? astept pareri

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by scubli »

@kosty_AB: Da, e ceva normal, nu ai de ce sa-ti faci griji. La masina lui taica-meu, care e diesel, vibreaza serios chiar si schimbatorul de viteze la relantii.
Iar daca mergi pe un drum ingust intre cladiri te vei speria cat de tare se aude :-))

antrax79
Posts: 12
Joined: 23 May 2010, 20:07
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by antrax79 »

asa cum spuneam mai sus....am condus un TDI 3ani....de cand m-am urcat pe carens.......se simte mult mai silentioasa decat passat,sincer.La munca conduc un Tucson CRDI cumparat acum 2 luni....am facut deja10.000cu el...este f. zgomotos in comparatie cu Carens.Azi am venit de la Sofia(BG)am facut in total 962km cu Carens...este o masina superba..am facut plinul in Sofia si cand am ajuns la Buc. langa spitalul Budimex...am facut iar plinul fix 110ron.....ce sa zic...miercuri plec la kusadasi.....cu masina...sper sa fie ok....mai merge si un amic al meu cu o octavia.....o sa-i arat si lui cum se ajunge la 180km/h...,,pe repede inainte'' sigur nu face fata cu 105CP...5trepte.

P.S.
Azi intre giurgiu si Uzunu....m-am luat cu un A4...B-xx-BDM...la 186km/h pt. mine s-a lasat ,,pagubas''.Viteza masurata cu GPS-ul.
ce sa zic...mi-a parut rau dupa passat,imi trebuia un ,,FAMILY CAR'' cu 7 locuri,am gasit acest Carens,sincer, cu inima indoita....dar m-am indragostit deja de aceasta masina.

kosty_AB
Posts: 7
Joined: 11 Jun 2010, 23:24
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by kosty_AB »

ma bucur sa aud nu-mai lucruri bune de kia carens =D> . azi am luat 7litri de ulei mobil FE 5w30, nustiu sincer daca e bun ???dar stiu ca kia carens recomanda uleiul 5w-30,cika FE vine de la fuel economy.voi ce ulei folositi?e bun ce am cumparat eu?astept sfaturi!!!! :|

antrax79
Posts: 12
Joined: 23 May 2010, 20:07
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by antrax79 »

Joco wrote:In serverul nostru comun gasesti cartea de intretinere pentru carens. Carens pdf.
Descarca de acolo si te lamuresti imediat.

LE.. oops scuze. Acum vad ca ai masina mai veche de 2007. Cartea de acolo este pentru 2007. Insa caut si modelul vechi
si incerc sa te ajut.
Joco
Unde gasesc acest ,,server comun''...poate e ceva banal si super usor si o sa ma fac de ras....dar chiar nu stiu unde sa-l caut

Laura
Posts: 2
Joined: 02 Nov 2010, 18:24
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by Laura »

Foarte putini proprietari de Carens in Romania...din pacate si eu ma numar printe ei...am una din 2003,am preluat leasignul la 6000 km..toate bune si frumose pana ajungi cu ea in service...un banal telescop de portbagaj costa 320 lei...o portiera ( doar tabla) in jur de 3.500 lei...parbrizul 3.200...nu e o afacere...parca am de intretinut un Ferarri nu un Carens..astea in conditiile in care un parbriz de Mercedes C-classe costa 1.400 lei original.
Anul trecut am a avut un mic accident...a intrat un tip cu o Octavia in roata din fata dreapta,iar consecintele au fost uimitoare!!! A sarit caseta de directie,portiera,pragul,janta...in total devizul a fost 8500 euro, iar RCA-ul tipului imi platea 6000 euro dauna totala. Nu stiu ce ma faceam fara casco..
Deci daca vreti masina,mai ganditi-va!!!

antrax79
Posts: 12
Joined: 23 May 2010, 20:07
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by antrax79 »

antrax79 wrote:
Joco wrote:In serverul nostru comun gasesti cartea de intretinere pentru carens. Carens pdf.
Descarca de acolo si te lamuresti imediat.

LE.. oops scuze. Acum vad ca ai masina mai veche de 2007. Cartea de acolo este pentru 2007. Insa caut si modelul vechi
si incerc sa te ajut.
Joco
Unde gasesc acest ,,server comun''...poate e ceva banal si super usor si o sa ma fac de ras....dar chiar nu stiu unde sa-l caut
Nu,masina este din 2007,140cp,6trepte,7locuri.

antrax79
Posts: 12
Joined: 23 May 2010, 20:07
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by antrax79 »

antrax79 wrote:
Joco wrote:In serverul nostru comun gasesti cartea de intretinere pentru carens. Carens pdf.
Descarca de acolo si te lamuresti imediat.

