Faruri tunate pt Ceed

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by bubu »

mai sunt si lupele acestea.http://www.gamamag.ro/bi-xenon-lupe-far ... 37.html.pt montaj trebuie desfacut farul,se scoate tablita ce acopera becul in interiorul farului,in fata oglinzii,iar lupa are in spate suport de h7,se desface o piulita din spatele lupei,dupa care se pune lupa peste oglinda,si se strange prin spate acea piulita,k sa prinda lupa de oglinda.nush dc a inteles careva ceva...da e mai usor de facut decat de explikt :D

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by virusvex »

si pe faza lunga veche imi montez blitzuri ca la politie :))
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by bubu »


marius_m
Posts: 19
Joined: 13 Jun 2009, 17:11
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by marius_m »

Am modificat acum ceva timp o pereche de faruri pentru masina mea montand aceste lupe bixenon... Momentan numai am pe masina aceste faruri dar le voi monta inapoi imediat ce voi avea ceva timp liber (au mers fara probleme aprox 3 luni). Pana una alta 2 poze cu farurile cu lupele gata montate in ele :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pro Ceed FL Cassa White 1.6 DSL Style +

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by Minu »

Si cum luminau,fata de becurile vechi?
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

marius_m
Posts: 19
Joined: 13 Jun 2009, 17:11
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by marius_m »

Se vad clar mult mai bine. Am avut initial xenon h7 5000k pe faza scurta pe farurile normale (cu oglinda) si deja se vedeau net superior, iar apoi aceste lupe montate in faruri. Avantajul lupei este ca focalizeaza lumina mult mai bine si lumina este mai bine proiectata pe sosea si nu imprastiata ca la cele cu oglinda, iar daca sunt si reglate bine nu ii mai orbesti pe cei din fata (aici intervine un mic dezavantaj al montarii lupei in far pentru ca trebuiesc din nou reglate si este putin mai dificil, iar eu le-am reglat mai mult ochiometric...). In plus au o clapeta in interior pentru faza lunga (bi-xenon), iar eu am pastrat si becul halogen pe faza lunga, deci pe faza lunga este ca ziua. Mai jos cateva poze facute cu telefonul in graba cu ele pe masina...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pro Ceed FL Cassa White 1.6 DSL Style +

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by bubu »

faza scurta(lupa + bec normal) de la farurile de la dectane bate mult mai prost decat cea de la farurile originale dar dotate cu xenon.pe farurile de la dectane NU merg montate xenoane,desi se gasesc xenoane cu bec h1,nu intra becul in far fiind mai lung si ceva mai lat,plus k este pusa si un fel de siguranta pe suportul becului,care nu iti permite sa bagi becul.acum stau sa gasesc o solutie cum sa modific suportul la bec ca sa pot monta o instalatie de xenon,daca nu,ii pun philips blue vision

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by dbajan123 »

atat de proaste sunt?
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by cmihai »

cea mai buna solutie pt lumina mai buna sunt astea
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by Skyppy »

@cmihai - astea ce. detaliaza. cat costa kitul, cum se instaleaza, ce presupune....
Apropo. Cine are xenon. Cand este farul murdar, cum este vizibilitatea pe sosea?

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by Minu »

Citeste mai sus,e un bixenon :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by cmihai »

este un kit bixenon destinat masinilor care nu au lupa din fabrica....kitul contine 2 lupe cu angel eyes si kitul xenon plus adeziv pt lipirea farurilor dupa ce acestea sunt desfacute pt montarea lupelor....tpate acestea ajung la pretul de 450 de lei....plus manopera pt montaj ,care daca se face la un atelier specializat ajunge la 200 de lei.....eu unul intentionez sa imi iau asa ceva in viitorul apropiat.....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by bubu »

asa ceva am montat la fratimiu in far...pe opel astra g...imprastie lumina f bine...angel eyes-urile nu prea sunt grozave...dar isi merita kitul de lupe banii...referitor la farurile de la dectane...pt efect...se merita...dc o sa reusesc sa ii montez xenoanele pana la urma...sigur o sa bata mai bine lumina

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by bubu »

am reusit sa montez xenoane in farurile de la dectane,cu anumite modificari aduse asupra suportului de la bec.o alta problema ar mai fii ca nu merg orice becuri h1 de pe piata,cele mai des intalnite(sub licenta philyps,siemens,hid s.a.m.d) nu merg puse pe aceste faruri din cauza lungimii becului,care atinge intr-o tabla din interiorul lupei,tabla ce da forma luminii pe asfalt.un singur model de bec se potriveste de la firma blesk(coreene),acestea fiind mai scurte cu aprox.0.5cm.farurile nu sunt reglate deloc,mie cel putin farul din dreapta bate mai mult pe trotuar decat p strada.am fost la electrician sa imi regleze farurile,dar surpriza...nu a gasit de unde se regleaza farurile stanga-dreapta,doar pe inaltime le-a reglat.electricianul mi-a zis ca sunt faruri de tuning care nu pot fii reglate stanga dreapta...dar sper sa nu fie si astea printre ele.o sa dau farul jos,sa ma uit mai bine,si revin cu informatii.

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Faruri tunate pt Ceed

Post by alexandruu »

Image
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”