Chip tuning 1,6 crdi

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
Post Reply
igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

Arnold12 wrote:Cea de 115cp nu este in oferta, e posibil sa mai ai de asteptat. Oricum sa sti ca se simte diferenta de la 90 la 115cp.
Am inteles ca nu este nici o diferenta mecanica dintre motorul de 90CP si 115CP. Dupa mintea mea totul se reduce la niste calibrari software.

Stie cineva daca este corect afirmatia mea de mai sus? Adica, cu un tuning se poate scoate din motorul 1.6 90 CP si 115CP? Cat de "ortodoxa" ar fi o astfel de ajustare a parametrilor motorului?
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Post by nicul »

Din cate am inteles de la un dealer este doar o diferenta de soft (care se poate face si la ei cica vreo 250 euro aproximativ). Treaba cu modificatul la ei cat si pretul nu stim cat de sigura este avand in vedere cat de nesiguri si neinformati sunt dealerii (sau cel putin erau). Una peste alta de abia astept masina, ca si restul lumii... :D

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

nicul wrote:Din cate am inteles de la un dealer este doar o diferenta de soft (care se poate face si la ei cica vreo 250 euro aproximativ). Treaba cu modificatul la ei cat si pretul nu stim cat de sigura este avand in vedere cat de nesiguri si neinformati sunt dealerii (sau cel putin erau). Una peste alta de abia astept masina, ca si restul lumii... :D
Avantajul Timisoarei, ma duc la Szeged :idea: pentru tuning :wink: doar sa se poata... si sa nu bushesc motorul.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Post by nicul »

Pai domul dealer a specificat ca daca se face la ei nu se pierde garantia. El a zis ca si-a facut pe Rio. Eu zic sa il lasi oricum vreo 15K-20K km si dupa aceea sa incerci un chip tuning.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Foarte adevarat DAR costa doar in jur de 500 euri.

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

nicul wrote:Pai domul dealer a specificat ca daca se face la ei nu se pierde garantia. El a zis ca si-a facut pe Rio. Eu zic sa il lasi oricum vreo 15K-20K km si dupa aceea sa incerci un chip tuning.
Asa ma gandesc si eu, dupa vre-o 10k km o sa iau decizia, ca poate ma obisnuesc cu aia 90CP si nu-mi mai trebuie. Dar am sa monitorizez acest topic, sa vad ce mai zice lumea.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

MSlv
Posts: 98
Joined: 17 Jul 2007, 21:37
Auto:
Location: Constanta

Post by MSlv »

A vorbit cineva la service de treaba asta? E o certitudine ca fac operatia asta? Un pret exact?

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@MSlv cel mai bine e sa dai tu un telefon la service pt ca in orasul tau e posibil sa nu faca.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

aramis35s
Posts: 1
Joined: 10 Jun 2007, 17:08
Auto:
Location: IASI

Post by aramis35s »

Nu stiu dar am sa va mai dau o alternativa poate e mai ieftin si mai de calitate http://tcmturbo.ro/component/option,com ... /Itemid,3/

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Dar nu pastrezi garantia ... un dezavantaj important, as zice
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boty »

Pai cum pierzi garantia daca operatia se executa prin mufa de diagnoza si nu lasa urme ?
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

mctinescu
Posts: 27
Joined: 24 Dec 2008, 17:51
Auto: ProCee'd 1,6 DSL 140 CP 2009
Location: Bucuresti
Contact:

Re:

Post by mctinescu »

MSlv wrote:A vorbit cineva la service de treaba asta? E o certitudine ca fac operatia asta? Un pret exact?
Da, am intrebat eu la Kia din sos. Buc-Pl. Pot face resoftarea, cu pastrarea garantiei. Pret: 500 euroi + TVA. Acceptarea de alte piese sport (de ex.: filtre, evacuari, suspensii / arcuri elicoidale) numai cu acordul service-ului daca se doreste pastrarea garantiei.
Kia Pro Cee'd 1,6 DSL City 150 CP (dupa upgrade la dealer) - e pe drum!!!

mctinescu
Posts: 27
Joined: 24 Dec 2008, 17:51
Auto: ProCee'd 1,6 DSL 140 CP 2009
Location: Bucuresti
Contact:

Re:

Post by mctinescu »

boty wrote:Pai cum pierzi garantia daca operatia se executa prin mufa de diagnoza si nu lasa urme ?
Ba lasa urme in programul din chip, ca se mai adauga ceva instructiuni in program. Ptr Pro Cee'd e o singura linie de program la sfarsit. Daca o faci pe cont propriu e mai ieftin decat la Kia. Se buseste ceva la motor / turbina, te duci la cine a facut operatia si sterge adaugirea efectuata. Apoi ai garantia de la Kia, operatia nu poate fi depistata, evident. Eu insa voi face resoftarea oficial, cu acte/factura de la Kia. In caz ca o vand sa am o dovada, poate recuperez din costuri.
Kia Pro Cee'd 1,6 DSL City 150 CP (dupa upgrade la dealer) - e pe drum!!!

Post Reply

Return to “Performance tuning”