Kia Venga 1.6 DSL MT PLAY 128 CP

Ce alte modele mai sunt şi ne interesează?
Post Reply
Venga2011
Posts: 2
Joined: 09 Oct 2011, 09:04
Auto:

Kia Venga 1.6 DSL MT PLAY 128 CP

Post by Venga2011 »

Salut,

De vineri suntem (de fapt sotia) posesori de Kia Venga (modelul din Subiect).

Am comandat-o din stoc, desi am fi dorit niste optionale (scaune incalzite, limitator de viteza, geamuri fumurii), insa ar fi durat 4 luni livrarea (conform MIT Motors).

Avans platit pe 23 septembrie, restul pe 27, livrare pe 30. Termenul de livrare a fost decalat de MIT (datorita problemelor lor cu transportul din Arad) pe 7 octombrie (intarziere de o saptamana).

Livrarea a fost facuta pe 7, ieri (pe 8 ) am facut o tura "de rodaj" pana la Vama Veche, in total vreo 600 km.

Impresii MIT Motors
- Test Drive programat cu Dl Alexandru Micu, Dl Micu cere punctualitate, Dl Micu de negasit la ora programarii. Am facut testul cu Dl Razvan Tiron, din pacate cu un Venga de 1.6 pe benzina si cu un Sorento de 1.7 diesel (Venga diesel nu era disponibil pentru test). Aici as fi preferat ca punctualitatea ceruta sa fie respectata, ar fi util sa existe si Venga diesel pentru test dar inteleg ca volumul de vanzari nu e suficient de mare ca sa o justifice.
- Am platit avansul fara probleme. Singura neintelegere a fost legata de masinile pe stoc, initial am ales una gri dar am aflat in timpul comenzii ca de fapt era de ceva vreme in showroom (mai exact din noiembrie 2010), asa ca am optat pentru una rosie aflata in Arad (fabricata in iunie 2011).
- Desi livrarea a fost programata pentru 30, n-am primit nici o avertizare ca masina ar putea intarzia, a trebuit sa-l sunam pe Dl Tiron ca sa aflam ca nu vom primi masina pe 30. Livrarea intarziata nu a ridicat foarte mari probleme dar as fi preferat o mai buna comunicare din partea MIT. Am cerut sa fiu contactat de directorul de vanzari si am fost sunat de Dl Dragos Gherlan care a promis livrarea pe 7 octombrie.
- Comunicarea s-a imbunatatit semnificativ, astfel incat livrarea a fost programata si efectuata fara probleme.
- Bun ajutorul dat de MIT pentru facilitarea cumpararii tichetelor REMAT precum si asigurarii obligatorii si CASCO. Multumim!
- Alarma si senzorii de parcare montati corect.
- Masina a fost livrata cu presuri, pachet legislativ care contine chiar si becuri de rezerva, precum si suficienta motorina pentru vreo 60 de kilometri. Excelent!
- Datorita livrarii in octombrie, vom beneficia de o reducere de 868 Euro conform promotiei Kia Venga care a inceput pe 1 octombrie (confirmat de Dan Chitaru, presedintele Kia Romauto care intamplator era in showroom in timpul livrarii). Uraaaaaa!

Impresii Venga
- Aspectul exterior si culoarea superbe, nu sunt fan rosu dar asta-mi place teribil. Si, cel mai important, ii place sotiei ;-)
- Plasticele ok, desi cam mult negru. Imi place consola centrala dar nu-mi place portocaliul din afisajele cu cristale lichide. Chestie de gust si obisnuinta, banuiesc.
- Surprinzator de mult spatiu, atat pe scaune (chiar si in spate) cat si in portbagaj. Vom avea insa nevoie de un portbagaj extern (cutie) pentru iesirile mai lungi cu copiii.
- Alarma (aftermarket instalata de Kia) tiuie cam tare cand incui/descui masina dar e posibil sa fie si chestie de obsinuinta.
- Senzorii de parcare functioneaza corect.
- Motorul trage suficient de bine, deocamdata fara accelerari bruste si fara a depasi 3000 de ture.
- Cutia bine etajata, initial mi s-a parut treapta intai cam scurta dar e ok.
- Sta bine pe autostrada dar se simte ca e inalta si ca are bara de torsiune pe spate, in curbe (mai ales cu denivelari) se simte ruliu si spatele cam tzopaie.
- Conectarea telefonului la Bluetooth fara probleme, nu sunt multe optiuni dar isi face treaba, calitatea audio buna.
- Calitatea sistemului audio buna, receptie FM fara probleme.
- Zgomot la rulare semnificativ, l-am rezolvat dand muzica ceva mai tare :)
- Consum mediu Bucuresti - Vama Veche si retur 6.9 l / 100 km.

In general, foarte placut impresionat de Venga, este un MPV spatios, cu un design placut, usor de condus, bine echipat.

Revin cu impresii dupa ce mai facem niste kilometri ;-)

Bogdan
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Kia Venga 1.6 DSL MT PLAY 128 CP

Post by catalin4u24 »

Foarte frumos, sa o stapaniti sanatosi!!!
Personal, ca si design as fi ales varianta de la Hyundai... am uitat cum ii spune, e pe aceeasi platforma cu Venga.
La fel sau chiar mai punctual a fost dl. Micu Alexandru si cu mine, livrandu-mi masina o luna si ceva mai tarziu :)) Se pare ca e consecvent si isi mentine obiceiul.
In rest, multi km fara probleme va doresc!


Sent from my iPhone using Tapatalk
'22 Xceed 1.5T City

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Venga 1.6 DSL MT PLAY 128 CP

Post by kTL »

Foarte frumoasa masinuta si extrem de frumoasa culoarea :) sa o stapaniti sanatosi si fara probleme!!

Si multumim pentru relatarea procedurii de livrare.. din nou se confirma ca MIT lasa de dorit :)

probabil e normal pana se mai aseaza motorul, insa 6.9 nu e cam mult pentru motorizarea descrisa ?..
nu de alta dar 6.9 7 scot eu cu ceed benzinar si 130 140 pe autostrada (ceea ce inseamna consum mult ridicat)
consumurile oficiale arata cam asa: Ciclu urban / extra urban / mixt (l/100 km) - 5.8 / 4.4 / 4.9
ori ati vazut cam ce poate masinuta ? :D
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

Venga2011
Posts: 2
Joined: 09 Oct 2011, 09:04
Auto:

Re: Kia Venga 1.6 DSL MT PLAY 128 CP

Post by Venga2011 »

Multumim pentru urari!

@ catalin4u24 - Am mers pe Kia mai ales datorita garantiei de 7 ani.
@ kTL - Cam mult 6.9, sa speram ca sa mai aseaza. Inca n-am incercat sa vad ce poate :)

User avatar
cristi98
Posts: 3
Joined: 30 Sep 2010, 09:43
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Venga 1.6 DSL MT PLAY 128 CP

Post by cristi98 »

catalin4u24 wrote:Personal, ca si design as fi ales varianta de la Hyundai... am uitat cum ii spune, e pe aceeasi platforma cu Venga.
Hyundai ix20

Post Reply

Return to “...ce am omis?”