LE.. oops scuze. Acum vad ca ai masina mai veche de 2007. Cartea de acolo este pentru 2007. Insa caut si modelul vechi
si incerc sa te ajut.
Joco
Unde gasesc acest ,,server comun''...poate e ceva banal si super usor si o sa ma fac de ras....dar chiar nu stiu unde sa-l caut
Nu,masina este din 2007,140cp,6trepte,7locuri.

antrax79
Posts: 12
Joined: 23 May 2010, 20:07
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by antrax79 »

Buna Laura,

Preturile prezentate de tine sunt total nerealiste,usa fata (sofer) pret KIA Romania este de 2050ron(doar tabla),eu am gasit in germania cu 1100ron adusa acasa....am 80.000km cu ea...merge perfect.Bafta!

Lexandro
Posts: 4
Joined: 16 Oct 2011, 13:18
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by Lexandro »

Buna ziua tuturor! Sunt posesor recent al unei Kia Carens din 2003, motor de 1991cmc CRDi de 83kw, putin peste 100.000 km si am numai cuvinte de lauda pana acum.
Am insa o nelamurire privitoare la uleiul pe care trebuie sa il folosesc. Trebuie sa il schimb, cu tot cu filtru, peste vreo cativa km si nustiu ce model sa folosesc. Cartea masinii indica, pentru conditiile de temperatura actuale (-20 pana la +20), tipul de ulei 5W-30. Intr-o postare tot despre Kia Carens a unui domn Tony, care indica mai multe detalii privind intretinerea, este mentionat uleiul 10W-40, intr-o cantitate de 5.9l cand schimb si filtrul.
Cam asta e marea dilema. Daca cineva imi poate da un raspuns, as fi foarte recunoscator!

antrax79
Posts: 12
Joined: 23 May 2010, 20:07
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by antrax79 »

Lexandro wrote:Buna ziua tuturor! Sunt posesor recent al unei Kia Carens din 2003, motor de 1991cmc CRDi de 83kw, putin peste 100.000 km si am numai cuvinte de lauda pana acum.
Am insa o nelamurire privitoare la uleiul pe care trebuie sa il folosesc. Trebuie sa il schimb, cu tot cu filtru, peste vreo cativa km si nustiu ce model sa folosesc. Cartea masinii indica, pentru conditiile de temperatura actuale (-20 pana la +20), tipul de ulei 5W-30. Intr-o postare tot despre Kia Carens a unui domn Tony, care indica mai multe detalii privind intretinerea, este mentionat uleiul 10W-40, intr-o cantitate de 5.9l cand schimb si filtrul.
Cam asta e marea dilema. Daca cineva imi poate da un raspuns, as fi foarte recunoscator!
nu cred ca este ok 5w-30 pentru un motor din 2003,cred ca este prea subtire

bade
Posts: 4
Joined: 27 Oct 2011, 11:13
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by bade »

Salut , ce sa iti zic , am si eu un Carens , 2003 , 113 cp , diesel. Masina este super OK ! , spun acest lucru deoarece am
efectuat in timp de 1 AN un numar de 110 mii KM !!!!!!!!!!.
Ceea ce am fost neplacut surprins este faptul ca cei de la reprezentantele KIA au un mare handicap la acest model de masina : nota : KIA Carens a fost vanduta pe piata din Vest .
Am efectuat toate verificarile si schimburile de ulei si filtru de motorina la reprezentanta si cu toate acestea am avut si neplacuta surpriza ca eu sa comand piese originale si sa imi fie livrate piese care nu sunt certificate ( adica facaturi ) ; nesansa lor ca ma pricep si nu au reusit !!
Sunt foarte dezamagit de cei din reprezententale - service KIA de la noi !!!!
De cei de prin service private ...nu mai comentez !!!!!!!!!
Am avut si eu si alte masini atat romanesti cat si straine dar KIA - Carens este SUPER MASINA !!!!!
Eu am adus masina si dupa ce a fost vazuta in trafic si prin oras au mai aparut inca 4 masini in decurs de o jumatate de an !!!
Ar fi multe de spus , ...ne auzim ,
O zi placuta !

bade
Posts: 4
Joined: 27 Oct 2011, 11:13
Auto:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by bade »

Pentru motorul DIESEL de 1991 cm3 / 113 cp / an 2003 / cu un numar peste 150 mii km pentru IARNA este bine de folosit uleiul 5W30 .
Pe timp de vara este bine de folosit un ulei mai "gros" ,, de exemplu la Mobil au ceva care se recomanda la masinile peste 150 mii km ulei care are si o functie de intretinere garnituri motor .... !?
Pe timp de iarna este recomandat totusi 5W30 , eu asta am folosit si este in regula !
Cantitatea de ulei pentru acest motor este de 5.8 l ( 100 ml in filtru ) !

User avatar
mackay
Posts: 25
Joined: 21 Nov 2011, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti, S 6
Contact:

Re: Service Kia Carens 2.0 CRDi

Post by mackay »

Salut , sunt si eu un posesor de Kia Carens 2.0 CRDI, 2007, 140cp, sunt curios daca mai este cineva din Bucuresti posesor de Carens ?
[color=#8000BF]KIA CARENS 2.0 CRDI / 140 CP /2007 / B-779 WER[/color]

Post Reply

Return to “Carens”