Aditivi

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
Silviu 41

Aditivi

Post by Silviu 41 »

Am gasit de curand niste pastile "minune" americane, care se pun in rezervor cand faci plinul (un fel de aditiv care mareste cifra octanica, scade consumul, creeaza un micro-invelis catalitic pe peretii camerei de combustie care protejeaza... si asa mai departe). Se numesc " MPG-CAPS TM ". Nu le-am folosit inca, vreau sa stiu daca a mai folosit cineva si ce rezultate a obtinut?
Si ce parere aveti despre aditivi, fie ei pentru ulei sau combustibil?

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Au testat la Fifth Gear o gramada de aditivi din Marea Britanie. In cel mai bun caz nu avea nici un efect, dar erau unele care scadeau puterea motorului. Cat despre consum, parca a fost unu care a redus consumul cu 0.2% sau ceva de genul. Din punctul meu de vedere bani aruncati pe fereastra.
Kia RIO 1.4
Image

belami
Posts: 194
Joined: 11 Oct 2007, 13:25
Auto:
Location: Buzau

Post by belami »

Trage sau nu trage mai bine, nu mai conteaza .... conteaza sa-ti dea senzatia :D
1.4 BEST, Machine Silver
Comanda 25.10.2007, seriile 06.12.2007, livrarea 12.01.2008

catcher_silviu
Posts: 30
Joined: 14 Nov 2007, 13:25
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by catcher_silviu »

Cred ca au mai degraba un efect psihologic,adica te autocanvingi ca merge mai bine masina dar din cati aditivi am pus pana acum nu am vazut vreo diferenta reala ,nici in consum si nici in putere. Dar eu zic sa incerci ca nau ce sa-ti dauneze. Daca vrei performante marite poti incerca benzina cu cifra octanica 100,si atunci chiar sunt diferente notabile.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Sau aditivi care sa mareasca cifra octanica.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

In ultimi 5 ani am folosit tot felul de aditivi:curatarea injectoarelor,marirea cifrei octanice,curatarea motorului.Eu am fost multumit de aditivi,singura neplacere apare cand folosesti aditivi ptr. curatarea rezervorului+sistemul de alimentare+injectoare atunci trebuie sa mergi cu masina mai turata ca daca nu... se ineaca.
Aditivi ptr. ulei(separat) nu am luat ptr. ca foloseam ulei aditivat.
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

silviu41
Posts: 21
Joined: 11 Feb 2008, 22:03
Auto:
Location: Galati

Post by silviu41 »

Pot sa va spun ca am pus pastilele si chiar se simte ca merge mai bine.
Deocamdata este putin mai agera si la relanti motorul este mai uniform in miscare (am disel...)

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Buna alegere,la cati km trebuie sa mai repeti aditivarea?Eu foloseam cei ptr.2k km., iar cand au aparut cei ptr.5k km.numai pe aia i-am folosit.Tu ai masina pe motorina vezi ca sunt aditivi ptr.eliminarea fumului negru(dar mai este pana atunci) :lol:
Drum bun tuturor si multi,multi km.!!! :D
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

silviu41
Posts: 21
Joined: 11 Feb 2008, 22:03
Auto:
Location: Galati

Post by silviu41 »

Saptamana trecuta si-a pus si nasul meu "pastilele minune" la o Toiota Corola cu motor disel de 2.0 si s-a declarat incantat de consumul care a inceput sa scada... Cred ca nu sunt fantastice dar sunt bune...
CRDI 1,6 / 90 piele pe vplan si schimbator, scaun sofer reglabil pe inaltime si lombar, faruri de ceata... mama ce misto e!
http://www.hi5.com/friend/photos/displa ... =199161478

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Misu »

eu toate articolele pe care le-am citit pe net spuneau acelasi lucru dovedit in practica si stiintific : nu fac nimic pastilele "minune"!
acum daca cineva poate sa-mi demonstreze contrariul sunt dispus sa accept :)
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Ba fac.
Rau :)



