tunning motor 1.4

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
Post Reply
silvio
Posts: 97
Joined: 10 Jun 2007, 02:15
Auto:
Location: Bucuresti

Post by silvio »

motorul de la colt are turbina nu este aspirat ca la ceed , asa reuseste sa scoata 150 cp
la motorul asta de 1,4 se mai pot scote 8-9 cp prin resoftare.
EX KIA CEE'D 1,6CRDI 115cp pewter beige B-67-XMC 62000km
CLIO RS 197 rosu B-94-NUW

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Maxim 10 cai prin resoftare, poate inca 5 prin admisie si evacuare schimbate.
Insa nu prea vad rostul.

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by PYFMAN »

.indie. wrote:Maxim 10 cai prin resoftare, poate inca 5 prin admisie si evacuare schimbate.
Insa nu prea vad rostul.
nici eu! :shock:
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Si totusi unde s-ar putea face o resoftare pt. 1.4 benzina? Are cineva un site cu puterea estimata dupa resoftare?

15 - 16 cai (chip+evacuare+filtru sport) nu-s chiar putini - ajungi la ~ 124CP deci peste puterea oferita de 1.6 benzina. Iar daca investitia se mentine SUB diferenta pana la pretul lui 1.6 (~ 1680€) atunci se merita dupa parerea mea...
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Eu zic ca poti schimbi admisie, evacuare, ECU si tot nu o sa ajungi sa bati un 1.6 pana la suta. Ce ai zis tu te costa mai putin de 1600 euro dar nu se merita.

Totusi ca idee pentru 1.4, daca ECU e facut de bosch se baga cateva firme la resoftare si iti dau maxim 10 cai si maxim 10% mai mult cuplu.
Kia RIO 1.4
Image

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by PYFMAN »

alexcercel wrote:Si totusi unde s-ar putea face o resoftare pt. 1.4 benzina? Are cineva un site cu puterea estimata dupa resoftare?
.
Recomand ASPAD - aspad.ro sau chiptuning.ro am facut eu chip la matiz sunt super baietii .............
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

...fara resoftare!

am cerut informatii de la http://www.stchiptuning.com/ si uite ce am primit!

pe scurt, e vorba un compresor electric care se ataseaza la admisia motorului..si care se scoate de acolo cand te duci la revizii ca sa nu iti pierzi garantia !! :P restu' cititi voi si comentati ! :)'

Hi,

Yes, we do have an electric supercharger and performance chip to fit your 1,4 DOHC kia ceed engine. we sold many kits to this car.

Our superchargers work on highly advanced technology new to the industry. It works by compressing air using a centrifugal turbine. The results are more horsepower and torque for minimal price.

Extraneous sources have tested our units in lab, and have reported information as follows:

Air Pressure : 1.256 PSI
Air Flow : 856 CFM
Power Consumption : 765 Watts
Spooling Rate : 27500 RPM
Size : 4"x4"x4"



The price of one supercharger including shipping comes out to US$124.95 for customers outside of the USA, USA customers will pay US$109.95.
Chip comes free with supercharger.

You can expect up to 33-34 HP and 22-23 FT/LBS gains on average when using our supercharger and chip.

The supercharger is installed on the air intake plenum between the MAF and the intake manifold.
Your purchase will include full instructions for complete installation.
Everything you need for installation will be included with your order.
Installation our supercharger is easy, Installation will take about an hour when you follow the simple instructions included with purchase.

The ST performance chip works by increasing air/fuel curves to their optimum efficiency levels. It is installed in parallel to the ECU. Instructions included with purchase will show you how to install in 15 minutes.


Delivery will take 1-2 weeks.

We offer a lifetime satisfaction guarantee on all of our products here at North End Tuning. No harm will ever been done to your engine by installing our products. If you ever have a problem with our products, you can just send them back for a refund.

Our products are guaranteed to never void the warranty if they are uninstalled before scheduled maintenance. Our products are undetectable if this is done.

