Schimbare becuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Schimbare becuri

Post by Nesta3 »

Am tras de firele alea mult si tare si nu ai cum sa le scoti din mufa
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by Caralumba »

Fair day, be well !
Image

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Schimbare becuri

Post by Mario.b21 »

Salut! Vreau sa schimb becurile cu halogen la un Sportage 4 cu becuri led. A mai incercat cineva sa le schimbe? Ce tip de soclu este?
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Schimbare becuri

Post by Nesta3 »

HB3 e soclul...te poti rezuma doar la un kit xenon sau niste halogene mai bune, gen osram cool blue intense
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?p=241085#p241085
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Schimbare becuri

Post by Mario.b21 »

Cred ca o sa incerc halogene mai bune. Kit-uri xenon after market nu o sa mai pun pe masina cat timp traiesc... Zici ca ai incercat leduri si ai avut probleme? Un prieten de al meu si-a cumpar de pe Alie un set de leduri cu canbus pentru un Astra J si din cate am vorbit cu el nu are nici un fel de problema.
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Schimbare becuri

Post by Nesta3 »

Si eu si un prieten, tot cu Sportage,am.incercat cu leduri si nu au mers.Tot de pe Aliexpress luate.La noi se gasesc pe la 300 lei din ce stiu, dar singura varianta e sa le iei, le probezi si daca nu merg, sa le duci inapoi.Ceea ce nu vor accepta vanzatorii.Eu le aprindeam la National Arena si cand ajungeam la Dna Ghica, incepeau sa se stinga pe rand.Aceleasi simptome si la celalalt Sportage.
Eu am pus xenon, cu cate 2 anulatoare de eroare si merg perfect, avand un an cred.Totul e bagat in far,deci nimic gaurit.Daca vrei un halogen bun, iti recomand Osram-urile alea, fiind mai albe decat stock si lumineaza de 2 ori mai bine.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Schimbare becuri

Post by Mario.b21 »

Poti sa imi dai mai multe detalii despre cum ai procedat cu montarea xenoanelor si cand ai timp poti sa pui o poza cu interiorul farului te rog? Patania mea cu xenoanele a fost in felul urmator( si totodata cu asta m-am jurat ca nu mai schimb nici un bec cand se arde) :

Una bucata E39 din 2002 care avea faruri cu lupa doar ca erau cu halogen H7. Nu eram multumit de cum vedeau farurile si am zis sa imi montez un kit xenon AM. Am gasit un kit xenon cu tot cu lupe, le-am montat, nu au trecut 10 minute s-au stins... Demontat, montat, la fel... Am sunat de la cine am cumparat kit-ul si mi-a spus ca mai am nevoie de inca un anulator petru fiecare far. Le-am cumparat, intr-adevar rezultatul a fost altul. Nu se mai stingeau in 10 minute, se stingeau in jumatate de ora si nu mai mergeau aprinse timp de 1 ora. Am luat-o de la inceput, dezlipit far, montat din nou lupele vechi cu halogen si asa am stat cu masina 2 luni.

Dar eu tot nu ma puteam obisnui cu ideea ca nu am xenoane :))) Initial am vrut sa cumpar faruri noi HELLA cu xenon dar costau in jur de 900Euro( dar bine am facut ca nu le-am cumparat). Am gasit din dezmembrari faruri originale cu xenon, cu tot cu drosere, etc. Le-am montat pe masina dar xenoanele nu se incarcau la capacitatea maxima. Am cumparat alte becuri crezand ca cele de pe masina sunt vechi, dar rezultatul a fost acelasi. Citisem pe un forum ca problema ar putea fi de la drosere. Am probat droserele unui prieten si xenoanele se incarcau la capacitatea maxima dar nu aveam de unde sa stiu pentru cat timp. Am cumparat drosere noi ( in jur de 90 de euro bucata). Cum faceam drumuri scurte prin oras am zis ca in sfarsit s-a rezolvat problema, totul lumina conform planului :)). Plec un drum mai lung ( 2000 de km dus-intors) iar dupa aproximativ 2-3 ore de mers cu farurile aprinse, a inceput sa se stinga/aprinda ba farul din stanga, ba farul din dreapta, ba amandoua. Am crezut ca ii dau foc la masina. Am mers asa cu masina pana m-am intors acasa, am montat farurile vechi cu halogen, iar pe cele cu xenon abea le-am vandut cu nici jumatatea din cat am dat pe ele, vandusem masina si vroiam sa ma scap cat mai repede de ele. Cred ca am pierdut in jur de 500-600 euro ca la final sa ajung de unde am plecat. Intr-o zi am fost la cumparaturi la Kaufland si am vazut niste becuri halogen H7 ( exact ce imi trebuia mie) albastre care costau 20 de lei. Ce am zis eu, daca am pierdut 600 de euro mai pot sa pierd 20 de lei :))) Eram atata de entuziasmat de ele incat m-am pus pe intuneric la -20 de grade sa le schimb. Emotii maxime cand am invartit swtich-ul. Cand am vazut ce lumina alba, ce frumoasa, ce frumos se vedea masina din fata mai ca nu am plans de fericire dupa tot ce s-a intamplat. Am mai tinut masina 1 an ,becurile luminau de minune si cu 'xenoane by kaufland' am si vandut-o.

