Schimbat culoare lumini bord

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
miki_dde
Posts: 13
Joined: 01 Aug 2008, 15:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by miki_dde »

Am vb cu un baiat care are pe cineva la kia si care a primit si un raspuns concret daca ledurile sunt montate corect nu ai de ce sa pierzi garantia si pe de alta parte ma voi duce la ei si voi cere o hartie stampilata de kia ca nu o sa pierd garantia daca schimb culoarea ledurilor(ex:la Hyundai daca faci tuning pe o masina luata de la ei nu se pierde garantia ba din contra ei se mandresc )o sa fac azi un efort sa merg pana in Baneasa.
Bafta
pro_cee'd 1.6GSL+optionale Machine Silver B-20-DDE

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by mikey_VS »

@miki_dde - multumesc de raspuns si te rog tine-ma la curent! Daca reusesti sa obtii hartia stampilata de la kia inseamna ca ai stabilit un precedent. Si, daca reusesti, vrei sa-ti montezi ledurile de la zexstar?
Super misto, inca o dat spun, si te rog inca o data sa ne tii la curent si cu preturi, durata montaj si, bineinteles, cu poze!
bafta si tie! :wink:
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by mikey_VS »

@dbajan123: ai zis ca ti-au modificat luminile cei de la zexstar la un logan. Ne poti da niste detalii, daca te rugam frumos? :wink: Cat te-a costat, cat a durat, cum arata (adica o poza edificatoare)?
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by dbajan123 »

da eu mi-am facut la ei luminile la logan:
- pret: 190 ron [ceasuri, lumini consola, lumini plafonierea]
- a iesit super nu se observa nici o diferenta fata de un vw, pentru ca exact ca la un vw le-am facut- nu sunt obositoare nu sunt deloc kitch, etc.

Loganul care inca il mai am este in garantie si nu am avut nici un fel de probleme legale cu garantia la service. am facut o revizie si nu a zis nimeni nimik.
Legat pe poze nu am cum sa fac poze atat de calitative ca voi sa ve puteti da seama cat frumos pot iesi si mai mult ca sigur le voi face rau celor de la zexstar lasand impresie de kitch.
Ei au la ei pe site niste poze cu lucrari de ale lor http://www.zexstar.com/Zexstar-Tuning/P ... uning.html dar pana acuma nu am vazut nici o KIA mai ales ceed.

Eu la kia nu sunt inca 100% hotarat sa ii fac , nu pentru faptu ca nu ar iesi bine ci pentru faptu ca la ceed electrica sigur e mult mai complicata si in caz ca ceva se strica DESI NU CRED sunt sigur ca cei de la KIA s-ar folosi de motivul ledurilor ca sa nu beneficiezi de garanite.

P.S daca e cineva care sta in zona 13 Septembrie - Bucuresti poate sa vina la mine la bloc sa vada loganul live:P
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by mikey_VS »

Ok, dbajan123, multumesc de raspuns!
Am vazut pozele de pe site-ul lor, si trebuie sa-ti spun ca sunt cateva borduri acolo care arata excelent! Sigur, sunt si cateva care arata cam nasol, dupa parerea mea, dar cred ca nu din vina firmei, ci pentru ca asa si-a dorit clientul. Chiar am vazut cateva borduri de logan care aratau super fain. Cel putin din pozele de pe site-ul lor se poate trage concluzia ca tipii sunt profesionisti.
Cat despre electronica de la kia... hmm... nu cred ca partea care deserveste strict iluminatul de bord/plafoniera sa fie mai complicata decat la logan... da, sunt mai multe butoane, butonase si "putzometre", deci mai multe led-uri, dar in rest... nu vad de ce ar fi mai complicat. Afisajul comp de bord / radio cd si cel al km sunt si ele pe acelasi principiu ca si la logan, cel putin asa cred, deci, repet, innafara de faptul ca ar fi vorba de mai multe leduri, nu cred ca este mai complicat de facut "operatia" la cee'd decat la logan.
Si, DA, iti dau dreptate cand spui ca cei de la kia s-ar folosi aproape sigur de orice pretext ca sa scoata masina din garantie... adica cel putin eu asa cred! Sper sa ne inselam amandoi!
Nu mi-ai spus cat a durat "operatia"? Ti-ai facut programare, banuiesc - ca la orice firma civilizata, nu?
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by shpid3r »

cred c-ar fi interesant ca dupa 1-2 ani cu cadranul portocaliu sa-i schimb culorile in albastru ... am avut o placere intotdeauna pentru luminile de la VW (golf 5) ... daca luminile la cee`d erau albastre avea bordul perfect in ceea ce ma priveste ... este singura chestie care nu ma satisface 100%
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by misuspita »

Chiar mai mult decat culorile de golf, le-as fi preferat pe cele de pe i30. Cu totul :roll:
Image
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by dbajan123 »

si mie imi plac cele de pe i30 si sunt sigur ca dc v-a fi lansat un face lift al ceed-ului lumina bordului o sa fie prima modificata.

