Filtru sport K&N pt CEED

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii, suspensii, etc.
Post Reply
User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

comnada am dat-o la tatal unui coleg de servici care lucreaza la un service Bosch in Brasov. filtrul este exact cel care apare pe site la K&N. Intrati la search for products si de acolo selectati 2007, kia, ceed, si motorizarea.part number este 33-2380.
voi reveni dupa ce l-am pus pe masina.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

catalin1984

Post by catalin1984 »

lista dealerilor care aduc filtre sport pentru kia ceed.
http://www.knfilters.com/search/dealers ... rt=33-2380

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

ce-mi placeeeeee :D mai vreau detalii dupa...ce il folosesti un pik, pls! :lol:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

cum sa nu, desi eu nu ma astept la nici un fel de performante suplimentare, poate daca puneam unul conic mai ziceam dar asa e doar un filtru care te scuteste de cumpararea altora. zic ei pe cutie ca ai debit mai mare de aer...sa vedem cand il montez poate poate se simte ceva desi, repet, nu cred.

btw acest filtru se curata cu un spray special, voi comanda si o treaba dinaia.

LE: pretul a fost exact 300 ron (cu o mica reducere aplicata), de la comanda si pana la livrare au trecut 7 zile, a venit de undeva din germania.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

da, corect ce spui! eu nu sunt un tip care sa faca chestii care "dau bine" sau sunt "trendy". doar ca lucrez in domeniu si stiu ce inseamna depresiunea din galeria de admisie.

1- faptul ca nu se mai schimba ...e ok numai ca vezi tu, atrage costuri pe alte cai..hmmm, vedem, nimic nu e perfect! am citit atent specificatiile K&N de pe net, suna f bine, numai ca se poate baga si un coeficient de corectie..comercial!! :)

2- e interesanta chestia cu debitul, asta ca sa revin la caderea de presiune pe filtrul de admisie. pana la urma, trecand peste efectul "placebo", un feed back de la tine ar fi foarte bun 8)

3- Kia nu se impotriveste privitor la folosirea unui filtru care ...nu se mai inlocuieste la intretinerea obligatorie ? :shock:

bafta!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

eu fiind un tip destul de perfectionist sunt convins ca daca vor exista diferente le voi observa, dar cum ai spus si tu e posibil sa fie doar placebo :D

despre kia si daca le convine sau nu inca nu stiu, eu il pun sus asta e clar, ce sa faca rau nu are, din contra. voi lua oricum si legatura cu cei de la kia sa ii intreb, sunt curios daca au auzit macar de K&N :lol:

oricum deja ma simt mai bine cand stiu ca mi-am luat filtru tzapan :D deci clar si masina va merge altfel :D

glumesc, voi incerca sa fiu cat se poate de obiectiv in aprecierile mele ulterioare montarii :)


LE: deja am cercetat si alte domenii de modificare, adica galeria de evacuare, e pacat de turele alea se nu se auda si ele altfel, dar din pacate nu scap numai cu ultima finala, am ridicat-o pe elevator si e sudat tot, n-are nici un element de imbinare, tre schimbata toata galeria, acolo deja discutam despre alte lucruri se modifica niste parametri...mai cercetz oricum
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

mykep wrote:....elevator si e sudat tot, n-are nici un element de imbinare, tre schimbata toata galeria, acolo deja discutam despre alte lucruri se modifica niste parametri...mai cercetz oricum

HA? adica....nici un colier, nimic ? si daca dai cu toba de pamant si o turtesti ..sau se duce catalizatoru' ce faci? schimbi toata evacuarea? :shock:

PS: uneori, perfectionismul dauneaza ! :P fecioara ?
Last edited by ida01ro on 13 Dec 2007, 21:11, edited 1 time in total.
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

poate taie si sudeaza baietii...

LE:uite aici se vede unde e prima si singura imbinare

http://img216.imageshack.us/img216/5307 ... 043tb8.jpg
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

nasol sa aud ca nu pot umbla la evacuare fara a schimba totul...eu doream sa motific ..sa pun una sport...sa scoata un sunet demential..sunt nebun dupa asa ceva...si nu vr s-o schimb pe toata:( daca ai aflat totusi ceva..sa ne tii la curent:) ciao
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

desi mi-am dorit, am am avut timp sa ma uit si pe dedesupt! ce vad acolo mi se pare cam naspa, o multime de ecrane termice...si nici un punct de reglare in ce priveste jocurile fata de elementele inconjuratoare...inlocuirea xcarui segment din tubulatura presupune MUSAI un dispozitiv pt a putea suda la unghiul respectiv...posibil ca service-ul Kia sa il aibe! :P

PS: cati km ai pe bord ? vad in poza destule exfolieri ale acoperirilor de protectie pe evacuare....rezista oare 5 ani ?
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

vreo 4500 pacolo deci destul de putin...
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

e montat filtru, deocamdata nici o diferenta. nici n-am avut cum sa testez din cauza vremii, rar cand am trecut de 3000 rpm, astept sa se mai topeasca zapada sa incerc un 6000 sa vedem ce zice :)
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

Mircea_zf
Posts: 11
Joined: 26 Oct 2007, 15:30
Auto:
Location: B.A.C.A.U
Contact:

Post by Mircea_zf »

dar sunetul e mai sportiv sau e acelasi?
una bucata cee'd beige :))

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by PYFMAN »

mykep wrote: btw acest filtru se curata cu un spray special, voi comanda si o treaba dinaia.
.
putintel eronat !
pachetul de curatat filtre K&N are un spray de curatat si unul cu ulei rosu pt reungerea filtrului dupa ce se usuca bine.

acum sa le punem noi pe ceed si la curatare mai vorbim cum se procedeaza in detaliu - apropo una din operatii este si spalatul cu apa ...dar detaliem altadata cum si ce! :shock:
promit ca o sa le curatam ca la .... carte

am si eu comanda si cred ca azi maine vine ........ asteptarea e asteptare!

in rest sa mearga mai bine si sa rotunjeasca cifra aia de 109 CP la ................ 110 CP ca suna mai bine :wink:
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

Post Reply

Return to “Performance tuning”