Zgomot ca o explozie la schimbarea treptelor -filtru sport

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
pstefan
Baller
Posts: 149
Joined: 28 Jan 2008, 19:17
Auto:
Location: Iasi

Re: zgomot ca o explozie la schimbare in trepte inferioare

Post by pstefan »

Eu nu cred ca e o explozie si, deci, nicio legatura cu admisia sau evacuarea, sonda lambda sau altceva. Patesc si eu un fenomen numai atunci cand retrogradez. La mine se aude (estompat) ceva metalic si se simte in pedala. Parca s-ar desprinde vreun obiect metalic. Sau parca ar avea joc. Nu pot sa explic prea bine cum e, si nici nu am observat vreun patern de repetitie/aparitie. I-am zis si mecanicului de la Rodav, am mers cu el, dar nu s-a intamplat. O patesc cred odata/doua ori pe luna. Habar nu am ce e. Bafta!
Kia Ceed 1.4 Best Piston Grey - 22k+ km
"Everybody's at war with different things...I'm at war with my own heart sometimes" - Tupac

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: zgomot ca o explozie la schimbare in trepte inferioare

Post by Cristi H »

Parere personala: pt. orice probleme tehnice luati legatura cu un service care are un Hi-scan sau GDS. "Nu stiu altii cum sunt" ca in Creanga :) dar la mine o testare cu GDS e 35 lei, si iti spune tot ce are masinuta in acel moment: coduri defect, parametri functionare . . . Cred ca si la ceilalti dealeri pretul e cam tot pe acolo. Nu astepta sa crape ceva, zgomotul poate avea cauze multiple, cum spuneau si ceilalti forumisti. O diagnoza e bine-venita oricand masina se manifesta mai ciudat. Iar daca e in garantie - E MOCA !! :D Mai ales daca defectul se datoreaza unor probleme de soft/constructive/etc. Vezi sa nu ajungi cu masina modificata la dealer, pune ce era original. [-o<
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: zgomot ca o explozie la schimbare in trepte inferioare

Post by Joco »

@pstefan
In cazul asta, daca nu este explozie, titlul topicului pus de tine ne-a dus in ...padure.

Joco

pstefan
Baller
Posts: 149
Joined: 28 Jan 2008, 19:17
Auto:
Location: Iasi

Re: zgomot ca o explozie la schimbare in trepte inferioare

Post by pstefan »

@Joco
Eu nu am pus niciun titlu frate. Daramite sa te duc in padure :D
Kia Ceed 1.4 Best Piston Grey - 22k+ km
"Everybody's at war with different things...I'm at war with my own heart sometimes" - Tupac

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: zgomot ca o explozie la schimbare in trepte inferioare

Post by Joco »

:D :D Scuze. Acum vad ca nu tu esti initiatorul topicului :D

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: zgomot ca o explozie la schimbare in trepte inferioare

Post by SeKAh »

BAU, Joco, CristiH: va alarmati degeaba. Sigur ati uitat ce-a declarat initiatorul topicului mai pe la inceput, asa ca va reimprospatez memoria:
Sebach wrote:intr-adevar se aude slabut si se aude de cand am filtrul de aer sport... nu e de la evacuare mai mult ca sigur.
Apoi a spus ca a revenit la filtru stock si nu mai apare "explozia".

Post Reply

Return to “Performance tuning”