Schimbare becuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

alexcercel wrote:Din ca am observat eu, halogenul "albastru" e de nedorit...
Confirm, am avut H albastru de 100W, b?tea foarte departe (datorit? puterii), dar degeaba, ?n raza lui de ac?iune nu vedeam mare lucru. Degeaba vedeam pl?cu?a reflectorizant? de la mama dracului p?n? unde b?tea el, c? la 20 m abia vedeam omul, s? nu mai zic de ploaie! Deci ?ntru-totul (a?a se scrie?) cu...
alexcercel wrote:Totusi halogenul e galbui si asa trebuie sa ramana pt. eficienta maxima.
HID-ul alt? m?ncare de pe?te, el c??tig? prin putere (cea produs?, nu consumat?) nu prin culoare!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

@alexcercel, stiu ca sunt becurile de 100 sunt ilegale si ca rup in doua cablele, de aceea acum nu mi-as mai pune. eu raman la parerea ca kiturile de xenon sunt cea mai buna investitie la raportul pret/performante iar surse de unde sa cumparati sunt foarte multe (site-uri) .
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Si kiturile de xenon aftermarket sunt ilegale, dar din pacate/fericire (depinde in care tabara te afli, eu de exemplu nu o sa imi pun niciodata) nu am auzit pe nimeni sa pateasca ceva.

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

@indie - alea de 100W sunt "complet ilegale si nasoalte pt. ceilalti participanti la trafic", pe cand xenoanele bine reglate nu ii afecteaza pe cei din jur...

Oricum, ca orice alta modificare, e o chestie de pitici, cel putin in cazul meu :)
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Daca sunt bine reglate ii deranjeaza mult mai putin insa tot ilegale sunt (legea obliga sa ai spalator si auto-leveling la xenoane).
Si atentie la chinezarii, majoritatea kiturilor de pe piata romaneasca sunt stifturi.
De exemplu cele Siemens sunt fake, Siemens nu produce HID.

Eu am pitici pe creier cand vine vorba de instalat produse aftermarket pe masina si ma multumesc cu niste becuri extremevision care sunt ultrasuficiente pt mine.
Dar fiecare cu piticii lui :)

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Da, stiu de faza cu fake-ul la Siemens (dar totusi nu a adus nimeni o proba in sensul asta pana acum), dar asta e... important e ca isi fac treaba si au garantie ;)

Iar chestia e ca eu doream xenon cu orice pret si acum am, si pana la urma asta conteaza, nu?

Iar la chestia cu legal/ilegal nici Blue Vision de la Philips nu-s legale. In principiu, legal nu ai voie sa schimbi becurile de fabrica de la masina cu altele de alta culoare sau intensitate, iar produsele aftermarket, si nu numai Philips modifica cel putin unul din aceste doua criterii catusi de putin. Deci pana la urma e mai mult o chestie de cat de mult incalci legea, nu daca o incalci sau nu.

ExtremeVision au mai multi lumeni (de aici si surplusul de lumina) decat un bec normal cu halogen, deci tot oarecum ilegale sunt.

La faza cu xenonul e complet adevarat: fara instalatie de spalat faruri si fara acel balansor de nivel nu e legal de fel.

Oricum e o polemica careia nu-i vad rostul aici :) Cred ca problema discutata e ce becuri putem pune si unde, eventual si cu cat :)

O poza cu xenon (nu prea stiu ce perspective ati vrea sa vedeti ca sa fac poze din acele perspective...)

Image
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Alex ar trebui sa schimbi si becul de pozitie cu unul de tip led ca sa se vada mai frumos
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Mie asa imi place ;) Inca as fi in stare sa pun pozitii maro daca as gasi asa ceva.
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

WY5W, alea de semnalizare laterale, se pupa. Nu chiar maro, dar...
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

In urma discutiilor voastre am decis sa-mi schimb si eu becurile, dar numai faza scurta ca asta ma deranja, si pe cea lunga sa fie in ton. Mi-am luat Phillips H7 X-Treme Power si H1 Blue Vision. Faza scurta intr-adevar este cam slaba, iar eu am vederea ft buna, asa ca de-abia astept sa le montez sa vad diferenta.
Sanatate si numai bine!

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Post by GeorgeC »

Ok...am comandat si eu : H7 X-treme Power, H1 Vision Plus, W5W Blue Vision. Sa vedem ce iese ... :twisted:
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@petry & GeorgeC: astept impresii after.., pls ! :)
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Oare sa-mi iau si W5W? se merita?

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

petry_1776 wrote:Oare sa-mi iau si W5W? se merita?
Parerea mea e ca merita, lumineaza mult mai bine becul de pozitie.
Nu mai e acel galben sters ce e din standard.

PS. Pachetul BlueVision vine cu 2 x W5W BlueVision gratis.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Tocmai am vb cu un coleg care si-a schimbat becurile. Pe uscat, mai ales faza lung lumineaza de rupe. Pe udatura insa, ceea ce ma rodea pe mine cel mai mult, nu e nici o schimbare. Ramane insa avantajul iluminarii mai bune a marginii drumului ceea ce conteaza daca stam sa ne gandim la cati biciclisti sau cate carute ruleaza pe Autobahnurile patriei :)

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”