Schimbare becuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
aDe
Posts: 24
Joined: 10 Dec 2007, 23:50
Auto:
Location: Baia Mare, MM

Post by aDe »

Si totusi, merita sa`mi pun instalatie cu xenon sau sa raman la becurile care le`a exemplificat mixer? Este diferenta sesizabila?
Care ar fi riscurile la o instalatie cu xenon?
Kia Cee`D // 1.6 CRDi (115 HP) // Kompass Blue // BASE + optionale (ESP, proiectoare...) Albums: 1 // 2
Always trust ya` mother f***in` instincts!

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

becuri ceed

Post by tcapote »

@aDe: pierderea garantiei pe parte electrica... eu unul am instalatie HID, dar din acelasi motiv nu am montat-o pe masina...
@GeorgeC: scrie colegul @mixer mai inainte pe pag. 2 a topicului... magazinul... comanda online, plata ramburs.

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

psystem wrote:Sa ne spui si noua cum se comporta...W5W.
Super! E lumina mai puternic?, alb?, lumineaz? tot corpul optic de faz? lung?, e belea!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

aDe
Posts: 24
Joined: 10 Dec 2007, 23:50
Auto:
Location: Baia Mare, MM

Re: becuri ceed

Post by aDe »

tcapote wrote:@aDe: pierderea garantiei pe parte electrica... eu unul am instalatie HID, dar din acelasi motiv nu am montat-o pe masina...
eh...atunci chiar nu merita investitia. Voi comanda si eu cat de curand becurile specificate de mixer.
Va multumesc pt. tot si sa va bucurati de masina.
Kia Cee`D // 1.6 CRDi (115 HP) // Kompass Blue // BASE + optionale (ESP, proiectoare...) Albums: 1 // 2
Always trust ya` mother f***in` instincts!

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

mie mi s-a spus clar de la dealer ca nu se pierde garantia pe parte electrica daca se monteaza HID la ei. si sa fim seriosi, nu poti compara HID, oricat de facut in china este, cu "becuri pe steroizi". asa cum am mai zis pe undeva, eu am un astfel de set pe megane si in afara de lumina un pic mai alba, nu vad extraordinare imbunatatiri alecalitatii iluminarii.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Hai ca sunt in ceata...sa-mi pun Xtrem-Power sau ma las pagubas?
Unii spun ca ar fi o diferenta alti din contra ca nu merita.

Ce sa mai cred?

Oricum, HID nu prea cred ca imi pun.

Bafta si lamuriti-ma si pe mine
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Eu am HID instalat si nu am pierdut nici o garantie....

Ca sa nu pierzi garantia e simplu:
- instalatie plug-and-play (nu aduce nici o modificare instalatiei masinii - e ca si cum ai schimba becurile, cu balasturi cu protectie - chiar daca nu are cum sa dea Best-ul eroare de bec ars, cred ca acea protectie ajuta pt. alte eventuale erori). Eu am kitul Siemens HID pe 35W (totusi dupa cum am auzit de la unii cica nu ar fi Siemens - nu-mi pasa, isi face treaba)
- instalata la dealer.

Daca vreti instalatii care presupun "inteparea"/modificare instalatiei electrice - nu stiu ce sa zic, dar cu instalatie plug-and-play chiar nu are ce problema sa fie.

Se vede mai bine cu HID - hm... nu as baga mana in foc pt. o lumina mai puternica, ci pentru una mai "clara", care oricum faza e ca in oras sunt becuri... Dar totusi cu luminile stinse pe drum cu HID-ul chiar nu sunt probleme. Opinia mea - nu as mai trece pe halogen decat daca nu as mai avea incotro (cu toate ca asta e putin probabil...)
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

si eu sunt convins ca intr-un viitor nu prea indepartat am sa imi pun HID (exact-plug&play), pentru ca stiu de ce sunt in stare becurile halogen, indiferent de producator
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

@ alexcercel: Am o rugaminte, poti pune o poza cu HID-urile. Sunt curios cum arata.
Multumesc anticipat.

