Schimbare becuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Schimbare becuri

Post by patton »

eu am avut noroc, m-au tinut aproape un an. unul din ele s-a ars in cel mai nepotrivit moment, la un drum lung, pe noapte, ninsoare. nu aveam chei si nici bec de rezerva in portbagaj, a trebuit sa merg asa pana acasa. acum am revenit la cele originale si ma gandesc sa-mi tin o trusa de scule in portbagaj.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by asdfgh »

@djniki4 - merci pt sugestii, dar sa stii momentan sunt multumit cu alegerea facuta.
Becurile originale de pe Ceed sunt Philips, ai dreptate, dar nu cred ca sunt premium; cel putin nu aratau la fel cand le-am scos si le-am comparat cu cele noi.
Philips premium sunt si ele cu 30% mai puternice decat cele originale (si se simte un pic), daca ar tine si cat cele care au fost pe masina as fi multumit :D
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by djniki4 »

Mult succes si sper sa tina cat mai mult. Eu iti recomand sa treci pe xenon cand se ard becurile care le-ai pus pentru ca au o durata de viata de aproximativ 3000-4000 de ore iar becul halogen are undeva la 400 de ore. Atata timp cat ai farurile reglate n-ai absolut nici o problema, nu deranjezi pe nimeni. bafta

crisan ionut
Posts: 41
Joined: 19 Nov 2007, 21:39
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by crisan ionut »

Va recomand Osram nightbreaker, le am de un an si nici nu se compara cu Extrem power sau cu night guide pe care le-am avut inainte si s-au ars in 6 luni, iar lumina este mult mai alba si mai puternica decat la philips care cand s-a ars un extrem power si l-am pus pe cel original pentru ca atat aveam la mine nu era absolut nici o diferenta fara sa exagerez. Cand le montase aveam impresia ca sunt extraordinare dar nu comparasem unul extrem power cu unul original. Acum cand am pus Osram le-am pus pe rand si am comparat, e diferenta mare, la Osram fiind mult mai alba lumina. Cat despre xenon, am mai scris intr-un topic cand am facut ITP un opel inaintea mea a fost oprit de rar si respins la ITP pentru ca avea xenon aftermarket fara spalator si reglaj automat al farurilor chiar daca era montat la service autorizat opel. Trageti si voi concluzia cat de legal este daca inca va mai indoiti.
Kia cee'd 1.6CRDI Classic

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by tipitip »

Ce chestie, am folosit şi Osram Nightbreaker şi Philips X-treme power şi am o opinie exact inversă. Mi s-au părut mai slabe decât X-treme, în plus focalizarea mi s-a părut cam aiuristică, cel puţin la faza lungă. Comparativ cu becurile originale am sesizat slabe diferenţe de nuanţă (mai albe Nightbreaker) şi atât. Am trecut de la X-treme la NBreaker exact din ce motiv ziceai şi tu, mi se ardeau în disperare. Crede-mă că tot la fel m-au ţinut. Am revenit la X-treme pe care le am de ceva timp şi să nu le deochi, nu s-au ars. Aştept inevitabilul oricum, moment în care o să încerc Narva Range Power Blue +.
Acum... eu am H4, e posibil să stea treaba invers la H7 deşi sincer mă îndoiesc.
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: Schimbare becuri

Post by marius01 »

Sincer se merita sa-mi pun H7 Philips Nightguide
KIA Cee`d 1.4 BEST

User avatar
tuguilucian
Posts: 80
Joined: 07 Jun 2010, 10:27
Auto:

Re: Schimbare becuri

Post by tuguilucian »

a pus cineva alte becuri pe facelift? e aceasi procedura?

xenoane pe lupa (cum are fl) a pus cineva?
cee'd fl best 1.4 109cp
http://picasaweb.google.com/tugui.lucian/B100GUS#

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by bondalicir »

am pus eu la facelift philips xtreme power pe scurta si bluevison pe lunga. pe scurta e mai bine decat cu cele stoc ca alea stoc sunt si osram. pe lunga bat cam la fel de bine doar ca sunt mai albe, deh bluevison. xenon eu n-am pus ca am isg. si nici nu cred ca e nevoie. se vede foarte bine cu xtremepower.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Schimbare becuri

Post by iulian2007 »

tuguilucian wrote:a pus cineva alte becuri pe facelift? e aceasi procedura?

xenoane pe lupa (cum are fl) a pus cineva?
am montat eu cuiva de la Galati...si pe scurta (adica pe cele cu lupa), si pe lunga (asa a vrut omu')....
rezultatul....incomparabil a zis posesorul
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by eugenflorinmanea »

Salutare. Poate sa imi spuna si mie cineva denumirea exacta a becurilor stock de pe ceed - faza scurta? Mi s-a ars un bec si vreau sa il inlocuiesc.

Multumesc
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by Ogy »

Philips h7 pret estimativ 16-30 lei/bucata.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by eugenflorinmanea »

Multumesc mult.
Cateva intrebari:
1. Stii cumva vreun magazin care are preturi mai bune???(adica sa se apropie de 17 nu de 30 :) )
2. ma gandeam sa imi pun Osram night breaker.
Pana la urma e adevarat ca astea cu + pentru luminozitate se ard repede?? (te tin doar cateva luni maxim) sau e mit?? Sunt posesori care au din astea cu + pentru luminozitate si au fost ok ca si durata de functionare? (adica sa te tina macar 15,000 km; pe mine astea standard m-au tinut 36,000 km in conditiile in care eu tin tot timpul farurile aprinse).
Multumesc
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by bondalicir »

pai la carre4 au preturi ok la philips. sau poti sa incerci la aspad ca acolo e philips shop. eu de la ei mi-am luat philips xtreme power si bluevision. deocamdata nu am probleme cu nici unele. depsre osram nu pot sa spun acelasi lucru. am schimbat la logan intr-un an vreo 3 seturi. eu as sugera sa mergi pe philips. sunt unele vison plus care nu sunt ca xtreme power, nici la pret nici la performante dar sunt ok. am la logan de vreo 3 ani si inca merg.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by eugenflorinmanea »

Si a schimbat cineva becurile la service Kia? Cam cat costa?Am inteles ca dupa schimbarea becurilor trebuie si reglaj al farurilor.
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by bondalicir »

iti schimbi singur becurile, eu asa am facut, si nu ai nevoie de nici un reglaj la faruri. daca nu te descurci treci pe la mine pe la birou, langa real vitan si te ajut.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”