Schimbare becuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

@ cristian: Mai pe scurt, sunt becuri Philips...
De la firme cu renume te poti astepta doar la calitate, in cele mai multe cazuri ;)

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Merci.
Nu de calitate era problema, nu vreau sa discut acum de calitate, oricum, la cat costa un bec sper ca au garantie :))
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

cristian wrote:Merci.
Nu de calitate era problema, nu vreau sa discut acum de calitate, oricum, la cat costa un bec sper ca au garantie :))
Sa zicem... garantie in acte este de 30zile.
Sa le trimiti inapoi la garantie e un chin, ai nevoie de prea multe acte, dovezi de la RAR si alte cele.
Oricum nu am auzit pe nimeni sa se planga de asa ceva, eu garantez pt. ele.

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

Mi se pare tare dificila schimbarea becurilor.... mi se pare aiurea sa trebuiasca sa folosesti tot felul de scule. Dca mergi la un drum si te lasa un bec ce faci? Te apuci si demontezi? Nasoala faza...
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Bogdang wrote:Mi se pare tare dificila schimbarea becurilor.... mi se pare aiurea sa trebuiasca sa folosesti tot felul de scule. Dca mergi la un drum si te lasa un bec ce faci? Te apuci si demontezi? Nasoala faza...
E adevarat ca e putin mai dificil, dar sunt masini la care trebuie sa demontezi jumate din masca fata sa schimbi un bec.
E mai greu de schimbat becul de la faza scurta din partea pasagerului, cel din partea soferului se poate, putin mai inghesuit, fara scule.
Sa nu uitam, in caz ca se arde ceva bec la masina, legea te obliga sa ai pe partea stanga becuri functionale pana apuci sa remediezi probl si faza lunga se schimba fara probleme.

Gandeste-te ce face cineva care are xenoane ? In comparatie cu ce au ei de facut sau mai bine zis un mecanic, schimbarea la cee'd e floare la ureche.

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

Mai si la 206 trebuie sa demontezi un tub atunci cand schimbi becul de pe dreapta dar nu trebuie sa desfaci si suruburi...
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

singurele scule de care am avut eu nevoie la schimbarea becurilor au fost cele care le gasesti in masina, cheie de 10, dat bateria jos, schimbat pe partea stanga, dat vasul de expansiune jos (mutat de la locul lui) schimbat becurile pe partea stanga, totul a durat mai putin de 20 minute. am folosit becuri bosch plus 50 pt faza scurta si faza lunga, diferenta se simte/vede.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

pai sa vezi draga forumist ce frumos se schimba becurile la megane, ca trebuie sa intri cu mana printr-un capac de vizitare aflat pe contra-aripa, si sa ai reale aptitudini de ginecolog, caci de vazut nu vezi nimic din ce faci. iar la sfarsit, daca esti unul din foarte putinii norocosi carora le reuseste operatia, te duci acasa, te speli si te pansezi, caci cu siguranta te vei fi zgariat...
Asa ca..nimic nu ma poate speria la ceed in aceasta privinta, avand in vedere ce a trebuit sa fac la megane.:)
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

O curiozitate .. :D
Ce fel de becuri se potrivesc pe faza scurta/lunga ? H7 ? H4 ... :D daca vrea cineva sa'mi explice si mie
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Scurta H7
Lunga H1
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Ca atare configuratia becurilor pe Kia, pentru referinta, este:
Faza scurta - H7 - eu am X-treme Power
Faza lunga - H1 - eu am Vision Plus
Pozitie - W5W - eu am Blue Vision
Semnal Fata - format neidentificat (21W) - nu am umblat la el
Proiectoare Ceata - format neidentificat (55W) - nu posed optiunea
--
Semnal Lateral - format neidentificat (5W) - nu am umblat la el
--
Semnal Spate - P21W - eu am Vision Plus
Pozitie/Frana Spate - P21/5W - eu am Vision Plus
Marche-arriere - P21W - eu am Vision Plus
Bec Ceata Spate - format neidentificat 21W - nu am umblat la el


Cine poate completa lista este rugat sa o faca.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

De ce ai schimbat si becurile pe spate?
Se simte vreo diferenta?

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Nu stiu daca se simte vreo diferenta dar eu am mintea impacata ca am cele mai bune becuri pe respectivul format... o excentricitate personala.

Vision Plus pe formatul P21W promite ceva de genul pana la 3 metri iluminare in plus, am zis ca nu mi-ar strica sa se vada masina mai bine mai ales de cand cu ceata asta persistenta.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Si ca te-a dus cu totul modificarea (la bani ma refer)?

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Modificari nu am facut, doar am schimbat un bec cu altul de acelasi fel dar cu randament mai mare. Costurile n-au fost foarte mari pentru ca schimbarile le-am facut eu in parcarea firmei iar becurile le-am luat direct de la importator www.aspad-shop.ro Schimbarea cea mai dramatica se vede la X-treme Power pe faza scurta.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”