kia ceed fara proiectoare

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
User avatar
popescu cristian
Posts: 75
Joined: 07 Nov 2010, 16:12
Auto:

kia ceed fara proiectoare

Post by popescu cristian »

se pot pune?
kia ceed sw 1.4 109cp gpl din fabrica

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by bogdan.citescu »

Da se poate, numai ca te costa foarte mult la reprezentanta. Spunea cineva pe aici ca cei de la kia au cerut 1500ron.

Cred ca e mai ok sa iti pui xenon pe faza scurta.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
popescu cristian
Posts: 75
Joined: 07 Nov 2010, 16:12
Auto:

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by popescu cristian »

as fi vrut mai mult pentru design, ca treaba ,am citit pe aici ca nu fac
kia ceed sw 1.4 109cp gpl din fabrica

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by bogdan.citescu »

Treaba fac foarte bine. Eu daca merg numai cu faza scurta nu prea vad nimic, in schimb daca aprind proiectoarele se schimba situatia. Am impresia ca am de 3-4 ori mai multa lumina.
uite aici cateva detalii:
viewtopic.php?f=3&t=9454
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by octav_ceo »

forte rau ca mergi cu farurile de ceata aprinse...caracteristic romanilor...vor sa braveze cu masina lor cu dotari suplimentare...
conform legislatiei rutiere, daca s-ar aplica, in Romania, daca ai proiectoarele aprinse si nu este cazul este infractiune si se amendeaza si se aplica si puncte. cate? nu stiu.
daca te intrebi ce treaba am eu cu proiectoarele tale, afla ca ele nu sunt reglate sa focalizeze intr-un anumit fel incat sa nu deranjeze ceilalti participanti la trafic. iar de cele mai multe ori bat total aiurea.
mai vezi "iubitorii de xenon" care au montat chiar si pe proiectoare, care ele ar trebui prin definitie sa aiba lumina mai galbena care face o vizibilitate mai buna pe ceata.
cum se face ca in momentul in care mergi "pe dincolo" nu vezi nici un impatimit de proiectoare aprinse mereu? pentru ca acolo te "incalta" imediat daca te vede.
venind in una din zile din Ungaria, am mers timp de cam 100 km in fata "unuia" din conationali, care odata vazut in tara mi-a bagat niste xenoane din proiectoare in retrovizoare de nu mai puteam sa vad nimic altceva... a trebuit sa il las pe "bizon" sa treaca...
dar ce sa zic...am vazut si MCV-uri de politie in ziua mare cu proiectoarele aprine.
personal, nu stiu daca am folosit proiectoarele de 4-5 ori in aproape 2 ani.
asa ca daca vrei sa imbunatatesti ceva, incepe prin a te uita in oglinda si a fi mai corect fata de tine, si apoi fata de ceilalti.
postarea nu se doreste a fi o lectie de moralitate, ci o educatie in a ne respecta in trafic, respect de care poti beneficia si tu.
drumuri faine
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by quelloo »

si eu subscriu la ce a scris colegul mai sus, cu mentiunea ca pe timpul zilei chiar nu ma deranjaza proiectoarele, chiar pot sa zic ca ii vad mai bine de la distanta si in oglinda p-astia care le au aprinse.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by bogdan.citescu »

Ati inteles gresit, nu merg cu ele aprinse (nici nu am spus asta, nu stiu de unde a-ti tras concluzia asta pripita :) ) , decat cand este cazul. Cunosc destul de bine legile: pentru folosirea neadecvata a luminilor se dau intre 250 si 350 ron amenda si 3 pct penalizare
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
popescu cristian
Posts: 75
Joined: 07 Nov 2010, 16:12
Auto:

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by popescu cristian »

am 45000 km facuti dintre care aproximativ 35000 in afara tarii si pot spune ca "tupeu" ca la noi nu cred sa existe
kia ceed sw 1.4 109cp gpl din fabrica

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by misuspita »

La noi exista tupeu pentru ca nu avem capastru. Politia in loc sa faca ceea ce trebuie umbla dupa spaga. Daca un echipaj de politie in patrulare vede o neregula in trafic ar trebui sa opreasca, sa rezolve problema respectiva si apoi sa isi reia drumul. Ai nostri se fac ca nu vad si viata merge inainte. Din pacate.