:shock:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Aia e o aberatie, nu poti sa scoti 35 de cai in plus fara sa scurtezi semnificativ si dramatic durata de viata a motorului.

Cea mai buna varianta e o remapare de ECU, o schimbare de filtru de aer si eventual schimbarea evacuarii/admisiei (dar astea se soldeaza cu pierderea garantiei)

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

deh, de cand asteptam sa zica careva chestia asta! acu, sigur xce avantaj are si dezavantaje, dar piticii de pe creier costa! :D

xce schimbare ale caracteristicilor constructive si de reglare motorului (chiar si remapare )in sensul cresterii anumitor parametrii duce inevitabil la solicitari suplimentare care implica scurtarea vietii lui, asta imi este f clar!

motoarele supraalimentate (chiar si diesel) au , in general , o viata mai scurta decat cele normal aspirate si sunt mai putin fiabile..mda, toate au un pret..

@aberatie@ nu este, dar nici cat spun ei nu cred ca se scoate in plus. ca sa nu mai vorbim ca puterea consumata (mai mult de 1 CP) implica schimbarea alternatorului cu unul mai puternic si tot asa... distractia se plateste :P

bafta !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

pai de ce avem garantie de 7 ani?:) doar sigilii nu se rup cand se instaleaza turbina :))
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

alexcercel wrote:Si totusi unde s-ar putea face o resoftare pt. 1.4 benzina? Are cineva un site cu puterea estimata dupa resoftare?
Incearca si la http://racingcode.ro/ desi se ocupa doar de subaru si de mitsu, cine stie, poate experimenteaza ceva cu tine. ;)
Daca nu ma insel, un tip Sebastian, a scris cateva randuri si pe un topic de pe aici.

ida01ro wrote:...fara resoftare!
am cerut informatii de la http://www.stchiptuning.com/ si uite ce am primit!

pe scurt, e vorba un compresor electric care se ataseaza la admisia motorului..si care se scoate de acolo cand te duci la revizii ca sa nu iti pierzi garantia !! :P restu' cititi voi si comentati ! :)'
Legat de ventilatoarele astea, gasiti mai multe discutii in linkul de mai jos.
http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=6535
Cat am urmarit eu discutia de pe acolo, se ajunsese la concluzia ca nu ajuta cu nimic. Ba mai mult, la turatii mari, obtureaza admisia de aer.

Parerea mea, neavizata tehnic, e ca nu prea mai ai ce sa scoti din motorasul asta ca e "intins" la maxim din fabrica. Sa zicem ca in ultima instanta, mai scoti 10 CP ......dar la ce turatie? Cand si unde o sa-i simti?
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@sfinxul: thx, m-a amuzat grozav linkul tau pe care l-am citit integral ! :D :D ...era si de asteptat, pt ca deh, toate incercarile is facute dupa ureche, nimeni nu calculeaza nimic si ignoranta e maxima...de fapt cred ca pe asta se si bazeaza furnizorii de echipamente de felul asta !!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

ida01ro, e posibil ca acei producatori sa mizeze pe ignoranta celor care cumpara asa ceva. Mai mult, aceste produse, vizeaza clienti cu masini fara pretentii si fara cunostinte in domeniu. Daca ar fi fost adevarata cresterea de putere de 30 - 35 %, multe din motoarele mici s-ar fi dus pentru ca nu ar fi rezistat prea mult timp componentele din el. Dar eu nu am auzit pe nimeni plangandu-se ca i-a crapat motorul din cauza acestui ventilator. :)
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

catcher_silviu
Posts: 30
Joined: 14 Nov 2007, 13:25
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by catcher_silviu »

Ventilatoarele despre care se vorbeste pot aduce o crestere de putere, dar chiar si asa luand in considerare costul pieselor ,al shippingului si al montajului(daca se baga cineva la McGaivareli din astea), mult mai bine alegi motor de 1,6 si-l resoftezi . daca ii mai adaugi un filtru sport si evacuare ai sa ramai uimit ce poate face.
Last edited by catcher_silviu on 20 Feb 2008, 02:13, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Performance tuning”