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

ma amuz cand imi aduc aminte ca pe la 19 ani mi-am pus pe dacia 1300 pe care o aveam atunci becuri de 100W, si se vedea ca ziua :))
puteam merge cu masina cam o ora, dupa care trebuia sa opresc vreo zece minute sa se raceasca cablurile de la comutatorul de faza scurta-lunga. ma mir ca nu am luat foc.
dar atunci aveam alte griji, alte prioritati, eram tineri si ne durea la basca de toate....
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Alex, te rog frumos sa ne dai mai multe detalii despre HID si eventual un site/descriere cu ceea ce ai cumparat tu si la ce bani. Eventual sa ne spui si la ce dealer ai instalat kit-ul.

Multumesc anticipat!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Nu am poze inca (nu am apucat sa mai incarc aparatul foto in ultima vreme)...

Kitul e asta: http://www.autoaccesorii.ro/standard_pr ... hp?id=1657

Tin sa subliniez criteriile importante (in opinia mea, de amator, deci nu luati neaparat de buna - incerc doar sa va salvez niste timp pe care l-ati pierde cu documentarea - acestea nefiind criterii cerute de service, ci simplu criterii cu ajutor caruia am primit ok-ul instant) dupa care sa va alegeti kitul: sa fie plug&play si sa aiba protectie pt. eroare de bec ars!

Montaj - vorbiti la dealer-ul local - nu are de ce sa zica nu. Eu am instalat si subwoofer, care e mult mai complex de instalat si nu a zis nu ;) Iar la subwoofer chiar e complicata instalarea comparativ cu un kit HID (trebuie luat semnal de pe fire (intepate firele de la boxe pt. a diviza semnalul), tras fire prin praguri - desfacut jumatate de masina, conectat + la baterie, etc etc etc).

Kit-urile pug&play sunt similare, ca instalare, cu schimbatul becurilor, deci nu e nici o problema. Singura modificare pe care o veti aduce masinii sunt niste gauri in capacele de la faruri (cele pe care le desfaceti ca sa umblati la becuri), deci nimic legat direct de instalatia electrica a masinii. Tin sa specific faptul ca un kit ce necesita modificarea instalatie s-ar putea sa va afecteze garantia SAU sa fie refuzata instalarea de catre dealer-ul local pt. ca acest tip de kit afecteaza instalatia masinii... Totusi si alarma o afecteaza ;)...

manucu01 - cu HID e alta treaba: ai o tensiune mai mica, deci cablurile si instalatia per total vor fi si mai putin solicitate decat in mod normal (la fel si sticla farurilor, temperatura generata fiind mai mica decat in cazul halogenului). Cu becurile de 100W (complet ilegale si nasoalte pt. ceilalti participanti la trafic) ai o uzura foarte brutala a instalatiei responsabile cu farurile.

Oricum pt. cei care nu vor sa treca la HID, folositi cu incredere becurile de la Philips, dar nu Blue Vision (eu am avut Blue Vision la Matiz si e foarte slab pe ploaie) - decat pt. aspect poate... In consecinta la halogen incercati sa aveti o lumina cat mai alba nu albastra! Totusi halogenul e galbui si asa trebuie sa ramana pt. eficienta maxima. Din ca am observat eu, halogenul "albastru" e de nedorit...
Last edited by alexcercel on 23 Jan 2008, 18:47, edited 1 time in total.
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

intrati voi frumusel si gasiti pe okazii.ro toate natiile de kituri. De retinut ca oricum sunt toate facute in China asa ca mare diferenta intre ele nu poate sa fie. Unii ofera si instalare contra cost pentru cei curajosi care nu sunt speriati de o eventuala pierdere a garantiei.
Un pret cu tot cu instalare ar fi in jur de 520 RON - cel mai ieftin.
Mai gasiti si aici : http://www.daciaclub.ro/-VAND-KITURI-CO ... 3-s90.html
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Exact - si pe okazii puteti gasi preturi foarte bune. Eu nu am mentionat okazii, pt. ca eu am luat kitul de pe autoaccesorii, si pur si simplu am raspuns la intrebarea lui DaDiRo :)

Puteti cauta si pe google (xenon, xenon auto, etc) pt. alti comercianti. Alte locuri de cautat ar fi forumurile auto (de obicei la sectiunea bursa/bazar/sau asemanator).
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

kit-uri xenon HID

Post by tcapote »

acu', depinde politica fiecarui dealer cum e povestea cu garantia. desigur, o sa ne interesam si la dealer-ii din Bucuresti daca accepta montarea kit-urilor xenon HID (third-party) aftermarket la ei in service...

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”