navigatie kia

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

Mortymer
E clar, ce ai tu e "2DIN DVD/USB-Receiver with Navigation (map v.12) & Bluetooth built-in", adica multimedia receiver cu soft de navigare de la Garmin ("Built in Garmin Navigation system (new platform), with V12 map included")
Eu am inteles ca cele mai bune sisteme de navigare sunt cele de la Garmin, deci ce ai tu pare a fi super OK.

Bondalicir
Daca tot ai adus vorba de PDA de la MIO, nu prea am gasit pe net pe forumuri de specialitate postari din 2009,2010 ca sa stiu si eu care sunt ultimele noutati, care tehnica e depasita, ce imbunatatiri s-au mai adus, ce versiuni de soft (daca am inteles bine inainte de 2006) sunt cu "probleme", etc. :?

Skyppy
Nu ma intereseaza la un PDA (apropo m-am documentat si eu ce inseamna) faptul ca daca e mobil are hardware-ul strans legat cu software-ul si ca nu se poate interschimba sistemul de operare, ma intereseaza ca softul si hartile sa poata fi updatate :wink:

Deci......
Poate cineva sa-mi recomande un PDA cu GPS (la asta m-am hotarat, nu vreau doar sistem de navigare) care sa aiba softul si hartile updatabile, sa se poata pune si alte harti, cate vrea muschii mei, sau macar la limita acceptabilului, nu ma intereseaza cabane montane ci orasele cele mai mici si stradutele cele mai intortocheate din orasele mari ? 8) (bine, sunt constient ca asta implica o configurare a PDA-ului si si ceva banuti in plus)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: navigatie kia

Post by bogdanf »

Eu nu stiu de ce complici lucrurile. Treaba e super simpla: iti cumperi un PDA...de care vrei tu. Apoi cauti "pe net" soft si harti updatate la zi.
Cred ca am mai scris pe aici: configuratia mea este PDA Mio P360 + iGo 8.3.... + harta Romania 10.12.2009 (or fi si altele mai noi, dar in ultimul timp n-am mai avut timp de cautat) . Bani am dat doar pe PDA. Restul...le-am primit cadou. :roll:
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

bogdanf

PDA-ul tau ce marca e?
Softurile daca le-ai primit cadou nu mi le dai si mie, eventual si harta Romaniei 2009? :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: navigatie kia

Post by aeon »

pai are mentionat ce are....pda mio p360 :wink:
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

aeon

Deci daca inteleg bine PDA-ul tau era configurat cu Mio Map, si ai mai bagat IGO 8.3 si Harta Romaniei 2009, da? In fine, ce vad eu pe forumuri legat de aceste dispozitive, nu neaparat PDA-uri, cat si PNA-uri si PND-uri (sac, am descoperit si asa ceva), e ca softul Miomap si Igo sunt cam aceleasi, ma refer la hartile care le pot rula
Si softurile pot fi updatate?
PS: daca am fost prea incalcit, rog un expert fara ghilimele sa descalceasca ce am enumerat, si sa ne lamureasca pe toti. Daca am nimerit-o, inseamna ca am studiat destul si am inteles cum e cu jucariile astea 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: navigatie kia

Post by PDI Romania »

bubumisu wrote: ...softul Miomap si Igo sunt cam aceleasi, ma refer la hartile care le pot rula...

.Eu am inteles ca cele mai bune sisteme de navigare sunt cele de la Garmin, deci ce ai tu pare a fi super OK
Salutare,

Miomap si iGO nu mai sunt acelasi soft de ceva vreme deja - martie 2008
(http://www.gpsbusinessnews.com/Nav-N-Go ... _a703.html)
Mio foloseste acum alt soft (NAVMAN) cu alte harti si nu mai sunt compatibile cu iGO si in niciun caz cu iGO8.
(http://www.engadget.com/2008/01/07/mio- ... man-brand/)

Garmin nu este cel mai bun sistem de navigare. De fapt nu exista un soft de navigare perfect.
Cel mai bun soft de navigare este cel care este usor de utilizat si are hartile cat mai actuale. Aici depinde de fiecare utilizator in parte.

Mai intai trebuie sa te gandesti ce aparat doresti : PDA/PNA/Telefon/Car Navigation
1. PDA/PNA/Telefon (Symbian/Android/Iphone/WM)
- sunt mai usor de "updatat"/"customizat", de obicei pe card sau memorie interna
(aici sunt si mici exceptii - PNA-urile de la TomTom sau Garmin nu pot fi "customizate" - adica nu se poate schimba softul care este instalat din fabrica din cauza sistemului de operare)
- exista diferente mari de pret intre modele
2. Car Navigation - deobicei acest aparat este deja instalat la cumparare unui auto SH
- problema cea mare cu aceste aparate este ca nu exista harti pentru unele tari (depinde de model si producator)
- unele modele nu suporta adaugarea de POI-uri sau SPEEDCAMS
- singurul lucru bun este ca nu trebuie sa mai ai grija de inca un aparat, nu ai fire trase prin masina si nici ventuza pe parbriz

Recomandarea mea pentru cei care doresc un sistem de navigatie la un pret bun este PNA-ul.
In functie de model se poate "customiza" usor sau mai greu.

