navigatie kia

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by PDI Romania »

Daca are sistem de operare Windows CE se poate pune iGO sau Miomap.
Chiar iGO8 daca are 64MB memorie RAM.
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

cRbL
pro_ceed ftw
Posts: 136
Joined: 24 Apr 2008, 01:39
Auto:
Location: Bucuresti

Post by cRbL »

eh aia clarion e cu totul altceva.
dar din nou zic poti pune asa ceva si aftermarket.
2din works just fine.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

Ma intereseaza subiectu de cand am luat masina, dar nu am avut timp pana acuma sa "studiez" piata
Intrebarea e pentru cunoscatori, fara ghilimele.
Ce sistem de navigatie (mobil) combinat cu un soft (harti complete sau cele aproape de realitate si care sa poata fi updatate atat pentru Romania cat si pentru Europa-2 iepuri deodata- :D ) este cel mai avantajos?
Repet, nu ma intereseaza alte aplicatii, ci doar navigarea, trasee oferite care sa nu ma bage in infundaturi, sa recunoasca si cele mai mici orase, sa configureze trasee, sa ma duca in Europa unde vrea muschii mei, etc...
Si eventual preturi. Avand in vedere ca o consider o investitie pe termen lung, vreau doar variante care sa "reziste" in timp, adica sa poata fi actualizate (ma refer la softuri pentru harti si aparatul in sine, adica display, capacitate memorie, etc)

Multumesc anticipat pentru sfaturi
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: navigatie kia

Post by Skyppy »

soft garmin sau igo 8. Eu sunt f multumit de amandoua.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

Skyppy wrote:soft garmin sau igo 8. Eu sunt f multumit de amandoua.
Deci am retinut referitor la soft. Referitor la aparat (gps) conteaza mai putin (bine, facand abstractie de aspect, display, etc)? Adica in primul rand probabil sa aiba ceva memorie de stocare pentru cat mai multe harti, ceva de genu?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: navigatie kia

Post by mortymer »

io am luat aparatul din pozele din semnatura care are pe el hartile de la garmin... iuropa+romanica10% cam 1,8 gb si romanica separat 400 mb... aparatul are un hard de 4 gb... are slot micro sd pt. harti plus usb pt. apdeit soft(nu doar hartile )... cred ca garmin se scrie cu mai multi "m"... exista si un demo pt. hartile de pe aparat... daca te intereseaza iti dau lincurile...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: navigatie kia

Post by Skyppy »

Parerea mea, este sa cauti un pda cu gps - ai posibilitatea sa ti mai multe softuri de navigatie pe cardul de memorie si sa iti bagi toate hartile, sau doar cele pe care te intereseaza, operatiunea fiind relativ simpla, comparativ cu un aparat dedicat unui anumit soft.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

Skyppy

Daca am inteles bine, e cel mai indicat un PDA (adica jucarie mobila) cu GPS incorporat (nu inteleg totusi de la ce vine PDA, dar in fine) care sa accepte orice soft de navigatie si sa caut cat mai multe sau cateva softuri de navigatie cat mai complete.

Si in primul rand cum recomanda mortymner sa pot updata si softul, nu numai hartile, k?

Deci mortymer, astept link-urile
Multumesc anticipat
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

Apropo de cardul de memorie, la PDA cat tre sa aiba minim? Ca de exemplu la Mio P550 PDA nu specifica
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: navigatie kia

Post by mortymer »

bubumisu wrote:Skyppy

Daca am inteles bine, e cel mai indicat un PDA (adica jucarie mobila) cu GPS incorporat (nu inteleg totusi de la ce vine PDA, dar in fine) care sa accepte orice soft de navigatie si sa caut cat mai multe sau cateva softuri de navigatie cat mai complete.

Si in primul rand cum recomanda mortymner sa pot updata si softul, nu numai hartile, k?

Deci mortymer, astept link-urile
Multumesc anticipat
iuropa + 10% romanica: http://www8.garmin.com/cgi-bin/mapgen/w ... 0&k=1&sc=1
romanica: http://www8.garmin.com/cgi-bin/mapgen/w ... 0&k=1&sc=1
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

multumesc mortymer

o sa studiez
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: navigatie kia

Post by bubumisu »

Mortymer, si totusi daca m-am documentat bine, Garmin e doar PNA (adica Personal Navigat Assistance), adica un navigator foarte bun, dar fara a putea updata softu si hartile.
Ideal ar fi sa ai update-uri si la soft si la harti, anual.
Unii zic ca un PDA cu GPS cu update la harti si la soft ar fi super OK. 8)
E cineva care sa detina asa ceva? Si de care sa fie multumit, mai bine zis verificat pe trasee interne, externe? :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: navigatie kia

Post by mortymer »

bubumisu wrote:Mortymer, si totusi daca m-am documentat bine, Garmin e doar PNA (adica Personal Navigat Assistance), adica un navigator foarte bun, dar fara a putea updata softu si hartile.
Ideal ar fi sa ai update-uri si la soft si la harti, anual.
Unii zic ca un PDA cu GPS cu update la harti si la soft ar fi super OK. 8)
E cineva care sa detina asa ceva? Si de care sa fie multumit, mai bine zis verificat pe trasee interne, externe? :wink:
offf... asta e aparatul http://www.kenwood.eu/products/car/mult ... T/details/ ... iar la chei fiucears scrie mare "Front micro SD slot for navigation update" ... assta e la mine pe masina.... deci stiu ce are si ce nu aparatul... vezi cateva poze in semnatura... si sigur ce am montat io pe masina nu e pna... si sigur e navigatie garmin...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: navigatie kia

Post by Skyppy »

"PDA inseamna Portable Digital Assistant si este un termen general utilizat pentru a descrie o gama larga de produse electronice portabile care indeplinesc functii de genul: carte de adrese si telefoane, lista de task-uri, caiet de notite s.a.m.d.

In momentul de fata sunt doua mari categorii de PDA-uri intre care se poate alege:
- Palm
- Pocket PC

*) exista si altele dar acestea doua sunt cele mai des intalnite si au cei mai multi reprezentanti.

Diferenta sta in principal in sistemul de operare pe care il foloseste fiecare categorie. Pocket PC sunt denumite in general PDA-urile care folosesc Windows (Mobile, CE, XP for PocketPC s.a.m.d.).

Evident ca sunt diferente si la nivel de hardware, pentru ca de obicei terminalele mobile au partea de hardware si cea de software foarte strans cuplata (pentru a contrabalansa resursele mai scazute fata de un PC clasic) si ca atare sistemul de operare nu este interschimbabil.
" PDA-ul poate fi si cu functie GSM, adica telefon, navigatie si toate celelalte. eu am asa ceva: http://www.glofiish.com/index3.htm?no=m800

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: navigatie kia

Post by bondalicir »

daca vrei ceva ieftin si bun iti recomand sa iei un pda de la mio. pui ce soft de navigatie vrei updatezi. poti sa iei si cu functie gsm si ai si telefon in acelasi timp. poti sa cauti si un htc mai ieftin la second hand.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”