Xenon: deranjează sau nu?

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by psystem »

Am avut si Philips Xtrem Power insa s-au ars destul de rapid (3-4 luni).

Ai avut experienta cu H7R?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by Shadow »

Am avut niste Osram H7R care mi s-au parut chhioare, acum nu stiu daca de la firma sau de la tipul becului :D Mai incearca un set de philips extreme power. Loturile noi au o alta constructie, eu am aproape 1 an pe Cee'd cu ele si nu le menajez :)
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by cmihai »

si eu am xenon aftermarket.....insa in functie de cati pasageri am in masina umblu la acel buton magic din stg care e numerotat de la 0 la 3...pe care unii indiferent daca au sau nu xenon nu stiu la ce se foloseste....daca farurile sunt reglate corespunzator si folosesti si butonul magic nu ar trebui sa deranjezi pe nimeni.....doar prin faptul ca lumina ca intensitate este puternica...insa nu va mai batea exact in ochi celor din sens opus....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by dulaul »

octav_ceo wrote: exemplu vazut de mine intr-o astfel de parcare: xenonul din fabrica pe peretele blocului in partea superoara lumina se delimita printr-o linie dreapta. xenonul montat de "baieti" lumina pe tot peretele, nu exista o delimitare clara intre zona luminata si cea neluminata.
@cmihai daca la masina ta poti face experimentul de mai sus iar xenoanele tale delimiteaza cele doua zone atunci esti primul cu xenoane after market BUNE iar eu ma inscriu primul sa cumpar de la tine un set, dar daca nu se vede aceasta delimitare xenoanele respective sunt niste rahaturi obosite care deranjeaza pe toata lumea in afara de tine. Sa nu uit "butonul magic" nu are nici o valoare cand xenonul nu e montat din fabrica, fa experimentul de mai sus macar sa stiti de ce va injura toata lumea.
Nu vreau sa o iei personal pentru ca nu am nimic impotriva ta si nu uita ca ma refer strict la niste xenoane.

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by Shadow »

dulaul wrote: @cmihai daca la masina ta poti face experimentul de mai sus iar xenoanele tale delimiteaza cele doua zone atunci esti primul cu xenoane after market BUNE iar eu ma inscriu primul sa cumpar de la tine un set, dar daca nu se vede aceasta delimitare xenoanele respective sunt niste rahaturi obosite
dulaul
Tare aia cu rahaturi obosite =))
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by cmihai »

cam asa bat farurile mele,,,,,nu intru cu nimeni in polemica.....cat priveste rahaturile fiecare cu parerea lui.....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by octav_ceo »

cmihai wrote:cam asa bat farurile mele,,,,,nu intru cu nimeni in polemica.....cat priveste rahaturile fiecare cu parerea lui.....
farurile stock ce luminau pe perete creiau o line dreapta in parte superioara, iar in parte inferioara formau un fel de semicerc. in poza ta nu-mi dau deama cat de aproape/departe esti de perete, dar in exemplul meu masimile stateau cam la 20 m de perete. si intradevar, cele aftermarket de la aceiasi distanta luminau in forma rotunda peretele. aproximativ ca in poza ta.
masina cu xenon stock era un volvo, cea cu xenon aftermarket un i30.
o singura asemanare...albul luminii era acelasi.
nu doresc o polemica...ci doar lamuriri suplimentare.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by cmihai »

luminile care sunt in poza sunt facute pe un drum si nu pe perete.....o sa fac si poze pe perete...la i30 din cate stiu mi se pare ca are si lupa pe faza scurta....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by cmihai »

nu vreau sa conving pe nimeni daca e bun sau nu xenonul...asa bat farurile mele
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by catalin4u24 »

Asa bat si ale mele, adica bine delimitate, si nu au lupe, oricum, primul lucru dupa ce mi-am pus xenon, am fost si le-am reglat :wink:
'22 Xceed 1.5T City

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by xp »

Asa bat si ale mele .Dupa montare am fost la service pentru reglaj . Cat merg prin oras le utilizez reglate pe 3.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by Razvan_G »

Din cate vad eu in pozele de mai sus, luminile nu par a fi bine reglate, in sensul ca lumina din stanga bate la fel ca si cea din dreapta. Ea ar trebui sa bata mai jos fata de dreapta tocmai pentru a se evita disconfortul si a limita orbirea celui din fata.
Cat despre xenoane, eu am KIA fara, si masina lui frate-meu (Laguna) are optiunea de dotari cu xenoane din fabrica (cu spalator). Concluzia mea: nu mi-as pune si a lui ca nu e ceea ce se astepta (ex. ca se vede mult mai alb si linistit, ca nu oboseste ochiul, ca se vede mult bine pe timp de noapte) - asta dupa ce a condus doar masini fara xenon.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by dulaul »

Stimati colegi, probabil ca inca nu ne credeti ca xenonul after market NE DERANJEAZA si din pacate nu doar pe noi cei care va scriem explicit aceste randuri aici pe forum, ci si pe sutele sau miile de conducatori auto care va vin din contrasens atunci cand mergeti cu ele aprinse.

Nu incerc sa va sensibilizez sa le scoateti sau sa ne plangeti de mila pentru disconfortul pe care il creati atunci cand mergeti cu xenoanele AF aprinse, din punctul meu de vedere nu aveti decat sa va montati xenoane si la stopuri si la lampile de ceata fata/spate si la plafoniera, nu am nimic impotriva, dar macar aveti bunul simt si nu mai publicati afirmatii eronate cum ca ale voastre sunt bune, reglate etc. Aduceti-va aminte cat ii injurati pe altii care va vin din contrasens cu aceleasi xenoase AF. La fel de mult va "stimeaza" si pe dvs. ceilalti participanti la trafic pe care ii deranjati.

Pentru ca legiutorul roman, aka Politia Romana, nu aplica legea, probabil vor aparea cativa haiduci care sa va sparga noaptea farurile, sau si mai simplu sa vi le vopseasca cu spay negru, cine stie pana unde poate merge raspunsul oamenilor la nesimtirea celor din jur...

Va doresc drumuri line,
dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by cmihai »

ai dreptate :D
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by azreil24 »

Se pare ca unii nu vor sa inteleaga. Vedeti in imaginile atasate cam cum ar trebuie sa fie delimitata lumina de xenon. In aceste imagini vedeti un kitt retrofit, cel OEM disperseaza mult mai bine lumina in laterale, insa cu mult peste orice ati scoate de la un far fara lupa si temperatura de culoarea peste 5000k.

Image
Image
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”