Vopsire etriere

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by shpid3r »

din ce material sunt facuti etrierii ?
Avand in vedere ca nu vin vopsiti si dupa culoare, as spune ca aluminiu (sper ca nu injur pe nimeni cu afirmatia asta :P)
Acum... aluminiul n-ar trebui vopsit cu pulbere, cu ceva galvanizare ?

Vorbesc si eu din ce-mi mai aduc aminte de pe la chimie...
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by scubli »

@mykep: La Abyss Blue cu jante negre, tinand cont ca masina e o culoare mai deschisa iar jantele negre, tin sa cred ca ar da superb o culoare tipatoare. Un rosu intens, sau un albastru ceva mai inchis decat caroseria, dar sa fie lucios. :)

scraachmyback
scraachu'
Posts: 734
Joined: 22 Nov 2008, 21:12
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by scraachmyback »

@scub...mersi man pt idee...si eu ma gandeam tot la alb...si chiar si cu jantele astea pe care le am, cred k se vede bine...u know k am in plan jantele alea Negre Dotz hanzo...dar costa SCUMP :D...k le vreau pe 17 si cu tot cu anvelope ma duce pe la vre-o 30 - 40 mil:(
rosu nu-mi place :P

Cheers!!!

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsire etriere

Post by djniki4 »

Roby eu cred ca o sa te duca peste 40, chiar 50 de mil. O anvelopa pe 17 e minim 4 mil( 16 mil ) iar jantele sunt 7 mil(7x4=28). Un total de 44( cel putin ). plus antifurturi+montaj....se aduna o avere :))

scraachmyback
scraachu'
Posts: 734
Joined: 22 Nov 2008, 21:12
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by scraachmyback »

am gasit la nemti jante de 19 la 700euro...dar faza naspa e k nu aveau pe 17...deci cred k gasesc si mai ieftine :P...sau sper sa gasesc si mai ieftine...si am un prieten care face germania sa aduca masini si a zis k se intereseaza el de jante...daca afllu un pret sigur va anunt si pe voi si poate facem o comanda mai mare :P...o sa ma tin de capu lui sa caute mai bine ;)

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Vopsire etriere

Post by Joco »

shpid3r wrote:din ce material sunt facuti etrierii ?
Avand in vedere ca nu vin vopsiti si dupa culoare, as spune ca aluminiu (sper ca nu injur pe nimeni cu afirmatia asta :P)
Acum... aluminiul n-ar trebui vopsit cu pulbere, cu ceva galvanizare ?

Vorbesc si eu din ce-mi mai aduc aminte de pe la chimie...
La vopsirea etrierelor trebuie sa fim foarte atenti!
Disiparea de caldura este un factor esential. Daca se foloseste vopsea "termoizolatoare"
etrierul nu mai are schimbul de caldura proiectat. Din acest motiv efectul de franare scade simtitor
la cald. La unele sisteme de frane se utilizeaza chiar supratfete speciale de disipare a caldurii.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsire etriere

Post by djniki4 »

@Joco


Adica afecteaza daca folosim vopseaua speciala pentru etriere care rezista la temperaturi inalte? Nu prea am inteles ce inseamna termoizolatoare...

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by scubli »

@djniki4: Vopseaua termoizolatoare are un rol de bariera termica, nu permite disiparea caldurii. Pe cand cea termorezistenta rezista la temperaturi destul de mari fara a se dezintegra. :)

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsire etriere

Post by djniki4 »

aa deci pot folosi fara nici o problema vopsea termorezistenta, multumesc

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Vopsire etriere

Post by Joco »

@djniki4 Am pus termenul in ghilimele pentru ca cineva a scris cu cateva posturi mai in fata folosind aceasta expresie.
Ideea este, ca sa nu se influenteze schimbul de caldura in sens negativ. Si asa comportamentul sistemului de franare de la ceed
are o mica deficienta la franare la cald. Daca mai si izolam etrierele cu un strat de vopsea, temperatura de lucru va fi si mai mare si pericolul vaporizarii lichidului din etriere devine si mai mare. (stim ca numai lichidele sunt necomprimabile). La o solicitare indelungata, franele se vor incalzi mult mai tare si distanta de franare va creste simtitor.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by zombi »

eu nu cred vopsirea etrierelor ar avea legatura cu eficacitatea franarii: nu etrierul, ci discul de frana trebuie sa ramana la o temperatura optima si nu etrierul, zic eu.
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Vopsire etriere

Post by Joco »

Adevarul nu depinde de faptul ca-l credem sau nu :)

Vezi paranteza. Acolo este esentialul

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vopsire etriere

Post by zombi »

Eu as avea alta parere: Faptul ca un strat de vopsea ar "izola" termic etrierele asa de rau incat sa-i influenteze temperatura de lucru, in conditii de trafic urban sau chiar si in cazul coborarii agresive pe Transfagarasan, mi se pare putin exagerat. Poate in cazul in care participa cineva la un raliu....discutia se rezuma la variatia cu temperatura a coeficientului de frecare dintre disc si placutele de frana.
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsire etriere

Post by djniki4 »

Si daca mai ai si jante de aliaj nu cred ca sunt probleme, pentru ca jantele de aliaj sunt aerisite, poate doar cu cele de tabla sunt probleme(de fapt nu cred ca le poti numi probleme). Cred totusi ca e insesizabil..

Dyce
Posts: 21
Joined: 02 Nov 2008, 16:37
Auto:
Location: Ilfov - Magurele

Re: Vopsire etriere

Post by Dyce »

la prima raza de caldura ma apuc si eu sa-mi vopsesc etrierele k am mai facut chestia asta cu un prieten la masina lui si au iesit splendid.Noi am folosit spreiul dar care e foarte pretentios pt trebuie stat si acoperit multe chestii pana sa te apuci sa il vopsesti.
kia ceed 1.4 best KOMPASS BLUE cu jante Msw pe 16 ,xenon pe un singur bec ramas :D

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”