Xenon: deranjează sau nu?

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by iulian2007 »

nu ma pot abtine sa nu va contrazic.....
am un coleg care are un renault laguna, adus direct de la sursa (Franta) si care are montat xenon din fabrica pe faruri stock fara lupa (nu are prevazut decat acea caciula in care intra capul becului, pe care o avem si noi la cee'd, nimic in plus, iar pe interiorul farului scrie xenon)......
eu unul ma simt mai deranjat de farurile galbene ale halogenelor decat de cele blue ale xenoanelor.....
desi ma repet, sunt de acord si recunosc ca sunt si bizoni in trafic cu xenon after-market, care nu le au reglate si le tin si pe pozitia 0 (sa bata cat mai sus)......si totodata si bizoni cu halogen ca cei descrisi anterior....asa ca raman la parerea ca inclusiv xenonul after market, bine reglat si folosit corespunzator face toti banii si nici nu deranjeaza
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by bumblebee »

Probabil oglinda acelui Laguna era construita special pentru xenon.
Oricum, am inteles ca acum sunt probleme in a trece ITP-ul cu xenon aftermarket in sensul ca nu te mai trec.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by bondalicir »

sunt de acord ca sunt multi care nu stiu sa regleze farurile. insa am un prieten cu un logan care si-a montat xenon, le are reglate nu bat aiurea si nici nu si-a luat cele mai ieftine de pe piata. a dat vreo 450ron. temperatura din cate am inteles 5300k. sa-mi exprim eu parerea. in primul rand lumina albastruie se reflecta mai tare ca cea galbena si pe ceata nu prea te ajuta, iar cand ploua si se reflecta in starda xenonul este foarte obositor pentru ceilalti din trafic. alt aspect: noi mergem la bacau frecvent impreuna. cand merge in spatele meu este foarte obositor, foarte rar obisnuiesc sa dau oglinda din mijloc pe modul noapte deoarece am si geamuri fumurii si nu ma prea deranjeaza lumina, dar cand merge el in spatele meu nu pot sa merg altfel decat pe modul de noapte. deci conluzia mea : este deranjant, si cu cat este mai albastru este mai deranjant. poate un 4300k sa fie mai ok.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by Razvan_G »

Am un Renault Laguna 2 in familie. Cu xenon stock din fabrica (asa cum descria mai sus @iulian), insa are si reglaj automat (chiar nu deranjeaza pe ceilalti participanti). Sincer, sunt tanar, nu port ochelari, nici daltonist nu-s :lol:, DAR mie unul nu mi se pare DELOC o diferenta sesizabila intre viziunea pe care ti-o ofera un xenon fata de luminile clasice. La cate am citit pe forumuri si am auzit de la cunostiinte ma asteptam sa fiu surprins. Culmea, asta o spune si frate-meu care o conduce acuma, fata de masina ce o avea inainte (cu lumini clasice). Dar nu contrazic "statisticile", nu le impartasesc doar. :)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by iulian2007 »

bumblebee wrote:Probabil oglinda acelui Laguna era construita special pentru xenon.
Oricum, am inteles ca acum sunt probleme in a trece ITP-ul cu xenon aftermarket in sensul ca nu te mai trec.
e o oglinda ca orisicare

referitor la ITP, eu abia ce l-am facut....cei de la statia ITP nu au comentat absolut nimic referitor la xenonul meu..
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by Shadow »

Si pe mine ma bate gandul sa-mi pun xenon. Efectiv mi se par chiaore farurile pe ploaie sau dupa ploaie...cand soseaua e inca uda si absoarbe toata lumina farurilor. Problema enuntata mai sus cu inaspirea controalelor RAR e reala din pacate. Iar idea cu "am philips-uri d-alea scumpe" nu prea merge intrucat o privire aruncata sub capota dezvaluie instalatia xenon...
Nu stiu ce sa fac....mai studiez :)
In orice caz mai sus de 4300K nu pun nici daca mi le dau gratis...
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

User avatar
exasysnet
Posts: 6
Joined: 24 Apr 2009, 11:32
Auto:
Location: Strasbourg

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by exasysnet »

In Franta esti respins la controlul tehnic daca montezi xenon pe o masina fara instalatie de spalare si reglaj automat, cu exceptia situatiei in care masina vine asa direct din fabrica. Mai mult in cazul unui accident asiguratorul are cel mai bun motiv sa-ti refuze plata daunei pentru modificari neconforme aduse la elementele de siguranta ale masinii. Si mai exista niste amenzi consistente…
Kia Cee'd 1.4 GSL Best Black

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by moonwalk »

Eu unul intentionez sa imi pun xenon si pe faza scurta si pe lunga....chiar m-am saturat sa circul pe timp de noapte si sa nu pot vedea eventualele obstacole pe drum doar pt ca masina vine echipata cu becuri slabe (asta e parerea mea).
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by iulian2007 »

ai dreptate @moonwalk......in prima instanta am apelat la becuri cu halogen din gama philips....diferenta a fost majora...dupa ce am montat xenonul...nu mai am grad de comparatie....

eu zic in prima instanta sa-ti pui pe scurta (H7).....si ai sa vezi ca nu o sa mai ai nevoie de faza lunga (H1)
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by misuspita »

iulian2007 wrote:e o oglinda ca orisicare
Nu e. E facuta special pentru xenon. Pe modelele mai vechi de masini se permite, deoarece sunt asa din fabrica. Insa modelele mai noi vin toate cu lupa.

Si da, sunt de acord, bizonii care folosesc proiectoarele de ceata in conditii in care nu e nevoie de ele, sunt geniali. Ca premiu special, bizonii care isi pun xenon in proiectoare sunt si mai tari. Deoarece lumina albastra este reflectata mai puternic de particulele de apa din aer, ele sunt mult mai proaste decat cele pe halogen. Ei insa le pun ca "arata bine". Mda.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by alpinad »

intentionez sa-mi montez zilele astea.....ce-mi recomandati?
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by aktymel »

in ziua de azi nu stiu ce garantie ai ca dai niste bani pe firma. gen bosch sau siemens ! toate sunt made in china, asa ca alege oferta cea mai ieftina cu garantia cea mai mare ! (eu asa am facut)
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by bumblebee »

Nu exista xenon Bosch sau Siemens, sunt fake-uri made in china care folosesc fraudulos sigla si numele firmelor respective.
Firmele astea 2 nu fac xenoane aftermarket, fiind ilegale in tarile civilizate.
Daca vrei totusi sa iti pui xenon si vrei ceva de calitate uite aici
http://www.coastadeest.ro/kituri_xenon.php?idcateg=36
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by iulian2007 »

eu am luat de AICI
le am de aproximativ 1 an jumate si pana acum au mers si merg ireprosabil......
parerea mea este ca ce e ieftin nu neaparat e si bun
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

NemeSys
Posts: 122
Joined: 19 Dec 2009, 09:28
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by NemeSys »

Referitor la faza cu opritul masinilor de catre politie. Daca isi da seama ca am xenon, ma doare gura sa ii spun ca e din fabrica? :roll:

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”