@mikey_VS de durat a durat cca 1-1.5 ore si da ii suni inainte si vb cu ei sa iti faci o programare ... uite aici este numaru baitului care mi-a facut mie bordul, i se zice Dsign 0723264207. Poate il suni vb cu el si il intrebi dc a avut ceva tentative cu ceed-uri.

Oricum eu cred ca maxim in 6 luni - odata cu cresterea utilizatorilor de ceed - vom avea din ce in ce mai multe oferte de accesorii de infrumusetare, exterior si interior, pe piata asa cum sunt pentru golfuri.

Sper sa apara tot felul de stopuri, faruri, interior croms, etc pentru ceed dar bineinteles cu bun gust
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by shpid3r »

misuspita wrote:Chiar mai mult decat culorile de golf, le-as fi preferat pe cele de pe i30. Cu totul :roll:
Mda... uite ca la bordul aprins nu m-am uitat niciodata la i30 :)
E bine facut, chiar daca are parca prea multe culori :)
Asteptam accesoriile! Se aude pe la producatori ? :P
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by DjFuN »

Din cate am auzit eu la showroom-ul din constanta, catalogul cu accesoriile pt. Cee'd vor aparea la inceputul anului. Cel putin mie asa mi-a spus dealer-ul care este bun prieten cu mine.
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

demonu
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2009, 18:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by demonu »

io am schimbat lumina de bord,usi etc...la zextar pe un sportage si a iesit bine. Garantia pe partea electrica se pierde automat!!!

poze cu masina mea http://picasaweb.google.com/demonukia/Kia#

Alexboss87
Posts: 122
Joined: 27 Mar 2008, 14:30
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by Alexboss87 »

Nu stiu de ce dar mie imi place chiar foarte mult orange/amber-ul care lumineaza toate instrumentele de bord ale Cid-ului...e chiar relaxant la drum lung noaptea...am condus si Golf 5 si Santa Fe la drum lung noaptea si imi rupea capu` albastru ala neon UV :lol: pana la destinatie..as vrea sa schimb lumina dar aceeasi culoare cu leduri Z sa fie mai puternica + reglaj de intensitate... dar acum fiecare cu damblaua lui... :mrgreen:

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by mikey_VS »

@Alexboss87 - corect!, fiecare cu damblaua lui... vezi, de aia vrem unii dintre noi sa ne schimbam culoarea din portocaliu in albastru tip vw sau tip i30, sau altii in albul ala gen fundal nokia sau cum sa-i spun, altii poate vor rosul ala sport gen seat, altii...de gustibus! Si nu am zis ca nu imi place cum arata acuma, doar ca m-ar interesa sa-l schimb, eventual.
@demonu - dar vad ca ai avut lucrare serioasa. Felicitari pentru rezultat! Daca poti, da-ne cateva detalii: cam cat a durat lucrarea, cat te-a costat?
Cat despre pierderea garantiei pe partea electrica cum ai aflat? Ti-au spus in service autorizat kia ca "te-ai ars"? Scuze ca iti adresez atatea intrebari, dar, din cate stiu, esti singurul detinator de kia care si-a modificat luminile de bord si a renuntat la garantie - fie si doar pe partea electrica.
Toate cele bune!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

demonu
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2009, 18:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by demonu »

ms mikey, lucrea pt schimbarea culorii bordului a durat undeva la vre-o 6 ore, iar totate modificarile pe masina a durat cam un an, iar in legatura cu garantia....am vb cu cei de la kia si mi-au zis ca modificarile aduse pe pertea electrica NEAUTORIZATE duc la pierderea garantiei pe partea electrica in cazul meu :D
Poti intra la sportage/jurnal de bord/modificari interior si exterior ....pt a vedea masina descrisa mai detaliat
:weedman:

Pasareyo
Custom Made
Posts: 219
Joined: 10 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbat culoare lumini bord

Post by Pasareyo »

Image

ceva d genul asta vreau sa le fac, si le voi face cu siguranta.
15% reducere la http://www.wartuning.ro pentru orice produs doar pentru membrii clubkia.ro
Pentru comenzi ma puteti contacta pe YM: pasareyo sau 0727040877


Kia pro_ceed City 1.6 DSL 115HP - Black pearl
B 95 SXO
http://picasaweb.google.com/pasareyo

ODO: 10000

Image

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”