Cea mai buna solutie e sa folosesti benzina buna, ulei bun si din cand in cand sa mai iesi 20-30 de km pe autostrada sa o tii turata (4-5000 rpm la benzina) sa se curete (benzina buna fiind deja aditivata)
E metoda batraneasca si buna ;)

gabikia
Posts: 145
Joined: 14 Jul 2008, 23:34
Auto:
Location: Otopeni-ilfov
Contact:

Re: Aditivi

Post by gabikia »

Eu sunt un adept DURALUBE,pe care il folosesc regulat :arrow:
Si chiar da rezultate
=D> :D
Kia Sportage 2005/mai/albastru/full option
http://cutiacupoze.ro/album/?a=1246

silviu41
Posts: 21
Joined: 11 Feb 2008, 22:03
Auto:
Location: Galati

Re: Aditivi

Post by silviu41 »

Åži eu am pus Duralube după revizia de 10000 km. Motorul este prea nou ca să se vadă vreo diferenţă, dar se vede foarte bine după 5,6 ani de folosinţă (cel puţin aşa mi-a spus mecanicul meu cînd mi-a desfăcut motorul de la maşina veche şi a rămas surprins de uzura redusă a cuzineţilor, arborelui cotit şi altele). Cei de la Kia service Galaţi sunt însă de altă părere: " nu e bun, ba chiar încurcă pentru că nu se face rodajul bine..." #-o
CRDI 1,6 / 90 piele pe vplan si schimbator, scaun sofer reglabil pe inaltime si lombar, faruri de ceata... mama ce misto e!
http://www.hi5.com/friend/photos/displa ... =199161478

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Re: Aditivi

Post by .indie. »

Pai chiar nu e bun, probabil ca si la voi scrie in manual sa NU puneti nici un fel de aditivi in ulei, altfel se pierde garantia.
Motorul de cee'd nu are nevoie de Duralube, il puneti pe riscul vostru.
Motorul de cee'd are nevoie doar de un ulei bun (care oricum are exact aditivii de care are nevoie) si de benzina buna (la fel, are aditivi speciali)
Sunt sigur ca daca acel mecanic desfacea un motor corect exploatat, cu reviziile facute la timp, 'adapat' cu ulei si benzina buna, cu filtrele schimbate periodic ar fi constatat o uzura si mai mica.

Daca puneti aditivi in masina si vedeti ca masina merge mai bine nu e neaparat un lucru bun.
Ganditi-va ca din motorul de 109 de cai sa zicem se pot scoate fara probleme si 125 de cai printr-un chiptuning agresiv...insa fiabilitatea are de scazut.
E vorba de fiabilitate vs performante.

gabikia
Posts: 145
Joined: 14 Jul 2008, 23:34
Auto:
Location: Otopeni-ilfov
Contact:

Re: Aditivi

Post by gabikia »

Draga "Indi" vreau sa-ti fac o precizare:
1.Nu fac reclama la acest produs
2.Eu personal il folosesc regulat si a dat rezultate foarte bune
3.La KIA dupa ce am facut revizia de 30.000km am pus un flacon si urmatorul va fi la urmatori 30 si tot asa din 30 in 30.
4.Cu WV Caravelle am peste 220.000km si am pus in motor de la revizia de 100.000,cand l-am cumparat avea 96.000.Tocmai am facut ITP si la noxe am iesit foarte bine,iar la inspector nu ia venit sa creada ca pe bord sunt KM reali si nu are Noxe.
Iar ca ultim argument iti spun ca am facut cunostinta cu acest produs pe vremea cand lucram la EUROLINES pe un autocar Mercedes Turismo care la trei ani avea 460.000KM si nu consuma ulei,este adevarat ca se facea schimbul la fiecare 10.000 si toti km sau facut afara.
Mentionez ca vorbesc despre motoare Dizel :wink:
Kia Sportage 2005/mai/albastru/full option
http://cutiacupoze.ro/album/?a=1246

Post Reply

Return to “Performance tuning”