Punem pariu ca daca iei 3 amenzi pentru folosire proiectoare de vreo 3 ori, uiti de butonul ala pana nu dai de ceata? Sau daca iti ia talonul masinii pentru sistem de iluminare necorespunzator (xenon) dai dracu boieria cu lumina de 6000k si pui halogen ca sa mai ai si bani in portofel cand mergi cu masina? Si nu, nemtii nu sunt mai civilizati decat noi, ci doar au amenzi care se aplica constant si in orice situatie. Biciul functioneaza oriunde, doar ca la ei functioneaza de mai mult timp ca la noi.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by apachioara »

Sau cum spunea, parcă, Prigoană: Nu există națiuni civilizate, ci doar bine amendate!
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by dbajan123 »

si totusi intrebarea era simpla "se pot pune?" ...masina arata hidos fara ele, ne dorim, design si functionalitate, etc.

In caz ca isi/ne punem promitem ca nu vom impusca pe nimeni cu ele...end of discussion.
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by dre_andrei »

octav_ceo wrote:forte rau ca mergi cu farurile de ceata aprinse...caracteristic romanilor...vor sa braveze cu masina lor cu dotari suplimentare...
conform legislatiei rutiere, daca s-ar aplica, in Romania, daca ai proiectoarele aprinse si nu este cazul este infractiune si se amendeaza si se aplica si puncte. cate? nu stiu.
daca te intrebi ce treaba am eu cu proiectoarele tale, afla ca ele nu sunt reglate sa focalizeze intr-un anumit fel incat sa nu deranjeze ceilalti participanti la trafic. iar de cele mai multe ori bat total aiurea.
mai vezi "iubitorii de xenon" care au montat chiar si pe proiectoare, care ele ar trebui prin definitie sa aiba lumina mai galbena care face o vizibilitate mai buna pe ceata.
cum se face ca in momentul in care mergi "pe dincolo" nu vezi nici un impatimit de proiectoare aprinse mereu? pentru ca acolo te "incalta" imediat daca te vede.
venind in una din zile din Ungaria, am mers timp de cam 100 km in fata "unuia" din conationali, care odata vazut in tara mi-a bagat niste xenoane din proiectoare in retrovizoare de nu mai puteam sa vad nimic altceva... a trebuit sa il las pe "bizon" sa treaca...
dar ce sa zic...am vazut si MCV-uri de politie in ziua mare cu proiectoarele aprine.
personal, nu stiu daca am folosit proiectoarele de 4-5 ori in aproape 2 ani.
asa ca daca vrei sa imbunatatesti ceva, incepe prin a te uita in oglinda si a fi mai corect fata de tine, si apoi fata de ceilalti.
postarea nu se doreste a fi o lectie de moralitate, ci o educatie in a ne respecta in trafic, respect de care poti beneficia si tu.
drumuri faine
subscriu si apreciez k ai scris atat :)
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by dre_andrei »

dbajan123 wrote:si totusi intrebarea era simpla "se pot pune?" ...masina arata hidos fara ele, ne dorim, design si functionalitate, etc.

In caz ca isi/ne punem promitem ca nu vom impusca pe nimeni cu ele...end of discussion.
se pot pune.
cred ca un minim de cost ar fi vreo 600 ron. daca te intereseaza, dau mai multe detalii
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by dbajan123 »

dre_andrei wrote:
dbajan123 wrote:si totusi intrebarea era simpla "se pot pune?" ...masina arata hidos fara ele, ne dorim, design si functionalitate, etc.

In caz ca isi/ne punem promitem ca nu vom impusca pe nimeni cu ele...end of discussion.
se pot pune.
cred ca un minim de cost ar fi vreo 600 ron. daca te intereseaza, dau mai multe detalii
te rog sa ne dai mai multe detalii.

Multumesc
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: kia ceed fara proiectoare

Post by dre_andrei »

pun aici un citat din postul unui alt tip:
"- proiectoare luate de la Kia Polonia (urmeaza stresat @sender_78)-pret in jur de 300 lei
- suporti proiectoare in bara, deja achizitionati de la Mit Baneasa-pret set 160 lei
- cablaje+releu (multumesc @Akbhar pt ajutor)-60 lei
Manopera : 100-200 lei"
sursa

proiectoarele le gasesti si originale la ~ 400 ron ambele
suportii ii gasesti si la 100 de lei la un magazin de piese.

LE: nu pot indica sursa corect pentru ca se inlocuiesc automat cuvintele.
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”