Jante pentru cee'd

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Jante pentru cee'd

Post by bubumisu »

stenso wrote:Ia de aici cu 175 de tabla sau cu 262 de aliaj, bune si frumoase !!!

Deci te cam intepai cu cunostiinta cunostiintei...

http://m.emag.ro/jante-auto/filter/diam ... priceasc/c

Ce pana mea fac astia pe EMAG, schimba preturile la cateva zile? acuma alea de tabla s-au facut 227 iar dezenturile 309. Astia ne urmaresc conversatiile de pe forum? :roll: ???
http://m.emag.ro/jante-auto/filter/diam ... priceasc/c
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante pentru cee'd

Post by quelloo »

vine black friday si trebuie ajustate putin preturile sa para reducerile mai mari :p
sau, baga mai multe rate pe cardurile de cumparaturi si paseaza costurile cu banca catre clienti (just standard procedure)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Jante pentru cee'd

Post by stenso »

Wow, asa e..! Jur ca alea erau preturile cand am postat...trebuia sa fi mai pe faza... Deaia am tot insistat eu spunand ca e o oferta de "nu ai ce sa vrei mai mult de atat" ! Dar nu am stiut ca zboara atat de repede...

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Jante pentru cee'd

Post by bubumisu »

stenso wrote:Wow, asa e..! Jur ca alea erau preturile cand am postat...trebuia sa fi mai pe faza... Deaia am tot insistat eu spunand ca e o oferta de "nu ai ce sa vrei mai mult de atat" ! Dar nu am stiut ca zboara atat de repede...
nu trebuia sa juri. am verificat la momentul postarii, de aia mi-a sarit acum in ochi diferenta. nu aveam cum sa ma misc deoarece nu am bistarii. De abia luni imi da raspuns banca cu cardul de cumparaturi. Eu acuma alerg pe 2 fronturi, si jante , si anvelope.

@quello, ratele le platesc la banca, produsul il platesc la livrare, integral, bancii ii achit in 6 luni fara dobanzi suma, fara comisioane. De la 12 luni rate apar dobanzi si comisioane. E card emis de banca, cu el platesc la POS-uri integral contravaloarea bunului achizitionat. Nu e card tip "avantaj"

De aia e bine sa cumperi iarna car si vara sanie... e mai ieftin :mrgreen: ..Daca ai bistari cash :(
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by Ogy »

Astia ne urmaresc conversatiile de pe forum?
Esti pe aproape... Un fel de script implementat pe mai multe site-uri de cumparaturi.
Sfatul meu pt tine/voi: ai gasit ceva care iti place, da comanda si gata. Intri peste ceva timp si preturile cresc la produsele care te intereseaza. Cam asa functioneaza. Dar judecand dupa cat de mult s-au majorat preturile, cred ca are legatura si cu bf.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante pentru cee'd

Post by quelloo »

asta e cea mai evidenta la biletele de avion :) - se schimba la fiecare intrare (intri de pe un alt calculator si ai pretul initial - asa am luat biletele la wizz dupa ce s-a hotarat toata lumea - se dublasera pe calculatorul meu 400 in loc de 200 cat erau initial)

bubu, degeaba ai tu card d-ala direct in banca (si eu am la ING cu 12 rate si m-a salvat cand am platit in service) ca sunt multe banci care au contracte pentru ratele fara dobanda si le cer niste sume destul de maricele.

Ontopic: vindea cineva recent un set de jante de tabla OE kia cu tot cu anvelope. (in caz ca ai cash cat vroia pe ele)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante pentru cee'd

Post by panzer »

Confirm cu biletele de avion: este un algoritm acolo care stabileste preturile in functie de cat de ceruta este ruta respectiva. Daca intri de 10 ori sa vezi diverse iti maresti singur pretul biletului de avion.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Jante pentru cee'd

Post by bubumisu »

quelloo wrote:asta e cea mai evidenta la biletele de avion :) - se schimba la fiecare intrare (intri de pe un alt calculator si ai pretul initial - asa am luat biletele la wizz dupa ce s-a hotarat toata lumea - se dublasera pe calculatorul meu 400 in loc de 200 cat erau initial)

bubu, degeaba ai tu card d-ala direct in banca (si eu am la ING cu 12 rate si m-a salvat cand am platit in service) ca sunt multe banci care au contracte pentru ratele fara dobanda si le cer niste sume destul de maricele.

