HHO alternativa ?

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
Post Reply
User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

HHO alternativa ?

Post by neagu_bwf »

http://www.hho-plus.com/product.php?id_product=10

Am gasit si un site care comercializeaza asa ceva.
Aveti cunostintze de asa ceva... ?
Atzi vazut live o masina care are montat un sistem hho ?
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: HHO alternativa ?

Post by bubu »

dar ce face acest hho?nu am vazut sa scrie pe site-ul lor ce face

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: HHO alternativa ?

Post by neagu_bwf »

bubu wrote:dar ce face acest hho?nu am vazut sa scrie pe site-ul lor ce face

ajuta la arderea carburantului (motorina,benzina) ofera putere motorului deoarece produce o ardere aproape completa si scade consumul cu pana la 40%
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: HHO alternativa ?

Post by patton »

bani aruncati.
tehnologia nu e (parerea mea) atat de avansata incat sa merite investitia. este inca la nivelul de teapa.
teoria e simpla. alternatorul consuma (indirect) benzina ca sa produca electricitate. electricitatea e folosita de generatorul hho pt a produce hho.
-hidrogenul din hho arde, produce caldura si in final lucru mecanic la roata. Energia de disociere a moleculei de apa este egala cu energia obtinuta prin arderea gazului rezultat. putin hidrogen = putin lucru mecanic. trebuie macar 3-4 lpm ca sa se simta. nu stiu daca instalatiile existente chiar produc atat in mod real.
-oxigenul (tot din hho) imbunatateste arderea benzinei (cam ca la turbo), daca pacalesti sonda lambda.
Per total se produce un mic lucru mecanic si se imbunatateste randamentul motorului.
Nu sunt convins de un lucru: ca nu consumi mai multa benzina pt alternator (daca rezista) in raport cu plusul dat de hho. electroliza e unul dintre procesele cu randament extrem de mic, adica se produce f putin hho in raport cu energia consumata.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: HHO alternativa ?

Post by apachioara »

daca s-ar putea genera hidrogen doar pe franare sau cand se foloseste frana de motor ... poate alta ar fi povestea.. altfel e.. cam placebo! Pt. asta tre un sistem de automatizare...
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: HHO alternativa ?

Post by patton »

continuare
alternatorul trebuie sa suporte un consum suplimentar de 30-40 amperi, cam cat consuma generatorul de hho. chiar daca alternatorul n-ar fi o problema, consumul sau (benzina) da. generatorul hho ar fi functional daca energia consumata pentru obtinerea hho ar fi mai mica decat energia produsa prin arderea hho.
- cum se păcaleste sonda lambda? hho-ul introduce o cantitate suplimentara de oxigen.
- hho-ul dupa ardere se transforma in apa. apa aia, chiar si putina, face bine elementelor metalice de pe traseul motor - evacuare?
- instalatia e stabila in functionare? merge mai mult de 5 minute fara sa fie nevoie sa bagi surubelnita in ea? pun pariu ca nu.
- instalatia se va intelege cu ECU?
etc.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: HHO alternativa ?

Post by AlinS »

No offense dar parca sunteti copii, hho=H2O=apa, nu am fost as in chimie, insa nu sunt inca instalatii destul de performante pentru a fi montate pe masini astfel incat sa functioneze cu apa..de altfel cum si-ar mai vinde marile firme masinile si ce s-ar intampla cu industria petroliera sa fim seriosi. Daca vreti consum mai putin sau economie fie mergeti economic, fie va luati disel, fie o plimbare cu bicicleta, ca ne tine si in forma.
Drum intins si sper ca nu s-a suparat nimeni!
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

Post Reply

Return to “Performance tuning”