Suport schiuri !!!

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Suport schiuri !!!

Post by IC3 »

Ca sa incep cu inceputul :D ...sunt pasionat de ski si acum ca vine iarna normal ca ma intereseaza foarte mult cum sa transport schiurile pana la munte.
Pt cei care se pricep mai bine si pt cei care si practica sportul asta...ce recomandati...suporturi din-alea magnetice sau cele fixe care se prind pe bari?
Ca pret e clar...cele magnetice sunt mai ieftine.
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Suport schiuri !!!

Post by alpinad »

m-ar interesa si pe mine pentru snowboard
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: Suport schiuri !!!

Post by expeditor »

Daca ai bara la masina( sw ) e pacat sa nu o folosesti.Daca nu ai, e rau sa folosesti suportul de bara ( e foarte sensibil).Cel mai indicat e cel magnetic, care sa stii ca face fata ( drum pina in Austria cu 4 perechi pe masina!)Recomand totusi sa folosesti suportul pentru 2 perechi...e mai stabil si fata de cel mic(1 pereche) si fata de cel mare (3-4 perechi).Atentie : la viteze peste 110-120 se ''simte'' bine !Atit la consum cit si la stabilitate, mai ales daca mai adie si vintul, la ambele modele de port-schi.
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Suport schiuri !!!

Post by BogdanTimisoara »

Daca ai bare longitudinale (SW), e de preferat sa folosesti suport pe bare. Merge si magnetic, insa este un inconvenient: la cel magnetic, de la trepidatii ajung sa se rasuceasca schiurile (nu mai stau vertical, ajung sa stea oblic) si ajunge legatura schiului sa se sprijine pe pavilion. Si din groapa in groapa si din trepidatie in trepidatie, in acel punct de sprijin iti va strica vopseaua pavilionului. Spun din propriile patzanii (nu cu Kia, din fericire).
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Re: Suport schiuri !!!

Post by mihaizzz »

Si pe mine ma intereseaza suportul de skiuri pe bara. Aveti idee cam cat costa? Trebuie sa fac calcule pentru ca vreau sa imi iau si echipament si se aduna toate astea. Nu vreau sa imi iau suport magnetic pentru ca s-ar putea sa am probleme cu el la vama. Cel putin asa era acum 2 ani, nu aveam voie pe autostrada in austria cu suport magnetic... atentie la acest aspect, daca mai e valabil.
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Suport schiuri !!!

Post by BogdanTimisoara »

In martie am fost la schi in Austria, in Tirol, deci taman in capatul celalalt de lume. Cu suport magnetic. Absolut nimeni nu mi-a avut baiul. Vama intre Ungaria si Austria nu mai exista, treci pe acolo fluierand. Nici intre Austria si Germania nu am oprit. Aproape de Innsbruck pe autostrada am oprit intr-o parcare. In aceeasi parcare a oprit si masina politiei. Eram cu schiurile pe suport magnetic, dar nu s-au sinchisit. Nu stiu ce sa zic, poate ca nu e legal, dar ma gandesc ca m-ar fi atentionat macar.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

Romburaku
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2007, 15:38
Auto:

Re: Suport schiuri !!!

Post by Romburaku »

Nu recomand suportul magnetic. Decat sa mergi crispat la volan stiind ca schiurile iti pot zbura la o curba mai stransa sau la viteza mai mare, mai bine cumperi o husa in care incap relativ lejer doua perechi de schiuri, si le pui in masina pe bancheta din fata, sau rabatezi o bancheta din spate si le pui jumatate in portbagaj jumatate inauntru. Acuma depinde cat de incarcat esti, dar pentru distante scurte si pentru schi de o zi, merge.
Zbor placut... pe schiuri :smt026 !
Cee'd 1.4 Best, Pewter Beige

nici

Re: Suport schiuri !!!

Post by nici »

alpinad wrote:Daca ai bara la masina( sw ) e pacat sa nu o folosesti.Daca nu ai, e rau sa folosesti suportul de bara ( e foarte sensibil).
De ce nu e recomandat sa folosesti suportul de bara? La kia ceed hatchback sunt niste capacele care cred ca ascund niste piulite pentru suruburi. De alea spui ca nu sunt bune?

