Numere de inmatriculare modificate

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

Numere cu litere altfel, ca cele din DE de ex, nu cred ca e legal sa porti. Nu stiu sigur dar nu cred.
Iar cele cu spatiere mai mare, credca tre sa ai ceva pila la politie unde se fac si se rezolva, ilegal sigur nu este.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

E ilegal, dar deh, traim in Romania.
E un tip pe forumul 4 tuning care confectioneaza placute `modificate`

catalin1984

Post by catalin1984 »

mare branza, cand iti inmatriculezi masina, vrb cu tipu de acolo si zici ca le vrei mai distantate, mai platesti inca 50 de lei pe langa toata magaria. Nu stiu daca se duc la el in buzunar sau chiar e taxa pe bune. Insa sincer nu m-a interesat.

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by -A L E X- »

Stiam un baietas pe 4 t u n i n g care facea nr ''smechere'' dar nu cred ca este legal....
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

placute de inmatriculare cu literele despartite se fac la inmatriculari si exista o taxa speciala pt asta.
placutele 'tip germania' stiu ca se faceau prin ungaria, dar sunt ilegale la noi. mie mi se pare un moft sincer.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

am vazut si eu masina aia cu numere romanesti dar cu font germania. arata bestial. Eu zic ca se fac legal numerele distantate contra taxa speciala.

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

parerea mea: [quote Parazitii]: "taranul de oras e cel mai prost animal"
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

E ilegal.

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

e ilegal ce? sa ai numere distantate?

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Da. E ilegal sa detii placute de inmatriculare eliberate de altcineva decat de autoritatea competenta.

Bine, in trafic am vazut din astia dar strict dpdv legal nu e permis.

Cu alte cuvinte e foarte posibil sa nu iti zica nimic dar si cand vor sa iti gaseasca ceva au un motiv in plus contra ta.
Acum fiecare face cum considera, dar eu as prefera sa trec pe langa politisti cu o grija in minus decat sa stau cu emotii ca ma opresc si imi ridica talonul.

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

sunt mai mult k sigur ca si politia elibereaza placute de inmatriculare cu literele distantate. deci sunt legale. asa ca daca gasesti pe cineva sa le faca distantate si sa corespunda d.p.d.v. tehnic, fa-le, ca nu te opreste nimeni sa te intrebe de unde le ai pt ca nu se elibereaza nicio hartie prin care sa spuna ca numerele sunt distantate. iar atat timp cat corespund cu normele impuse de lege (reflectorizante, elemente de siguranta, etc) si cu talonul nu are ce sa se intample.

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Politia nu elibereaza numere distantate.
Sunt 3 taxe: pt numere normale (random), pentru numar preferential (iti alegi tu numarul) si pentru placute speciale (adica dimensiuni non-standard, cum sunt cele de motociclete si unele masini de teren)

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

nu are rost sa ma contrazic cu tine. poate o sa am numerele pana la intalnirea de sambata si mai vorbim...

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”