arcuri/suspensii sport

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
User avatar
Don Corleone
Pustiu' Raceru'
Posts: 225
Joined: 25 Nov 2007, 12:07
Auto: KIA Cee'd SW
Location: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: arcuri/suspensii sport

Post by Don Corleone »

4. Zgomotele la trecerea peste denivelari au revenit. Se pare ca arcurile s-au asezat mai bine pe suportii de la bascule :mrgreen:
5. Masina se comporta excelent pe viraje si pe stradutele inguste dintre blocuri.
6. Recomand la toata lumea !

PS: Imi pare rau ca nu am anvelope cu talonul mai mic.
Ceed 1.6 CRDI Spirit, Matrix Brown
B 77 XIA
Image

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: arcuri/suspensii sport

Post by Nesta3 »

Aceleasi impresii am si eu.Mergand in fiecare zi pe ruta Crangasi-Otopeni, pot testa rigiditatea masinii, stabilitatea si tinuta de drum.De cand cu montarea jantelor si arcurilor, e o placere sa schimbi rapid benzile,sa nu tai curbele.Masina oricum era asezata bine din fabrica, dar acum e altceva...
Dar un talon mai mic nu cred ca vreau...205/50 e suficient pt comfort si perfect pt aspect.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Don Corleone
Pustiu' Raceru'
Posts: 225
Joined: 25 Nov 2007, 12:07
Auto: KIA Cee'd SW
Location: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: arcuri/suspensii sport

Post by Don Corleone »

Eu o vreau mai jos cu 1 cm de-aia zic. Cu 215/45/17 mai cobor cu 1.2 cm. Daca aveam FK nu mai aveam "problema" asta. La tine e combinatia perfecta.
Ceed 1.6 CRDI Spirit, Matrix Brown
B 77 XIA
Image

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: arcuri/suspensii sport

Post by bogdan241 »

E treaba buna ci arcurile astea sport.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

Vasyxplod
Posts: 45
Joined: 17 Nov 2019, 22:57
Auto: Proceed
Location: Pitesti

Re: arcuri/suspensii sport

Post by Vasyxplod »

Pun și eu o întrebare. Vreau sa montez arcuri sport eibach pe al meu proceed din 2008. Mașina are jante pe 17 cu 7j, 225/45. Am înțeles ca arcurile respective cobora 30/20 fata/spate. În urma discuției cu un prieten, înțeleg ca o data cu lăsatul mașinii, vor avea de suferit anvelopele, adică uzura acestora nu va mai fi uniforma, cum este acum, ci vor toci pe interior, chiar și în urma refacerii direcției și unghiului de fuga și cădere. A avut cineva aceasta problema? M-am cam speriat auzind de aceasta problema. Am mai avut arcuri sport pe o alta marca de mașina și acolo nu au fost probleme.

Post Reply

Return to “Performance tuning”