sistem audio

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
cash
Posts: 137
Joined: 01 May 2008, 19:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by cash »

Stie cineva daca sistemul audio optional (ala cu 6 CDC) difera de cel standard ca si calitate sau putere?
CEE'D 1,6 GSL BASE Piston Grey + 2-3 optionale;
poze: http://picasaweb.google.com/adrianstefa ... bilicaCeeD
jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=2692
ODO 18000km

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

E acelasi, ai doar CDC in plus.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

cash
Posts: 137
Joined: 01 May 2008, 19:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by cash »

multumesc
CEE'D 1,6 GSL BASE Piston Grey + 2-3 optionale;
poze: http://picasaweb.google.com/adrianstefa ... bilicaCeeD
jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=2692
ODO 18000km

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

zicea cineva ca nu se poate monta Sobwofer fara sa se umble la 'casetofonul' masinii ?? uite ca se poate :P
azi am montat un tub de bas JBL de 250w RMS - 1000w muzicali si o statie MUTANT cu putere de 2 x 80 w.
Nu ma pricep nu stiu daca e buna sau nu .... dar va zic .... instalatia de sunet e suuper :D vibreaza tot prin masina ...
S-a umblat la cablurile de la pragul din stanga ... si s-a montat un filtru care da bass-ul pe Subwoofer fara a se atinge cineva de interfata cu ' casetofonul '....
cateva poze facute Low resolution cu telefonul, de la montaj http://picasaweb.google.com/Aktymel/Subwoofer
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Post by Shorty »

aktymel wrote:zicea cineva ca nu se poate monta Sobwofer fara sa se umble la 'casetofonul' masinii ?? uite ca se poate :P
azi am montat un tub de bas JBL de 250w RMS - 1000w muzicali si o statie MUTANT cu putere de 2 x 80 w.
Nu ma pricep nu stiu daca e buna sau nu .... dar va zic .... instalatia de sunet e suuper :D vibreaza tot prin masina ...
S-a umblat la cablurile de la pragul din stanga ... si s-a montat un filtru care da bass-ul pe Subwoofer fara a se atinge cineva de interfata cu ' casetofonul '....
cateva poze facute Low resolution cu telefonul, de la montaj http://picasaweb.google.com/Aktymel/Subwoofer
Salut acel "device" este un convertor care transforma semnalul de amplitudine mare (cel care este necesar pentru boxele originale ale masinii) intr-un senmal mai mic necesar sa se gaseasca la intrarea amplificatorului.De aceea nu s-a umblat la HU-ul masinii.Ti-a fost conectat in paralel cu boxele originale.
Spor la ascultat :)Pump up the volume

Alexzander
Posts: 19
Joined: 19 May 2008, 21:42
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Alexzander »

Oau !!! E super tare :)) Pai e exact ca la combina mea :) Care are 2.1 :) si merge si cu 2 subwoofere(bassreflex + tweeters). Mentionez ca subwooferle mele arata ca 2 boxe mai mari cu filtrele in interior si scot un bass demential mai bun decat pe sistemul 2.1. Boxele astea(subwoofere ) functioneaza doar cu amplificator cel putin 2X100 RMS. Le-am avut o data instalate pe Dacie :). Am ars ceva la masina la partea electrica si de atunci la tin in casa . Ma gandeam sa le bag in masina dar mi-a zis cineva ca-mi trebuie alimentare separata + 2 condensatori electronici, ceea ce complica traba . Asa ca ramanan si eu la ideea ta cu "imprumutarea " de frecvente joase pentru subwoofer :) dar sper ca se si aude cum trebuie ca daca e vorba de vibratii fara calitate ma abtin si-mi schimb decat boxele de pe usi .
Voi cumpara in toamna: Kia pro_cee'd 1.6 GSL MT STYLE + cateva optiuni: Geamuri fumurii, Jante si anvelope - 225/45 R17W, parbriz-geam cu protectie UV, presuri interioare tip carpeta, senzor parcare, culoare alba(Casa White).

