Faruri

Ce alte modele mai sunt şi ne interesează?
Post Reply
gabby2k8
Posts: 7
Joined: 22 Sep 2008, 16:37
Auto:

Faruri

Post by gabby2k8 »

Am o Kia Shuma din 2000. Farurile sunt cam ingalbenite - plastic... pot sa le fac sa fie mai clare? :-k
sau am o solutie foarte clara si precisa - altele noi!?! :(
Kia Shuma 2000 1.8l 16v

cmg_george

Re: Faruri

Post by cmg_george »

Bine ai venit.
Nu prea sunt posesori de Shuma pe aici... :)
Ca parere personala... altele noi cred ca sunt solutia ta. Daca cumva nici lumina lor nu te multumeste ai putea incerca cu becuri mai puternice (Philips Extreme Power de ex.) dar diferenta nu este enorma :)

gabby2k8
Posts: 7
Joined: 22 Sep 2008, 16:37
Auto:

Re: Faruri

Post by gabby2k8 »

xepranol sau ceva de genul (pasta polish pt faruri - plexic) e valabila? am citit pe alte forumuri ca ar merge... sa dau pe o pereche de faruri noi 2x 1000 lei :thumbsdown: imi vine sa rad singur... numai cand ma gandesc... deja zambesc fara motiv :))
Kia Shuma 2000 1.8l 16v

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Faruri

Post by -A L E X- »

Ori cauti solutia aceea polish si incerci sa dai pe ale tale, ori incerci sa cauti niste faruri sh! Cred ca mai degraba sh!
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

shpeedy
Posts: 11
Joined: 23 Mar 2009, 10:42
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Faruri

Post by shpeedy »

Prima chestie pe care trebuie s-o afli este materialul din care e facut geamul farului. Daca e de plastic, intr-adevar poti folosi Xerapol (un polish pentru mase plastice). Daca e de sticla poti folosi un polish pentru sticla (nu stiu cum se numeste, dar stiu ca exista). Eu am folosit la VW din posesie Xerapol si rezultatul a fost multumitor. Tubul l-am comandat de pe net, la o firma din Cluj si a costat vreo 32 de lei acum un an. Saptamana trecuta am vazut Xerapol si in Carrefour-ul din Baneasa. Procedura e relativ simpla: se foloseste smirghel de granulatie fina pe far pentru a indeparta un strat subtire de plastic, dupa care se aplica pasta din tub si se freaca. Pentru o eficienta mai buna a polish-ului recomand folosirea unei bormasini cu un adaptor de carpa in cap (gasesti in Bricostore, Praktiker), ca altfel o sa te doara mainile de la frecat si nici rezultatul n-o sa fie chiar ok. La polish-urile pentru sticla nu stiu precis cum merge treaba.

Post Reply

Return to “...ce am omis?”