Kia Stonic

Noname
Posts: 11
Joined: 10 Jan 2018, 19:26
Auto: -
Location: București

Kia Stonic

Post by Noname »

Sunt interesat de aceasta mașina, pana acum am văzut doar review uri. In București unde recomandați sa programez un drive test? As prefera un dealer ce nu face cel mai scurt traseu și vorbește non stop în mașină.
Deține cineva aceasta mașina?
PS: având în vedere ca este o masina ce o sa fie vândută destul de bine, cred ca ar merita un thread separat 😊

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Kia Stonic

Post by MeGeNe »

Am adus KIA Stonic la intalnirea clubului de luna trecuta, prin amabilitatea KIA Romauto si colegii au facut drive test cu ea. Masina este grozava, ti-o recomand. Cred ca vei gasi intelegere la orice dealer si vei putea sa o testezi asa cum vrei tu.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Noname
Posts: 11
Joined: 10 Jan 2018, 19:26
Auto: -
Location: București

Re: Kia Stonic

Post by Noname »

Mersi, am fost la drive test și a fost super. Masina se mișcă ok și este suficient de mare pentru nevoile mele. Dealerul a răspuns la toate întrebările mele.

vladionut
Posts: 1
Joined: 28 Dec 2017, 12:00
Auto: Dacia Duster
Location: Bucuresti

Re: Kia Stonic

Post by vladionut »

Ce motorizare ai testat? Da-ne mai multe detalii despre masina, cum ai simtit-o etc. Poti face comparatii cu altceva?

Noname
Posts: 11
Joined: 10 Jan 2018, 19:26
Auto: -
Location: București

Re: Kia Stonic

Post by Noname »

Am testat 1.0 t-gdi. Se simte mai ok la accelerării fata de astra 1.6 aspirat și fata de captur 0.9 tce.
Poziția la volan este mai joasa fata de Captur dar vizibilitatea este ceva mai buna. Scaunele sunt ok nici rele nici bune doar normale. Volanul se reglează destul de mult pe adâncime și înălțime, clima a făcut fata cu brio pe drumul parcurs. În spate o persoana de 1.80 sta ok fără probleme

fristici
Posts: 229
Joined: 24 Oct 2016, 09:07
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Stonic

Post by fristici »

Si eu vreau sa achizitionez o stonic, dar benzina aspirata. Oare o sa fie lenesa un 1.4? Cum sta in curbe, suspensia e moale sau rigida?
Kia Sportaj 1.7 DSL 2016

Noname
Posts: 11
Joined: 10 Jan 2018, 19:26
Auto: -
Location: București

Re: Kia Stonic

Post by Noname »

Suspensia e destul de rigida, puțin zgomotoasa la denivelări accentuate(dale de beton pe linia de tramvai).
Legat de motorizare nu știu ce sa spun... Depinde ce mașina ai avut înainte și ce așteptări ai :)

Gulerica
Posts: 4
Joined: 17 Sep 2017, 17:17
Auto: Kia Stonic
Location: Bucuresti

Re: Kia Stonic

Post by Gulerica »

Salutare,

Am cumparat eu relativ de curand un 1.4 benzina aspirat. Are 98CP iar vitezele sunt scurte. Sunt foarte multumit de ea, mai ales ca e full option si dotaril fac diferenta. Motorul in sine e unul decent dar sub nicio forma nu e conceput sa faci liniute cu el. Per total, e o achizitie foarte buna.

Spor!

Zetu03
Posts: 7
Joined: 26 Jan 2019, 07:27
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Stonic

Post by Zetu03 »

Salut,
la ce pret a ajuns varianta ta?
multumesc

Sidoric
Posts: 19
Joined: 25 Sep 2017, 12:27
Auto: KIA Sportage 1.6T-GDI, 7DCT
Location: Brasov

Re: Kia Stonic

Post by Sidoric »

Salutare!

Am o intrebare pentru cunoscatori. Eu detin o Kia Sportage. Acum, tatal meu a pus ochii pe o Kia Stonic. Singura problema este ca nu stie ce motorizare sa aleaga. Acum vine intrebarea:
Motor de 1.4 sau 1.0?
As aprecia si daca ati argumenta raspunsul.
Nu ma pricem atat de bine la chestiile astea, asadar, va intreb pe voi.

Multumesc anticipat

Vasil3
Posts: 20
Joined: 22 Feb 2019, 22:20
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Kia Stonic

Post by Vasil3 »

Motorul de 1.4 este aspirat natural.
Cel de 1.0 este turbo.
Din punct de vedere al performantei cel de 1.0 este cu mult peste.
Va trage mult mai puternic in special la turatii mici ; va fi mai bun pentru a urca la deal , pentru a face depasiri ...
Scoate ~10 sec de la 0 la 100km fata de cel de 1.4 care scoate ~13 sec.

Singurul dezavantaj la cel turbo in special cele mici de 1l este ca nu rezista atatea sute de mii de km ca unul aspirat natural.
Insa cum ai 7 ani garantie si probabil nu vrei sa il lasi si stra nepotilor nu vad de ce nu l-ai lua pe acela...