Ontopic: vindea cineva recent un set de jante de tabla OE kia cu tot cu anvelope. (in caz ca ai cash cat vroia pe ele)

Off: Nu se aplica.Iau comision lunar de administrare in cele 6 luni in cazul meu de 0.5 % pe luna, cand achiti rata achiti si comisionul.Pot sa cumpar orice de oriunde, pe POS sau transfer bancar, nu cred ca au contracte cu oricine din Romania.
Cat despre jante cu tot cu anvelope, legat de anvelope le vreau "virgine" si fabricate in 2015 :mrgreen:

On: Referitor la jante,am batut palma deja pentru setul de 4 originale pentru kia - de otel - cu 200 lei bucata dupa negocieri intense (sper sa fie asa cum a zis nefolosite, cand intru in posesia lor le achit integral cash), nu mai pot sa dau inapoi ca sunt om de cuvant, in orice caz multumesc pentru informatie.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante pentru cee'd

Post by quelloo »

banca ta n-are dar altele au, si de acolo pretul mai mare, ca nu ai pret mai mic ca platesti cu un anumit card fata de altul :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Jante pentru cee'd

Post by bubumisu »

Au venit janteleeeeeeee!!!!! :D
Au marcajele care atesta ca sunt OEM omologate pentru kia, jantele de otel cu care vin echipate din fabrica. Sunt pe 15
Au doar mici zone pe marginea exterioara in care e sarita vopseaua, probabil de la manipulari succesive, in rest se cunoaste ca nu au fost utilizate, sunt practic noi-noute.
Atasez poze :mrgreen:
Astept comentarii legat de marcaje, dar eu zic ca sunt in regula, am primit ce mi s-a promis. =D>
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante pentru cee'd

Post by quelloo »

cele din fabrica sunt OE nu OEM.
oricum stai linistit ca sunt ok. folosesc cu succes 4 jante care au vreo 20 ani vechime si sunt si ruginite ca dracu pentru anvelopele de iarna. nici la 225km/h n-am simitit nimic ciudat si nici nu s-au dezintegrat.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Jante pentru cee'd

Post by bubumisu »

Am omis sa zic ca din curiozitate am cantarit o janta la firma, pe cantar verificat metrologic.
Are fix 7,45 kg.
Cand o sa schimb incaltamintea de vara cu cea de iarna, cantaresc si una de aliaj pe 16 :wink: . ( ca de alea am :mrgreen: )

PS: De abia azi am realizat ca de fapt trebuie si set de valve + capace la jante. Sa-mi bat capul pe internet sau au astia la centrul zonal de anvelope? La urma urmei sunt de tabla, nu trebuie neaparat ingropte ca la cele de aliaj. :?: Vad ca difera preturile de la 3-4-7 lei valve jante tabla la 70-80 lei set valve ingropate pentru jante aliaj diferite materiale. Sunt ok cele din cauciuc?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante pentru cee'd

Post by BAU »

Nu-ti mai bate capul si nu te mai stresa cautand atat .

Tinand cont ca le tii pentru iarna , nu mai cauta capace , mai dai si o caruta de bani , sunt foarte ok jantele si asa , mai ales ca sunt noi .
Daca vrei totusi capace nu trebuie neaparat originale , poti gasi la orice magazin unele sa-ti placa si poate chiar sa fie asemanatoare cu cele de fabrica.
In privinta valvelor , oricare vulcanizare are valve pentru jante de tabla.

De ce sa dai 70 - 80 lei pentru niste valve ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by Ogy »

Diferenta de pret intre cele de cauciuc si cele mecanice este foarte mica. Alege mecanice din vulcanizare.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Jante pentru cee'd

Post by bubumisu »

@Ogy
Multumesc de informatie

@BAU
Ma refeream la valve si capacele valve, oricum capacelele le dau astia moca daca iti pui azot, dau un exemplu, mie imi pun verzi de obicei in cazul in care solicit azot vara.
Cheltuiala la care ma gandeam era legata de valve.

Legat de capace de roata (jante otel), am gasit in bazar un catalog fain, din material de calitate (nu de alea simple si subtiri ca foita de tigara) , modele noi la 70 lei setul plus capacel de ala central cu brandul KIA (alea vin separat pe marci, ca sa poti pune pe ce model de capac vrei)
Decat sa dau pe piulite speciale si capace originale KIA jumatate din pretul unei jante originale OE pentru KIA (si care sincer nu mi-au placut niciodata, lasa pre mult descoperit din janta), prefer asa.
Am ales, am comandat dar dureaza cateva saptamani pana se duce la marfa, nu are modele noi pe stoc, seamana cu modelul la jantele mele de aliaj dar cu mai multe spite, o sa arate bine. Si ies mai ieftin decat daca as comanda de pe site-uri unde la capace jante otel aftermarket au niste preturi nesimtite plus taxa de transport sub 200 lei comenzi
Revin cu poze cand schimbam incaltamintea :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”