Schimbare becuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Schimbare becuri

Post by iulian2007 »

xenon am de aproximativ 1 an, 6000K/35W, mai sare cate o melodie cand ruleaza mizica de pe stick, cat despre stricat, are o durata de viata mai mare de aprox 10 de ori mai mare decat a halogenului (3000 ore de functionare fata de 300).

cat despre montaj, nu e mare scofala, fa-l tu singurel acasa. am mai scris pe undeva pe aici, sunt mufe care nu ai cum sa le incurci, mai greu este sa dai gaura in capacul de plastic care etanseaza farul, asta daca nu ai o carota ceva si o bormasina
ceva instructiv mai gasesti si AICI
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by cmihai »

functioneaza perfect la mine xenonul montat de iulian.....nu am nici o problema in afara de stick....sare melodia....dar asta e o problema generala la ceed cu xenon....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by asdfgh »

Dupa drumul de intoarcere din vacanta de revelion am avut surpriza neplacuta de a mi se arde becul de faza scurta pe dreapta si pozitia pe stanga.
Dupa ce am citit tot topicul am concluzionat ca o sa-mi iau pozitii -> Philips - W5W BlueVision
* faza lunga nu ma intereseaza momentan

Faza scurta in schimb e o dilema:
- Philips X-Tream Power nu mi se par o idee atat de buna pt ca au o durata de viata scazuta si nu as vrea sa schimb becuri frecvent
- Philips Premium - par o alternativa f buna pret/calitate
- Philips NightGuide DoubleLife - par o alternativa f buna mai high tech si tin si mai mult in timp (acum nu "as pune botul" la toata povestea comerciala)
http://www.lighting.philips.com/in_en/c ... ng&lang=en

- un prieten care a testat Philips Vision plus si Philips Blue vision si diverse de la Osram mi-a recomandat Osram
A folosit/testat Osram pe ceed?
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Schimbare becuri

Post by Nesta3 »

sa inteleg k nu e vorba de becuri xenon nu?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by bondalicir »

legat de osram, vreau sa spun ca pe cand aveam logan luam cate 2-3 seturi pe an , un model cam ca bluevison, deci nu recomand. am pus apoi pe logan philips visionplus si au aproape 2 ani si nu s-au ars.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Boby

Re: Schimbare becuri

Post by Boby »

Mi-am schimbat astazi becurile din dotare cu becuri Narva Range Power +50% mai multa lumina achizitionate de pe site-ul Narva Shop cu un discount de 25%. Sunt made in Germany de catre firma Narva, sucursala a Philips. Pret H7 + H1 cu transport inclus 85,25 lei. Se cunoaste diferenta fata de cele cu care vine masina in sensul ca parca e mai multa lumina la dispozitie. Timp de demontare-montare aprox.20 minute.

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by tipitip »

Şi eu am considerat Narva o alternativă la X-treme care mi s-au ars într-o veselie, dar n-am apucat încă să le încerc. Deci... spune-ne cum evoluează în timp te rog!
Şi.. H7+H1 82 cu transport? Adică 1 H7 şi un 1 H1 probabil, oricum, super preţul, de unde?
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Boby

Re: Schimbare becuri

Post by Boby »

aici sunt http://narva-shop.cart.ro/

Pretul de 85,25 lei inclusiv transport pentru set 2 buc H7 + set 2 buc H1 ambele Narva Range Power +50.

Am sa vad in timp cum se comporta si voi posta impresii.

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by asdfgh »

@Nesta3 - xenon nu pt ca ceed nu are lupe si deranjeza ceilalti participanti la trafic;

Multumesc pt raspunsul prompt legat de osram. O sa incerc NightGuide cred, acum sa vad ce gasesc.
De asemenea sper sa ma descurc cu ritualul de schimbare care pare complicat la prima vedere. O sa va anunt de rezultate in cateva zile.
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by djniki4 »

@asdfgh , tu iti faci impresia ca un bec halogen, mai ales cele de la philips care sunt mai puternice nu deranjeaza participantii la trafic? Te inseli amarnic, zilnic intalnesc masini care au far cu lupa si bat ca dracu, ma obrbesc instant, la fel se intampla si in cazul halogenelor daca nu sunt reglate farurile. Eu am xenon de 1 an si ceva si am farurile reglate si niciodata nimeni nu mi-a dat flash si am mers mult noaptea.

Si inca ceva : din cand in cand sa mai cureti farul pentru lumina se reflecta cand e farul jegos

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by cmihai »

sustin ceea ce spune djniki.....multi nu stiu sa foloseasca farurile.....nu punem in discutie xenon sau halogen....au uitat ca,cand au 2,3 persoane in masina sa umble la butonul de reglaj al farurilor si sa le coboare......de aici si cel mai mare deranj.....eu chiar daca am xenon si farurile sunt reglate merg cu el la pozitia 1.....cand am 2 persoane pe bancheta din spate cobor la 2 si cand sunt 3 cobor la 3....mai conteaza si treaba asta....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by djniki4 »

asa este @cmihai =D>

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by asdfgh »

gata schimbarea la fata :wink:
Am pus pana la urma:
* pozitii -> Philips - W5W BlueVision (de la Praktiker militari - 24RON)
* faza scurta -> Philips Premium (carrefour militari - 25Ron/bucata)
Nu am gasit Philips NightGuide DoubleLife pe care le-as fi vrut din pacate, dar si astea sunt mai luminoase decat cele anterioare (30%) si au fost si ieftine.
Pt cei interesati Philips X-treme era acum 69ron/bucata, vision plus parca vreo 49ron/bucata si bluevision tot cam asa.
Montajul nu a fost asa de complicat cum parea la prima vedere:
1. in dreapta am desfacut din cele 2 suruburi rezervorul de antigel si l-am mutat putin;
2. in stanga am desfacut suportul de la baterie si am mutat-o un pic spre motor fara sa o deconectez.
mufele alea parca erau lipite in schimb; acolo a fost chinuiala mai mare, dar am reusit pana la urma si am pus tot la loc si chiar merge :idea:
Traiasca forumul si partea de DIY! =D>
@ xenoane - asa o fi, daca ziceti voi; nu mai comentez nimic. Sper doar ca la ceed2 sa fie din fabrica...
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare becuri

Post by djniki4 »

@asdfgh , mister ai cumparat degeaba philips premium, cu astfel de becuri sunt echipate toate ceedurile, deci ai schimbat aceeleasi becuri, n-ai adus nici un beneficiu...

Recomand pentru cei care nu vor sa se complice cu xenoanele becurile X-treme Power de la Philips, am avut si sunt mai puternice decat cele stock plus ca sunt albe, asemanatoare xenonului(dar pe departe de lumina unui xenon). Eu zic ca merita X-treme power...

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Schimbare becuri

Post by bumblebee »

Daca ar si tine mai mult de 6 luni ar fi intradevar foarte bune :)
Kia Cee'd 1.4 best

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”