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Stonic

Post by Danicko »

Eu am mai observat un dezavantaj la 1.0 turbo pe alta masina. Nu e la fel de flexibil la turatii ca unul aspirat. De ex aspiratul merge si sub 1500 pe cand turbo se simte deranjat, subturat. E un dezavantaj la mersul prin oras cand te saturi de mestecat in cutia de viteze.
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

phidias
Posts: 24
Joined: 18 Apr 2019, 01:15
Auto: stonic
Location: Bucharest

Re: Kia Stonic

Post by phidias »

Primele imresii ...
Nu este o masina fosrte populara, probabil pentru ca are numai doi ani si pentru ca romanul "risca" foarte putin in materie de achizitii.
Este adevarat, nu este nici Ceed, nici Sportage, ci undeva intre ... de la Rio in sus
Cea mai placuta senzatie este cea de stabilitate la tot ce vreti voi - caroserie, tinuta de drum, viraje, raspunde excelent la schimbarea directiei. Iti da senzatia de masina sportiva care poate mai mult. Inainte am testat aproape tot ce era in gama B-Suv: Aircross, Kona, Vitara, Captur, Arona si Stepway. Stonic nu se compara cu niciuna. Unele sunt fie simple "cutii pe 4 roti" cu centru de greutate sus si cu tendinta de subvirare, altele sunt de la 18.000 in sus (Sonic e 14.000), altele sunt ... ok.
Motorul ales este cel de 1.4 aspirat. Multi veti spune ca e puturos. Nu-ti rupe coastele, dar nici nu te rogi de el. E OK pentru o masina de 1000 kg, cu 300 - 500 kg mai putin fata de tot ce e in gama. Doua persoane + bagaje am urcat serpentine cu a 3-a si a 4-a, iar la semafor poti sa zambesti celor din spate. Accelereaza la 100km/h in 12 s. Dupa parerea mea, supersuficient, in conditiile in care 80 din masinile in trafic au mai mult de 10 ani vechime. Motorul e unul de turatie. Dupa ce-i faceti rodajul (< 3000 rpm), puteti sa-i dati talpa fara probleme. Nu se supara, ba chiar ii place.
Nu este o masina pentru familii numeroase, cu carucior, pampersi, jucarii si mama soacra peste. Insa este ideala pentru familii mici plecate la drum lung. Garda la sol de 18 cm si tinuta sportiva iti da senzatia de siguranta pe sosea, serpentine si drumuri de tara.
Masina este dotata ultima generatie cu tot ce vrei in materie de asistenta, cruise control, navigatie, telefon, airbag-uri peste tot, senzori peste senzori, de caucicuri, de franare, anti-collision, lane assist, isg, de distanta, oboseala si de ce mai vreti voi.
Consumul este de 5.4 la drum lung (6.5 peste 3000 de ture) si 7.8 - 9 in oras. Daca nu e aglomerat scoti linistit un 6l. Si motorul inca nu e rodat.
Culorile sunt foarte variate - adica doua - mustar si rosu. Restul e alb si gri. Varianta similara de la Hyundai este Kona, insa mult mai scumpa.
Are 7 ani garantie.
Astept alte impresii

PS Nu recomand peste 3000 de ture in rodaj.

phidias
Posts: 24
Joined: 18 Apr 2019, 01:15
Auto: stonic
Location: Bucharest

Re: Kia Stonic

Post by phidias »

stonic.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Vasil3
Posts: 20
Joined: 22 Feb 2019, 22:20
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Kia Stonic

Post by Vasil3 »

Nu este o masina fosrte populara, probabil pentru ca are numai doi ani si pentru ca romanul "risca" foarte putin in materie de achizitii.
Nu este chiar asa.
Dovada ca gasesti mult mai multe sportage sau chiar o gramada vitara pe strazi.
Sincer am vazut doar 5 stonicuri in 2 ani in Bucuresti in timp ce vitara de ex vezi cate 4-5 pe zi daca te plimbi cateva ore.
Fiecare are un tipar in minte iar marea majoritate pur si simplu considera ca nu se merita la banii aia stonicul.
E prea mica si la un pret prea mare pentru ce ofera.
Daca tu consideri ca se merita este foarte bine , asta e tot ce conteaza.
Motorul ales este cel de 1.4 aspirat. Multi veti spune ca e puturos. Nu-ti rupe coastele, dar nici nu te rogi de el.
Este un motor de generatie veche insa foarte fiabil si per total un motor de bun simt.
Motorul e unul de turatie.
Orice motor aspirat este un motor de turatie. Asta este si ideea. Sunt create pentru a avea putere maxima la turatie foarte mare spre deosebire de cele turbo care au putere mare si la turatie foarte mica.
Varianta similara de la Hyundai este Kona, insa mult mai scumpa.
Acum 2 luni Hyundai a avut timp de o luna oferta in care puteai cu programul rabla sa iti iei kona full option cu trapa mare, piele , touch de 8 inci, jante de 18 inci si unele lucruri care nu le gasesti pe stonic in configuratie si costa pana in 16 mii euro.
Si era nou nouta nu masina care a stat in spatele reprezentantei 1 an pentru ca la kia daca faci comanda la stonic ti-o aduce dupa 8-9 luni si se duce
tichetul rabla.
Astept alte impresii
Din moment ce e cumparata deja ce mai conteaza impresiile oamenilor?
Cauti sa te mai sustina cineva cu aceleasi pareri pentru a crede ca nu ai facut o achizitie proasta? Conteaza tu sa fi multumit.
Impresia principala a oamenilor despre stonic se vede cu ochiul liber din numarul mic de masini pe strada in conditiile in care sunt masini mai scumpe precum sportage,ceed care se vand mult , mult mai bine.

Va aparea anul asta XCEED, o masina mai buna care estimez ca intr-un singur an (la anu) va egala numarul de masini stonic vandute in Romania in 3 ani pentru ca pare o masina mai inchegata, mai spatioasa si mai sportiva. Bineinteles ca voi face si cu aceea un test drive si iti recomand si tie.
Image
Image

Post Reply

Return to “Stonic”