Softuri de navigatie
- iGO8/Amigo/Primo folosesc aceleasi harti - cea mai buna acoperire ptr Romania: aproape 70% - provider TopMap
- Sygic/McGuider/Aura/Ndrive - harti comptibile doar intre anumite versiuni - harta Romaniei cu acoperire 70% - provider Suncart
- Garmin - hartile functioneaza doar cu soft-ul/aparatele Garmin - harta Romaniei este de fapt un atlas - acceasi acoperire la drumuri - 70% - provider Suncart + drumuri forestiere, drumuri comunale, curbe de nivel, verdeata si altele folositoare la OFFROAD -
(http://www.romaniadigitala.ro/ro/index.php)
- TomTom - hartile functioneaza doar cu soft-ul/aparatele TomTom - harta Romaniei cu acoperire 10-15% (doar Bucuresti, Timisoara la nivel de adresa) - provider Navteq

O sa mai adaug si alte informatii pe parcurs..
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

PDI Romania

Multumim de sfaturi, oricum am timp sa studiez pana ma hotarasc ce voi achizitiona, nu tin neaparat sa iau un PDA, daca exista PNA-uri la care se pot schimba si updata softuri si harti precum si o acoperire decenta, indiferent de zona, atunci e OK.
Pe site-ul mentionat gasim detalii? Ceva OFERTE?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: navigatie kia

Post by Skyppy »

bubumisu wrote:Mortymer

Skyppy
Nu ma intereseaza la un PDA (apropo m-am documentat si eu ce inseamna) faptul ca daca e mobil are hardware-ul strans legat cu software-ul si ca nu se poate interschimba sistemul de operare, ma intereseaza ca softul si hartile sa poata fi updatate :wink:
Poti updata, poti pune ce harti vrei, la ce tara vrei, cat de detaliata, cate si ce POI-uri vrei. Poti face update atat la soft - progr de navigare cat si la windows

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

skyppy
Cred ca o sa mai studiez un pic
Vad ca PDI ROMANIA considera ca cele mai ieftine si mai bune raman tot PNA-urile la care se pot updata soft-urile si hartile
Acuma nu stiu ce sa zic, ma "tenta" un PDA ca are mai multe functii, dar la urma urmei am nevoie de navigare in primu rand si mai putin restu
Pana la urma ma horarasc eu, nu am aruncat niciodata banii aiurea, desi unii "preteni" considera ca am facut o alegere proasta in privinta motorizarii de 1,4 GSL 109 CP
Voi ce ziceti? :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: navigatie kia

Post by Skyppy »

PDAA-ul, in linii mari, in plus fata de PNA are functia de GSM, adica telefon si e cam la aceiasi bani

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: navigatie kia

Post by PDI Romania »

Skyppy wrote:PDAA-ul, in linii mari, in plus fata de PNA are functia de GSM, adica telefon si e cam la aceiasi bani
PDA-ul nu are functie de telefon, ceea ce spui tu se numeste SmartPhone.
http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_digital_assistant

Recomandari de PNA-uri :

1. Mio Moov 500RO (430RON)
- aparat foarte bun fara "ciudatenii" ca FM transmitter, Bluetooth etc.
- ecran de 4.7"
- punctul slab : are doar 64MB ram si doar 512MB memorie interna (trebuie cumparat un card de memorie mare 4GB-8GB SDHC)
- are soft preinstalat Miomap 2008 cu harta Romaniei si se poate face o "customizare" fara sa se umble in fisierele interne
(se pot pune cam toate softurile de navigatie + TCPMP - player filme cu subtitrare + alte softulete)

2. WayteQ x920BT (450-520RON - depinde de magazin)
- model ce include ciudateniile de mai sus
- 128MB ram si ecran de 5"
- punctul slab : nu este MIO :)
- nu are niciun soft preinstalat si customizarea se poate face la fel foarte usor

Deja sunt la al 7 lea Moov 500RO care nu a avut nicio problema si functioneaza foarte bine.
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: navigatie kia

Post by PDI Romania »

bubumisu wrote:skyppy
Cred ca o sa mai studiez un pic
Vad ca PDI ROMANIA considera ca cele mai ieftine si mai bune raman tot PNA-urile la care se pot updata soft-urile si hartile
Acuma nu stiu ce sa zic, ma "tenta" un PDA ca are mai multe functii, dar la urma urmei am nevoie de navigare in primu rand si mai putin restu
Pana la urma ma horarasc eu, nu am aruncat niciodata banii aiurea, desi unii "preteni" considera ca am facut o alegere proasta in privinta motorizarii de 1,4 GSL 109 CP
Voi ce ziceti? :D
Daca te tenteaza un smartphone trebuie sa te gandesti de fapt ce doresti de la acel device.

Vrei telefon + internet + navigatie + altele, atunci alege PDA-ul. Dar se poate ca la cat mai multe optiuni are un aparat niciuna sa nu mearga cum trebuie :lol: Pret mare, ecran mai mic, bateria tine mai putin etc

Doar pentru navigatie, foloseste PNA-uri.

P.S : Eu tot 1.4 109CP am si nu cred ca am facut o alegere proasta.
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: navigatie kia

Post by aeon »

doar pt navigatie recomand gps...sunt atatea acum si la preturi pt toate buzunarele
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

Cred ca o sa ma limitez la un PNA, care sa ma ajute in orase mari, atat in tara cat si in afara si sa ma descurc si in trasee turistice. Cu soft si harti updatabile. Vad ca e mai greu cand vine vorba de configuratie, si in primul rand memorie, apropo de ce zice PDI Romania :?
Ce ziceti?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: navigatie kia

Post by bogdanf »

bubumisu wrote:bogdanf

PDA-ul tau ce marca e?
Softurile daca le-ai primit cadou nu mi le dai si mie, eventual si harta Romaniei 2009? :D
"Cadourile" in discutie le dau prin transfer.ro, numai sa-mi trimiteti adresa de e-mail intr-un mesaj privat. Dar sa nu-mi cereti promptitudine. Intru ceva mai rar pe forum in ultima perioada, si mai ales in week-end. :) In rest, ce am eu, se gasesc si pe site-urile "de specialitate"gen tprrentz.com isohunt etc. :D
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”