Schimbare becuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Extreme Power sunt cam cele mai puternice becuri cu halogen, corect?

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

eu am mai intrebat in stanga si in dreapta pe la servici, si am gasit mereu acelasi raspuns : nu merita - diferenta intre ce e stock si becurile astea e insesizabila.
unde mai pui ca un coleg spunea ca si a pus nush ce osram - care ar fi cele mai bune, mai bune ca aceste philips si tot asa cica, foarte mica diferenta pe faza scurta.
acu nu stiu ce sa mai cred.
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

moguai wrote:eu am mai intrebat in stanga si in dreapta pe la servici, si am gasit mereu acelasi raspuns : nu merita - diferenta intre ce e stock si becurile astea e insesizabila.
unde mai pui ca un coleg spunea ca si a pus nush ce osram - care ar fi cele mai bune, mai bune ca aceste philips si tot asa cica, foarte mica diferenta pe faza scurta.
acu nu stiu ce sa mai cred.
Intr-un fel s-ar putea spune ca au dreptate.
Diferenta nu este foarte mare, dar e sesizabila la unele modele de becuri.
Orice spune Philips-ul sau alte firme in legatura cu 40%, 50%, 60% respectiv 80% mai multa luminozitate tine in mare parte de publicitate.
Acum sa gandim logic, nu poti face un bec de 55W sa scoata 70W ci doar sa aiba o lumina mai intensa si/sau mai placuta. Sa nu uitam ca aproximativ 40% din aceste performante sunt doar in capul nostru pt. ca asa vrem/credem (cum e si cu greata de masina).

Am schimbat si eu faza scurta pe Philips BlueVision, diferenta de putere e foarte mica, doar ca lumina e mai alba. Asta fiind si motivul pt. care le-am pus.

Au fost acum un an acele Plasme H4 care aveau o putere mult mai mare, putere sesizabila. Diferenta e ca acele becuri chiar aveau cu multe peste 55/60W si la anumite modele de masini trebuia montat si un releu in plus pt. a face fata la acele becuri.

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Eu zic sa facem o intalnire mai pe seara si sa facem comparatie. Eventual cineva cu un aparat foto bine calibrat sa faca niste poze.

Parerea mea este ca diferenta este foarte sesizabila, la unele masini este chiar fenomenala, la altele intr-adevar mai discreta dar cu siguranta sesizabila.

Daca merita aceasta diferenta ramane sa stabileasca fiecare pentru el, eu n-as face nici un rabat de la siguranta si o iluminare mai buna a drumului cat si a masinii mi se par o buna investitie in siguranta.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

cu siguranta ca sa ma conving, trebuie sa vad cu ochii mei..nu am spus ca si cred ce mi s a zis...
chestia care ai spus o tu - la unele masini se simte diferenta iar la altele nu, ma face sa cred ca nici unul din cei pe care i`am intrebat...nu are ceed :)

eu chiar as fi interesat sa facem o comparatie, pt ca am mai zis, ca si eu sunt putin nemultumit de faza scurta si nu sunt genul de om care si pune un bec doar sa dea mai bine - vreau sa observ si ce aduce in plus pentru ca dau bani pentru asta.
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

eu sunt de parere ca daca vrei iluminare foarte buna pui HID. eu am bluevision pe megane si, cunoscand ce poate, m-am hotarat ca daca am sa vreau sa fac un upgrade la kia, merg direct pe HID
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Insa nu afecteaza garantia.

Din aceasta cauza prefer sa iau cele mai bune(teoretic) becuri halogen.

Oricum, pretul nu mi se pare exagerat(100ron) pentru ceea ce cred ca sigur va fi o imbunatatire(nu de 80%, insa daca ar fi si de 30 as fi multumit).
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

la ce te referi cand spui HID manucu?

pe site ul recomandat de mixer am vazut o oferta la 100 ron - 4 becuri : 2 pt pozitie si 2 doua pt faza scurta ...
interesant.....

daca se pricepe cineva la germana, sa ne faca si noua un mic rezumat:
http://www.bmw-drivers.de/forum-68/t-33 ... eaker.html
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Din pacate eu nu gasesc pe acel thread o comparatie directa intre cele doua. Totusi toate vocile vorbesc de imbunatatiri substantiale fata de becurile originale cu care erau dotate masinile lor.
Un post evidentiaza si faptul ca becurile performante au o durata de viata mai scazuta.

link-uri de lecturat:
http://autoexpress.co.uk/products/produ ... power.html
http://autoexpress.co.uk/products/produ ... inter.html
http://autoexpress.co.uk/products/produ ... eaker.html
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@mixer: nici nu cred ca trebuie sa gasesti ! sigur ca reclamele vor spune ca produsul lor este cel mai bun! sunt de acord ca sunt si becuri care au randament luminos mai bun cu x% ,dar pana la urma, fiecare va aprecia respectivul % dupa filtrul personal...si intodeauna va fi o doza de subiectivism in aprecieri,ceva similar cum spun eu ca ma deranjeaza lumina bordului iar altii spun ca e f misto! :P
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

@moguai
la xenoane aftermarket
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

becuri ceed fata

Post by tcapote »

in fine, dupa peripetii mari cu curierul rapid, au ajuns si la mine becurile cu pricina:

faza scurta:
http://img01.picoodle.com/img/img01/4/1 ... afadd1.jpg
faza lunga:
http://img29.picoodle.com/img/img29/4/1 ... 2f831d.jpg
pozitie:
http://img34.picoodle.com/img/img34/4/1 ... 258d9e.jpg

sper sa se potriveasca sau mai bine zis sa reusesc sa le potrivesc...

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

O s? potrive?ti singur faza lung?, pt.celelalte...?n service...
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Post by GeorgeC »

de unde le-ai cumparat?
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Sa ne spui si noua cum se comporta Xtrem-power si W5W. Din alea imi iau si eu.

Pentru faza lunga...nu cred ca ma complic.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”