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: Suport schiuri !!!

Post by expeditor »

Poate ne spune cineva ce se ascunde in spatele capacelelor...dar la alte masini sunt DOAR niste sine de care se prinde bara cumparata, prin diverse modalitati.La Daewoo, sinele sent destul de firave, asa incit sa ramai cu ele ''indreptate''.Deci, ce se ascunde sub capacele de la cee'd hatchback???
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Re: Suport schiuri !!!

Post by IC3 »

Studiat problema .... costa cam mult daca vrei sa-ti pui bari deasupra...in primul rand costa barile dupa care mai este si suportul de ski. Varianta cu suportul magnetic este problematica doar din perspectiva faptului ca este posibil sa zgarie masina si sunt si usor de furat (sa nu uitam totusi ca traim in Romania #-o ).
In alta ordine de idei...cred ca cea mai eficienta metoda si in acelasi timp si sigura si ieftina ar fi plierea banchetei si punerea schiurilor in portbagaj...voi ce ziceti?
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Suport schiuri !!!

Post by Bonzai2 »

IC3 wrote:In alta ordine de idei...cred ca cea mai eficienta metoda si in acelasi timp si sigura si ieftina ar fi plierea banchetei si punerea schiurilor in portbagaj...voi ce ziceti?
Daca mergeti numai 2 persoane in masina atunci nu are rost sa iei suport de schiuri.Scutesti si banii si nici nu mai ai grija lor acolo sus,poti sa calci masina pe coada cat vrei :D
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Suport schiuri !!!

Post by BogdanTimisoara »

Eu am calcat pe coada Matizul pana la 130 km/h pe autostrada in Austria, in conditii de vant puternic din toate partile. Cu schiurile sus, pe suport magnetic. Ma simteam ca o musca intr-o conserva pe care o scutura cineva din toate partile, dar schiurile au stat cuminti la locul lor, desi masina era impinsa de vand cand pe banda 2, cand pe banda de siguranta. Oricum, o experienta pe care nu ard de nerabdare sa o retraiesc. La intoarcere am reusit cumva sa bag schiurile in masina, in speranta ca ma va scutura mai putin. Gresit... am venit cam 1300 km in ziua in care furtuna a facut ravagii in Austria si Germania, cand nu puteau ateriza avioanele si toata Austria era numai devieri si jandarmi si politie care imi spuneau ca drumul meu este inchis...:(
Dar revenind la subiect, am testat suportul magnetic in conditii vitrege si nu a dat nici cel mai mic semn de nesiguranta, insa am fost foarte stresat de grija lui.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

alfcristy
Posts: 25
Joined: 20 Jun 2008, 01:33
Auto:
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Suport schiuri !!!

Post by alfcristy »

Are careva bara fixa si suport schiuri la hatchback ? cum se comporta la drum lung ? zgarie pavilionul din cauza gropilor...?

Pentru mai multe detalii va puteti inspira de aici: http://www.portbagaje.net
CJ - 83 - KIA

Kia Cee'd 1.6 DSL - 115 CP - Mars Red - BASE cu optionale faruri de ceata si cheie pliabila cu telecomanda
Comanda + Avans - 25 Iunie 2008 - Platita integral 30 Iulie 2008 - Programul Rabla
Serie de sasiu - 14 August 2008
A ajuns in curtea dealer-ului - 28 August 2008
Ridicata - 3 Septembrie 2008
ODO - 64.000 km

dansergiu
Posts: 48
Joined: 10 Sep 2008, 11:31
Auto:

Re: Suport schiuri !!!

Post by dansergiu »

Am si eu o rugaminte. Cine stie cat costa barile acelea longitudinale, care exista la SW dar la hatchback nu sunt.
Kia Cee'd 1.4 Best SO Red 25.05.2008
Cateva poze cu kiutza mea http://picasaweb.google.com/dansergiu/2008_08_15#

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Suport schiuri !!!

Post by Vincze Szilard »

si eu vreau sa imi cumpar bari transversale si suport pt schiuri, am vazut bari separate si suporti separate, dar am vazut si bara cu suport cu tot dar nu mai stiu preturile, si-a luat careva si le-a folosit?

specifica ca am nevoie doar de bare transversale ca am SW
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”