Inchidere centralizata telecomanda

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Inchidere centralizata telecomanda

Post by Bogdana »

Buna,

Sunt posesoare de kia ceed de putin timp, am o intrebare la voi (am cautat pe forum dar nu am gasit raspunsul)
Aveti idee daca cei de la service-uri kia monteaza inchidere centralizata dar cu kit-ul clientului?
Am inteles ca daca o montez in alta parte, pierd garantia pentru partea electrica. Corect?
Merci si bine v-am gasit :)

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by Dennis »

Bine-ai venit.
Despre ce anume kit vorbesti? Ca dupa stiinta mea toate Cee'd-urile au inchidere centralizata in standard...
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by Bogdana »

Are inchidere centralizata dar nu are telecomanda.

ceva de genul

http://www.tuningautoaccesorii.ro/produ ... IA__75_ron

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by aeon »

pt a folosi inchiderea centralizata din telocomanda iti recomand o alarma
te costa mai putin decat sa schimbi contactele si sa pui inchiderea pe cheie tip briceag
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by Bogdana »

te referi la manopera?

pentru ca din linkul pe are l-am pus mai sus, reiese ca ar costa 85 ron.
Ce ma interesa pe mine, e musai sa cumpar de la kia, si inchiderea cu telecomanda si senzorii de parcare sau altceva, sau pot sa cumpar din alta parte, la un pret mult mai bun si sa faca ei montarea ca sa nu fie afectata garantia?

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by Dennis »

Cel mai bine poti intreba direct la sevice.Incearca sa suni la IMG Jilava (daca esti din Bucuresti).
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by Bogdana »

da, la asta ma gandisem si eu insa eram curioasa daca stie cineva de aici raspunsul :)

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by RaiMaN »

Daca e sa cumperi de la ei costa cat nu face.... Alarma era undeva la 800 de lei in 2010... si senzorii de parcare la fel... eu mi`am cumparat senzori de parcare si i`am montat in spatele blocului cu ajutorul unui coleg de pe forum... nu vad de ce nu ai putea sa te duci cu aparatul tau... plus ca nu cred ca este absolut necesar sa te duci la ei... orice service cu atorizatie RAR pentru a monta alarme este bun :) si preturi mult mai mici decat la KIA...
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by Bogdana »

stiu ca pot monta si in alte parti dar am inteles ca daca fac asta in alta parte, pierd garantia pe partea electrica, n-as vrea, asta legat de partea cu inchiderea cu telecomanda,
am vazut la ei cu chei briceag 650 ron si cu telecomanda separata 450 ron dar pe net preturile sunt incomparabil mai bune

legat de senzorii de parcare, ne gandeam sa punem din aia pe unde radio ca sa nu intervina nimeni in locuri nedorite si sa scapam mai ieftin

tu de care ti-ai pus?

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by RaiMaN »

Eu mi`am pus electromagnetici... Am preferat sa nu dau gauri in bara :) La partea cu garantia nu as fi asa sigur ca se pierde, atata timp cat service`ul respectiv are autorizatie :)
7 ani garantie nu inseamna ca 7 ani sunt legat de service kia... ma duc unde vreau eu, sa montez ce vreau eu.. daca am o problema ma duc la kia... daca imi dovedesc ca problema pe care o am e legata de o interventie in alt service da... sa imi taie garantia.... daca nu atunci sa repare...
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by Bogdana »

am inteles, multumesc
a noastra are deja gauri asa ca numai bine le astupam cu ceva :)

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by seeds »

Eu am cumparat un set de chei pliabile care mi-au fost livrate cu un modul care intervine in inchiderea centralizata. Setul a costat 85 lei iar schimbatul cheii brute ca cea originala am realizat-o la un mester care copiaza/ face duplicate dupa chei.

Referitor la senzorii de parcare declar ca prefer camera de marsarier
http://www.aliexpress.com/product-fm/49 ... alers.html

sau alte variante.
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

User avatar
bijj
Posts: 164
Joined: 09 Feb 2009, 15:57
Auto:
Location: Braila

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by bijj »

De azi am cheie pliabila. :D :D :roll:
Modul + 2 chei (lama vw) pret 220 cu montaj. Pt mulaj la cheie si mutat chip am platit 65 lei, iar pt a doua cheie ma duc maine si imi schimba doar lama (ia lama de la cheia mea) si chipul nu imi mai face alt mulaj, mergea facut si la prima dar nu mi-am dat seama. Are garantie 1 an, ca timp pentru montaj nu a durat mai mult de 1 ora. Initial am vrut sa montez la ENA Gl. dar nu am avut timp sa ajung la ei. Achizitionarea si montajul au fost facute la VIPER BR. Sunt super multumit de rezultat.
La mine se impunea operatiunea asta deoarece la fiecare spalare a masinii mergea butucul greu cu toate ca era uns periodic.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST, red mars

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by seeds »

Sa butonezi cu spor. Eu n-am suportat cheia originala mai mult de cateva luni. Iar cheie iin butuuc n-aam mai bagat de 4 ani.


Ps : la banii astia si cheia e mai de calitate sper :wink:
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

bimbolino
Posts: 1
Joined: 13 Apr 2017, 19:35
Auto: Kia Ceed Best, 1.4 GSL, 2008

Re: Inchidere centralizata telecomanda

Post by bimbolino »

Salut.
Pentru cei care sunt interesati inca, sa-si monteze singuri inchidere pe telecomanda, alarma etc, recomand http://www.kia-forums.com/kia-ceed-foru ... post215547 si http://ceedclub.ru/forums/index.php/topic,2186.75.html. Chiar daca am intrat destul de tarziu in randul detinatorilor de KIA, m-am lovit de problema cu centralizata la cheie, iar pe forum-urile romanesti nu prea gasesti detalii. Am reusit cu succes sa-mi montez singur inchidere pe telecomanda, in plus, daca tot am desfacuta capacele bordului, am rezolvat cumva si problema luminilor din bord, cu intensitatea setata la maxim. Puneti o rezistenta de 100 Ohm, min 2w (daca e mai jos se cam incinge), intre firul de masa si ILL -, nu sunt decat 3 fire, iar daca accidental puneti intre masa si ILL +, nu se intampla nimic.

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”