Tobe esapament

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
cosmin_m3
Posts: 162
Joined: 22 Sep 2007, 08:24
Auto:
Location: Pitesti

Tobe esapament

Post by cosmin_m3 »

Salut!
Exista cineva care si-a montat tobe sport pe ceed? Eu am fost la firma Pilot din Pitesti si m-am interesat (oarecum) despre "chestia" asta... Am aflat ca, daca vreau sa montez o finala cu doua evacuari (borla din inox), ma costa pe undeva pe la 6 mil. Vi se pare mult?! Exista si alte variante mai ieftine?...
Cee'd 1.4 GSL Machine Silver AG-81-MCI
Image
ODO 190k

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bogdan »

Cam asta e pretul corect pt ceva cat de cat de calitate. Gasesti si mai ieftin, dar daca tot iei, ia macar ceva cat de cat consacrat!
Daca vrei ceva mai high quality uita-te la Remus sau Sebring. Ideal ar fi sa gasesti ceva special pt Ceed, ca sa nu fie nevoie de modificari gen taiat/sudat etc!

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

vai vai vai, la cum arata toba de la pro ceed, daca i-ai mai pune inca una, mama mama ce frumos ar da, dar tare rau mi-ar parea ca am motorul de 1.4 si nu mai mult. deci voi incerca sa ma abit de la asa ceva :(

uite aici un spate de proceed:
Image

al lui tibitu, eu nu am apucat sa fac poze inca

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

este intr-adevar lata evacuarea la pro_cee'd , dar nu poti spune ca e chiar sport :P
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

@noir

sport poate ca nu e, dar daca ar avea un dual exaust , adica inca o toba pe partea stanga, zi-mi tu mie ca nu ar arata fantastic ? :D

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Dar probabil ca trebuie taiata bara(ca in partea dreapta).

Trebuie vazut dac se poate trece pe sub rezervor(sau pe langa el), pe langa suspensie.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

@psystem

eu ziceam ca ar arata frumos, nu ca i-as si face :)
nu are rost la motor de 1.4 cred.

cosmin_m3
Posts: 162
Joined: 22 Sep 2007, 08:24
Auto:
Location: Pitesti

Post by cosmin_m3 »

nu trebuie taiata bara! exista tobe care au mufele "sucite" in sus (sau in jos-depinde cum vrei sa le montezi) si nu trebuie sa modifici bara. Problema este daca nu cumva se murdareste bara din cauza fumului evacuat!?!...
Cee'd 1.4 GSL Machine Silver AG-81-MCI
Image
ODO 190k

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

am fost si eu la cei de la Pilot de la noi din Pitesti ... si mi-au zis alte preturi ..... Era vorba de doua tipsuri late din finala existenta ma costa cam 750 ron... daca vreau sa-i schimb sunetul si schimb si finala se ridica la vreo 10-11 mil.
pentru a iesi frumos trebuie un pic decupata bara....
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

cosmin_m3
Posts: 162
Joined: 22 Sep 2007, 08:24
Auto:
Location: Pitesti

Post by cosmin_m3 »

Salut Alex!
Eu am fost impreuna cu Alin (cel cu Auris-ul) la Pilot si el s-a interesat mai mult de acest subiect... De fapt tu ce ai dorit sa iti skimbi? TOATA evacuarea sau numai finala? Pentru k Alin a discutat numai pentru finala (cu 2 iesiri) si lui i-au spus ca il costa 5,5-6 mil! Nicidecum nu a fost vorba de pretul expus de tine! Si, crede-ma, baiatul s-a interesat la modul cel mai serios de lucrare - chiar a facut o proba sa vada cum "pica" pe masina!... 8)
Ah! si inca ceva: Auris nu are absolut deloc decupaj in bara pentru evacuare; drept urmare omul a incercat niste tips-uri "indoite" care veneau, cumva, pe sub bara, dupa care se ridicau la exterior... Asa ca - exista tot felul de solutii!
Cee'd 1.4 GSL Machine Silver AG-81-MCI
Image
ODO 190k

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!

cRbL
pro_ceed ftw
Posts: 136
Joined: 24 Apr 2008, 01:39
Auto:
Location: Bucuresti

Post by cRbL »

dar alea scoase pe sub bara arata urat.
mai bine te risti si decupezi un pic, arata mult mai bine.

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

mda ... ce sa zic .... si eu tot serios am stat de vorba cu ei ... mi-au urcat masina pe elevator .. s-au uitat pe sub ea ... au studiat-o .. si au dat verdictul ! se poate taia finala .. si pusa alta finala cu doua iesiri plus inca vreo 1,5 m de teava de inox + manopera .. totul se ridica la vreo 10-11 mil asa mi-au zis ...
nu au si calculat insa pe hartie .... ramane de vazut ... ce si cum ....
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Post by djniki4 »

@aktymel


de garantie nu a zis nimeni nimic? Nu se pierde garantia la motor sau mai stiu eu ce daca se face operatiunea?

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Post by Stefan47 »

@djniki4


Nu se pierde nicio garantie e doar o teava, nu schimba cu nimic evolutia motorului, mai putin ca vei avea o evacuare mai directa si o posibila marire dar aprox nesemnificativa la cp.

@Aktymel - sincer mi se pare cam mult
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Post by Stefan47 »

Aaaaa si desigur sunetul misto pe care-l produce toba sport :wink:

@Aktymel - In Bucuresti s-ar putea sa gasesti la un pret mult mai convenabil
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”