Eleron aftermarket

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Eleron aftermarket

Post by Razvan_G »

Salutare!
Sunt nou aici in Club Kia. Masina nu a venit, e pe la Zilina inca :). As dori sa ma informez din timp cu privire la atasarea unui eleron. Si-a mai pus cineva? Preturi, manopera? Nu am fost inspirat sa o comand de la inceput asa. Era oferta KIA Cee'd City, avea tot ce imi trebuie pe ea pana am vazut optiunea eleronului. Arata foarte bine. Ii da o tenta mai sportiva. Postez aici link-ul:
http://www.autodino.de/autonews/wp-cont ... d-heck.jpg
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Optionale - Eleron ?

Post by shpid3r »

are un MIC eleron, discret, montat in exact acelasi loc, care iese putin in relief in prelungirea plafonului.
Din cate tin minte, alcatraz si-a pus un eleron de ProCeed in locul celui de HB (cum e cea din poza din postul tau), care vopsit a venit in jur de 780 lei (correct me if i`m wrong).
Cel pe care l-ai pus tu.. eu unul nu l-am vazut montat, deci probabil e aftermarket si nu din gama kia, dar pentru cee`d (de la alt producator) .. desi pot fi in pom cu aceasta presupunere.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Optionale - Eleron ?

Post by SeKAh »

Razvan, vezi in jurnalul de bord al lui Joco, pe prima pagina + poze: viewtopic.php?f=5&t=1598

Pentru ceva mai ''hot'', vezi linkul de mai jos:
http://www.ath-hinsberger.de/tuning_maz ... -5-tuerer/

Dealerii germanilor in Romania : Factor Group SRL
Romania, phone: +40 - 21- 4086086, fax: +40 - 21- 4086088, Email: ath@factorgroup.ro

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Optionale - Eleron ?

Post by scubli »

@Razvan_G: Acel eleron din poza pusa de tine este cel de la ATH.
Mai multi de pe forum si-au pus eleronul de la KIA, care este putin mai diferit dar arata foarte bine.
Uita-te in albumul din semnatura mea si o sa gasesti poze cu masina lui adimot, si-a pus eleronul de la KIA si bara spate xR.(sau aici.)
Numai bine.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Optionale - Eleron ?

Post by Razvan_G »

Bara spate xR arata intr-adevar foarte bine! Nu ii totusi mai joasa fata de cea in serie? Ma refer la garda la sol. Cat despre eleron, acela micut de la KIA il stiu. Era pe un Pro Ceed la dealer. Ii iesit asa in relief, dar mult mai bine arata acela de la ATH. Vazusem si pe un Polo, il schimba imediat. KIA nu are un astfel de model? Pe internet nu gasesc preturile la optionale de genul.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Optionale - Eleron ?

Post by Orlando_LR »

nu prea se compara eleronul de pe pro_ceed cu cel de pe ceed...parerea mea.
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

alcatraz

Re: Optionale - Eleron ?

Post by alcatraz »

shpid3r wrote:Din cate tin minte, alcatraz si-a pus un eleron de ProCeed in locul celui de HB (cum e cea din poza din postul tau), care vopsit a venit in jur de 780 lei (correct me if i`m wrong)
nu tii bine minte . no offence!! alcatraz are HB si nu are eleron

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Optionale - Eleron ?

Post by rayman »

Stiti daca in afara de aspect, are vreun efect? Adica stiu ca in teorie ajuta la stabilitate, downforce, etc, insa practic de la ce viteza ilegala s-ar simti?...
Ajuta sa nu se mai puna praful pe luneta?
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Optionale - Eleron ?

Post by scubli »

@rayman

Ajuta putin si la stabilitate(downforce), dar cred ca e prea putin incat sa fie semnificativ. Cred ca ajuta si sa nu se puna praful pe luneta, ne pot confirma detinatorii de cee'd cu eleron acest lucru.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Optionale - Eleron ?

Post by andrei0241 »

La stabilitate nu cred sa se simta prea mult, mai ales la regimuri de rulate normale. imbunatatiri la tinuta de drum obtii din pneuri, data tot vrei asa ceva. Iar despre praful de pe luneta, cat de mult se pune de te incomodeaza asa mult?

Ca aspect, mi se pare mai potrivit cel original Kia decat cel de la ATH (care il vad cam exagerat)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Optionale - Eleron ?

Post by ida01ro »

shpid3r wrote:..are un MIC eleron, discret, montat in exact acelasi loc, care iese putin in relief in prelungirea plafonului..
..asa este corect dpdv aerodinamic (si practic !) pt masinile de strada...trebuie sa capteze prin fanta pe care o are o parte din curentul de aer ce vine din fata si sa il dirijeze pe luneta..adica sa "sufle" stratul limita...si sa impiedice murdarirea ei, fenomen normal care se intampla datorita turbulentelor ce iau nastere in spatele masinilor care au forma HB sau SW ..iar de faptul ca "da bine" este ..altceva!

in cazul povestit mai sus apare ceva mai mult "drag" :wink:

PS: de "down force" vorbim peste 200 km/h sau la alta marime de suprafata a eleronului :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

Re: Optionale - Eleron ?

Post by incognito »

M-am interesat eu de pretul final pentru eleron, luna trecuta:
- la Raver Service Constanta, vine deja vopsit si costa cam 1050 lei cu tot cu manopera;
- la IMG, costa mai mult deoarece s-a considerat ca vine nevopsit si se adauga si costul respectiv;
- de la MIT Baneasa si Neoserv Ploiesti nu am primit raspuns pe e-mail.

Era vorba de eleronul original pentru Cee'd HB, la fel cum are Joco.
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Optionale - Eleron ?

Post by scubli »

La MIT in Bucuresti eleronul este: Codul este P83401H000A – 125.72 euro far TVA. Disponibil in stoc.
Am cerut si eu detalii prin mail.

incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

Re: Optionale - Eleron ?

Post by incognito »

@scubli
Vad ca acela este pretul din catalogul cu accesorii. Au spus cumva si daca vine deja vopsit sau care este costul total (inclusiv eventuala vopsire si manopera/montarea)?
Alta data mi-au spus la telefon ca nu-s incluse vopsirea si manopera.
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Optionale - Eleron ?

Post by scubli »

@incognito: Acela este pretul pt. eleronul in culoare de baza, nevopsit.
Nu am intrebat cat m-ar costa vopsitul si manopera pt. ca nu sunt din Bucuresti. Eu vreau doar sa-l comand si cu vopsitul si montatul ma voi descurca la dealerii KIA din zona mea.
Numai bine.

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”