Alta masina alte becuri arse. Este vorba de un Golf 5, la fel, faruri cu proiectoare fara xenon. Am cumparat de pe Alie niste halogene albastre (1$ bucata) pentru mine si prietenul cu Astra J, doar ca in acel moment el avea Astra G. O saptamana a durat distractia, mie mi s-a ars un bec si la el pur si simplu i-a explodat becul in far. Din nou Kaufland a rezolvat problema, am cumparat becurile cu 20 de lei, si pana in ziua de azi ( aproximativ 2 ani jumate si 30.000 km) nu s-a ars nici unu. Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea de viata :lol:
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Schimbare becuri

Post by Nesta3 »

Eu am avut pe proceed si instalatie si ulterior, lupe bixenon, montate in regie proprie.Ca si concluzie, daca nimeresti niste produse proaste, vei avea doar probleme.Am fost foarte multumit de lupele alea,unde niste becuri au tinut 2 ani,iar urmatoarele sunt inca functionale(si am vandut masina).
Acum cu Sportage-ul, ti-am zis ce si cum.Luminau foarte misto ledurile alea, dar nu s-au pupat cu masina.O sa iti trimit mesaj cu nr tipului de unde am luat kitul xenon, care stie foarte bine ce trebuie.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Yooo
Posts: 48
Joined: 21 Sep 2017, 23:24
Auto: Kia Sorento 4WD Spirit 2,2
Location: Constanta

Re: Schimbare becuri

Post by Yooo »

Va salut. A incercat cineva sa schimbe becurile xenon stock d1s cu becuri led? De exemplu am gasit in Constanta o firma care vinde becuri led facute special pentru d1s si eram curios daca merita efortul sa dau 400 lei pentru becuri. Pentru faza lunga la Sorento am bagat led H7 si se vede super bine, numai ca nu stiu daca pe lupe da bine ledurile adaptate. Oricum in timp lupele se matuiesc dar fiind probabil ledurile mai puternice 9600 lumeni fata de 3400 la bec xenon, sa nu le grabesc moartea.
KIA Sorento 2012 XM 2,2 AWD Spirit
Ford EcoSport 2019 1,0 Ecoboost Titanium

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Schimbare becuri

Post by Sergiucid »

1.Aia 9600 lumeni is pentru ambele becuri, si iti garantez ca nu sunt reali, nu la leduri de 200 lei setu.
2. Ledurile genereaza mai putina caldura decat xenoanele, deci pica faza cu matuirea. Sincer, din experienta mea, conteaza calitatea materialelor folosite. Cel mai des se "afuma" reflectorul . Dar se schimba daca e cazul toata lupa, te costa in jur de 900 lei cu tot cu manopera si niste lupe ok.
3. Nu te complica, ia un set de becuri d1s originale, fie ca sunt osram sau Philips. O sa te mai tina 5 ani fara probleme.
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

Yooo
Posts: 48
Joined: 21 Sep 2017, 23:24
Auto: Kia Sorento 4WD Spirit 2,2
Location: Constanta

Re: Schimbare becuri

Post by Yooo »

Corect, greseala mea 4800 lm /buc. Ma incanta culoarea lor, nu ma plang ca nu vad cu xenoanele. Cele originale ale masinii au crapat saracele, erau Philips, cred ca erau din fabrica, acum am niste aftermarket luate de la furnizor de piese auto, lumineaza ok, fata de alte masini, dar ledurile ii da un suflu masinii...badass you know?
KIA Sorento 2012 XM 2,2 AWD Spirit
Ford EcoSport 2019 1,0 Ecoboost Titanium

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Schimbare becuri

Post by Sergiucid »

Am avut pe ford leduri...si crede-ma ca 6000 K temperatura de culoare nu e deloc placut cand e drumul umed...Daca vrei, maxim 5000 K.. si vezi ca sunt si xenon cu temperatura asta de culoare :)
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”