Grila Custom Made

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Grila Custom Made

Post by mykep »

salut,

astazi m-am prostit si eu cu o bucata de plasa de la rusi din piata, rezultatul dupa o zi de chinuiala este in linkurile de mai jos :), nu e nimic profi, numai asa sa vad si eu ce iese si sa mai treaca timpul :)

http://img85.imageshack.us/img85/8932/image014en9.jpg
http://img85.imageshack.us/img85/1773/image015ai3.jpg
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

dragost
Posts: 39
Joined: 23 Aug 2007, 18:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Grila Custom Made

Post by dragost »

mykep wrote:salut,

astazi m-am prostit si eu cu o bucata de plasa de la rusi din piata, rezultatul dupa o zi de chinuiala este in linkurile de mai jos :), nu e nimic profi, numai asa sa vad si eu ce iese si sa mai treaca timpul :)

http://img85.imageshack.us/img85/8932/image014en9.jpg
http://img85.imageshack.us/img85/1773/image015ai3.jpg
foarte frumos.....vreau si eu....
Cee'd 1.6 CRDi LP 90 CP......da merge frate....

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

mmmm...hmh...cred ca plasa e ok, numai ca i-ar trebui si o rama ! cred ca se poate face din masca originala kia dupa ceva bricolari (eliminare parte centrala si pastrat rama) :wink:

PS: daca ramane asa cu plasa, te rog sa vezi daca nu exista acces la incuietoarea capotei (prin plasa ! :D ) . nu de alta dar ma gandeam la baterie.... :P

PPS: din ce material e plasa?
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

m-am gandit si eu la rama de plastic, si la fel m-am gandit sa folosesc grila originala, dar nu m-a lasat sufletul s-o stric, putea foarte bine sa iasa urat si ma aleageam cu o grila minus, cand o sa iau grila xr o supun pe asta la experiment :)

hmm, vizibil nu este acces, trebuie sa verific daca tragi de ea ce se intampla, bineinteles ca exista si metoda lovit plasa sau taiat...

cred ca e aluminiu vopsit negru, e destul de maleabila :)
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

ooops ! my bad, eu am crezut ca ai deja xR ! :oops:

in ce priveste accesul, sunt sigur ca plasa aia se poate taia relativ usor..

ca sa fie mai clar, fara plasa/masca/etc. ..se poate ajunge la incuietoare ?

PS: daca e vopsit e cam naspa (aluminiul se vopseste greu si sare destul de rpd vopseaua !) ...ma gandeam la eloxare....
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

de taiat, clar, o tai si cu o foarfeca de casa ceva mai serioasa.

daca stau bine si ma gandesc nu ar trebui sa se poata deschide capota si fara masca, e un ornament de palstic care impiedica acest lucru, dar iti pot da maine un raspuns sigur, la ora asta nu mai cobor sa o dau iar jos sa vad fara grila daca se paote deschide :)

sincer nu-s expert in domeniu deci cu procesele tehnologice m-ai bagat in ceata, cert este ca e neagra si pe dinauntru e metal, destul de usor de taiat si maleabil :)
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

vazut pe viu (seara)....arata mai bine ca in poze dar sunt curios cum arata ziua pe lumina.. :?
oricum se vede ca a muncit omu' :P
spor in continuare.. :wink:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

da bine ... cu plasa asta. Am vazut unele tip fagure(ochiurile de sarma erau mai departate/rare/mari) o da bine :?: Si inca ceva dragut ar fi ... daca s-ar continua toata plasa pana jos in prelungirea capotei si sa se lase pana in dreptul farurilor pana jos in bara.. ai zice ca e Audi :D Nice nu !? Sa ai Spor !
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by PYFMAN »

mykep wrote:
cred ca e aluminiu vopsit negru, e destul de maleabila :)
Asta este o problema, eu am pus acest tip de plasa de aluminiu in locul gol de mai jos adica o grila inferioara ca sa-i zic asa ....se vede in poza .......care este ceva mai putin dezvoltata in dimensiuni decat aceasta superioara si ...........
sa stii ca de la pietre si alte obiecte ce le iei in bot in mers ..... se cam deformeaza desi prin spatele ei trec acele nervuri originale ale barei de fata de plastic pe care se sprijina si de care e si prinsa ............
deci la asta superioara ideea pastrarii formei initiale fara niste nervuri si o rama perimetrala reprezinta o chiar problema.
Si de taiat se taie cu orice foarfeca ordinara ... alta problema.
insa ...incercam ....incercam pana reusim ....cumva ....nu?
Image
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”