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Re: sistem audio

Post by gcristi »

Un site interesant pentru cei care vor sa faca upgrade la sistemul audio al masinii:
http://www.kia-forums.com/kia-ceed-foru ... t-1-a.html
CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: sistem audio

Post by djniki4 »

gcristi wrote:Un site interesant pentru cei care vor sa faca upgrade la sistemul audio al masinii:
http://www.kia-forums.com/kia-ceed-foru ... t-1-a.html

Ce difuzoare "amarate" are ceed-ul (mai sunt si de carton ) :)), si totusi se aude destul de bine :D

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: sistem audio

Post by bogdan241 »

ihihihi...nu-mi vine sa cred ca , cartoanele alea se aud asa bine :)) ma gandeam ca arata ceva mai palpitant diff-urile de pe ceed.

si...in concluzie....e vreun service kia care stie sa monteze woofer?
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: sistem audio

Post by Misu »

stiu ca la falcon se poate monta si au si un parteneriat cu mit motors asa ca nici nu pierzi garantia la partea electrica
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

aimbot
Posts: 50
Joined: 18 Sep 2008, 15:44
Auto:
Location: Craiova

Re:

Post by aimbot »

aktymel wrote:zicea cineva ca nu se poate monta Sobwofer fara sa se umble la 'casetofonul' masinii ?? uite ca se poate :P
azi am montat un tub de bas JBL de 250w RMS - 1000w muzicali si o statie MUTANT cu putere de 2 x 80 w.
Nu ma pricep nu stiu daca e buna sau nu .... dar va zic .... instalatia de sunet e suuper :D vibreaza tot prin masina ...
S-a umblat la cablurile de la pragul din stanga ... si s-a montat un filtru care da bass-ul pe Subwoofer fara a se atinge cineva de interfata cu ' casetofonul '....
cateva poze facute Low resolution cu telefonul, de la montaj http://picasaweb.google.com/Aktymel/Subwoofer
Cat ai platit manopera, unde ai pus sistemul si are ceva daca eu din craiova vina colo sa imi pun...afecteaza garantia...sau alte kestii...nu prea imi inspira incredere astia de la OZ maraton.
Kia Pro Ceed, 1.4 Best, Cassa White.

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: sistem audio

Post by frantic »

Desi in general sunt multumit de calitatea sistemului audio, am observat ca anumite melodii produc o mica vibratie a fetelor portierelor. Probabil ca in viitor voi lua ceva masuri pt. eliminarea acestor vibratii prin aplicarea unui material insonorizant, gen Dynamat.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: sistem audio

Post by radu84 »

Dap...asta am observat si eu, in special la melodiile hip-hop. Cap_PDT_01_32
Aplicarea de material insonorizant cred ca ar trebui sa fie primul pas pentru obtinerea unui sistem audio de calitate.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Barjovanu
Posts: 6
Joined: 05 Aug 2008, 09:27
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Re: sistem audio

Post by Barjovanu »

Nu stiu daca intereseaza pe cineva informatia dar totusi o expun.... Mi-am montat subwoofer, binenteles cu amplificatorul necesar.... initial am incercat varianta "legala" pentru a nu se mai pune in discutie problema garantiei, dar dupa ce am primit raspunsul ca ar costa undeva intre 300-400 lei (la o firma din Bacau care avea incheiat contract cu dealerul KIA pe parte de electric) m-am hotarat sa il instalez singur....
Ca si descriere a instalarii pe scurt...:
1. declipsat ornamente praguri fata,spate
2. desfacut fata portiera spate ( pentru a vedea exact culorile pentru + si - la boxe)
3. desfacut ornament plastic stalp central ( pentru a face legatura de la boxe pentru semnal statie)
4. desfacut contraaripa roata fata (pentru a trece cablul de alimentare amplificator spre baterie)

Si cam atat .... pe scurt....
KIA Cee`d HB 1.4 109 CP Best piston grey

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: sistem audio

Post by Shorty »

poti spune te rog daca firma la care te-au trimis cei de la alti motors este cumva "MECATRONIC"?
Ms. mult.

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”