KIA Venga

Ce alte modele mai sunt şi ne interesează?
Post Reply
biloiu
Posts: 3
Joined: 03 May 2011, 15:40
Auto:

KIA Venga

Post by biloiu »

Stimabililor luna trecuta am intrat in posesia masinii KIA Venga 1.6 125 CP Play !!!

Ca nivel de echipare am ales varianta de mijloc (pentru ca era pe stoc si nu am avut rabdare sa astept 3-4 luni pentru 2 optionale in plus: cruise control si parbriz incalzit) si pot spune ca are tot ce ai nevoie.

In prima zi am facut in jur de 130 km (125 pe A1) si ma declar multumit asta in conditiile in care cei de la KIA mi-au recomandat sa nu o bruschez macar primii 1000 km. Mi-au zis ca pot merge cit vreau de tare dar fara acceleratii puternice.

Prin oras am se conduce foarte usor si asta datorita in principal directiei (cred electrice) dar si a dimensiunilor reduse ale masinii (4068 cm), pozitia mai inalta la volan oferindu-ti o vizibilitate sporita asupra imprejurimilor.

2 adulti si 2 copii au loc suficient iar portbagajul poate primi 4 geamantane medii fara efort.

De Paste, am reusit in sfirsit sa fac un drum mai lung cu masina (Buc - Rm Valcea - Horezu - Buc) !!!

Masina este mai rigida decit ultimile 2 masini pe care le-am avut (Mondeo si Focus) si putin mai zgomotoasa decit Mondeo la peste 130 km/h (dar este si diferenta de clasa).

Pe autostrada se misca excelent iar vit a 5a este singura pe care am folosit-o. Ar fi fost frumos sa existe si treapta a 6a dar nicio masina nu e perfecta. Dupa ce am trecut de A1, in afara de urcarile mai grele de pe Dealul Negru, am folosit in proportie de 70% din timp vit a 5a. Computerul de bord indica folosirea acestei viteze imediat ce depasesti 60 km/h iar la frinare iti indica folosirea treptei inferioare in momentul in care scazi sub 45 km/h.

Virajele de pe Dealul Negru nu au pus probleme si nu am simtit ca ar fi la limita aderentei (masina era plina si nu am fortat-o foarte tare), urcarile fiind ok.

Ca si consum pot spune ca in primele 3 sapt de plimbat am obtinut 9.5% la mers exclusiv in oras (de acasa pina la birou si retur am 45 km) iar iesirea din oras am obtinut un consum de 8.5% (autostrada a fost parcursa cu o medie de 150 km/h avand si un maxim de 180 km/h pe citeva zeci de km). Duminica trecuta am facut plinul si am resetat contoarele iar acum consumul mediu aratat este de 8.6% iar acest lucru ma face foarte fericit (nu am mers decit in oras).

Am vreo 1.800 km parcursi pina acum si pot spune ca-mi place masinuta din ce in ce mai tare !!! ... atit la condus cit si la privit !

To be continued ...

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: KIA Venga

Post by quelloo »

Felicitari pentru achizitie.
sa o stapanesti sanatos.
te asteptam si cu niste poze...
Bun venit printre noi...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: KIA Venga

Post by spdblue »

Bun venit alaturi de noi. Multumim pentru datele interesante. Asteptam cu interes evolutia acestui model.
felicitari pentru achizitie. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: KIA Venga

Post by Billy »

Felicitari pentru achizitie.
Asteptam mai multe pareri despre model.......
Putini cumparatori totusi avand in vedere potentialul masinii.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

biloiu
Posts: 3
Joined: 03 May 2011, 15:40
Auto:

Re: KIA Venga

Post by biloiu »

Domnii mei,

Am depasit 9000 km cu a mea Venga si ma declar total multumit de calitatile ei.

Tocmai m-am intors dintr-un concediu de 12 zile prin tara si in care am facut peste 2200 km. Masina a fost plina ochi, 2 adulti + 2 copii + bagajele aferente unui asemenea sejur si pot spune ca nu am avut probleme cu consumul (in jur de 7) cu toate ca am mers pe autostrada, serpentine, drum de tara, drum forestier etc iar in ceea ce priveste confortul, in afara de faptul ca suspensiile sint putin cam tari iar cei din spate sint cam zguduiti la treceri rapide peste denivelari, nu am ce sa-i reprosez - pozitia mai inalta la volan este foarte odihnitoare si iti ofera si o mai buna vizibilitate iar spatiul interior este mai mult decit suficient. Cu toate ca masina a fost incarcata la maxim, nu am avut probleme cu depasirile fie ele pe drum intins fie in panta. Masina cere foarte repede a 5-a viteza (de la 61km/h) si de aceea este f comod de condus, parca mergi cu una automata ;). Singurele lucruri care mi-ar fi placut sa le aiba masina sint: rezervor mai mare (are 42l) si 6 viteze !

Traseul pe care l-am parcurs a fost Bucuresti - Ranca - Transalpina - Petrosani - Eselnita - Marisel (Cluj) - Viseu de Sus - Vadu Izei - Baia Mare - Sibiu - Rm Valcea - Bucuresti.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: KIA Venga

Post by quelloo »

F misto traseul, dar nu ai facut toata transalpina :p, doar jumate (chiar daca jumatatea cea mai frumoasa).
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

biloiu
Posts: 3
Joined: 03 May 2011, 15:40
Auto:

Re: KIA Venga

Post by biloiu »

Salutare,
Am ajuns la 18.000 km cu a mea Venga si in afara de un contact desprins la incuietoarea unei usi din spate, totul functioneaza perfect !!!
Consumul in oras se invirte in jurul valorii de 9.5% (nu am atins 10%) indiferent de conditiile atmosferice.
Masina este incredibil de incapatoare si de modulabila, de usor de condus si de comoda astfel ca ma felicit pentru alegere.

Are cineva idee daca imi pot monta un cirlig de remorcare de unul singur sau trebuie sa merg la service? Nu vreau sa montez decit cirligul nu si instalatia electrica iar la service-uri se practica preturi de aprox 250 - 300 lei ceea ce mi se pare putin exagerat.


Succese !

Post Reply

Return to “...ce am omis?”