Sunet in Cee'd

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
cRbL
pro_ceed ftw
Posts: 136
Joined: 24 Apr 2008, 01:39
Auto:
Location: Bucuresti

Post by cRbL »

Aha.
Exact.
Hai sa revenim la subiect ca deja o dai in alte alea.
:lol:

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

Si-a schimbat cineva instalatia audio sau a instalat un amplificator+subwoofer ? A fost dificila instalarea ? Recomandari ? Eu m-am gandit la http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofer ... utant_CST/ , oferta e destul e buna.

De asemenea, cineva spunea ca boxele spate de pe pro_cee'd ar fi diferite fata de cele de pe cee'd. Am cautat informatii, nu am gasit.

Multumesc.
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

Eu am gasit ceva
http://www.newegg.com/Product/Product.a ... 6882184306
E tot 2 DIN, din cate am inteles.
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

isidore
Posts: 8
Joined: 11 Jul 2008, 11:30
Auto:
Location: Bucuresti

Post by isidore »

hai noroc. am un best de doo saptamani si am reusit sa fac 1100km. i-am dat chiar din prima saptamana 185 la ora pe bucuresti-pitesti ca sa vad ce stie dumneaei. si stie, e infingareata. sunt novice, am carnetul de juma de an si am cam invatat condusu pe loganu tatii care m-a invatat sa merg cam subturat, realizez io. sper sa ma dau pe brazda, daca e reala chestia cu depunerea de calamina pe care-o pomenea cineva intr-un jurnal de bord. in rest, creca am si io greierasu de pe bord din dreapta, dar ma asteptam la ce drumuri am parcurs. sper sa functioneze si la mine sfanta radiera.
revenind la topic, imi face niste probleme la citirea ipodului. cand vrea, cand ramane blocat pe reading si nu vrea. stiti ceva despre asta?

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Incearca cu un alt stick, preferabil imprumutat, ca sa vezi daca face fitze si cu ala. Sunt useri aici carora le faceau fitze cu un anumit stick , iar cu altul le mergea brici. Teoretic nu ar avea de ce sa se intample asta, insa practic... se. Asa ca incearca cu unul, doua, mai multe, si daca vezi ca la altele nu iti face fitze... schimba stickul. Daca face fitze la toate, poate e cazul de o intrebare la service.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Sunet in Cee'd

Post by radu84 »

Ma gandeam la 2 variante pentru un sistem audio low-cost (pastrez HU original):

1.Subwoofer activ Focal Bomba-20A1 = 675lei
http://www.mermin.ro/detalii/Bomba-20A1/819/

2. Subwoofer pasiv Magnat Edition B30 + statie Mac MPX 4500 = 524lei
http://www.mermin.ro/detalii/Edition-B30/349/
+
http://www.mermin.ro/detalii/MPX-4500/77/

Eu inclin spre a 2'a varianta, deoarece am filtre LPF si HPF pe statie iar astfel las joasele pe sub si inaltele pe boxele fata.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sunet in Cee'd

Post by Minu »

Si tot nu s-a lamurit treaba,are sau nu are iesire pt statie?Din cate vad eu din poze nu are iesire RCA,deci sa inteleg ca trebuie sa cumpar un adaptor High-Low ca asta http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii ... _High-Low/
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sunet in Cee'd

Post by Nesta3 »

Minu wrote:Si tot nu s-a lamurit treaba,are sau nu are iesire pt statie?Din cate vad eu din poze nu are iesire RCA,deci sa inteleg ca trebuie sa cumpar un adaptor High-Low ca asta http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii ... _High-Low/
nu are iesire...iesirea se face printr-un adaptor exact k cel prezentat de tine care se leaga la cablurile difuzoarelor...eu stiu k orice paket woofer+statie are inclus si un asemenea adaptor...iar dak vrei doar statie, si adaptorul nu e inclus, este absolut necesara si akizitionarea adaptorului...vorbesc din proprie experienta, si eu am montat pe masina paketul woofer cu statie MTX, adk asta http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofer ... k_RTP2000/
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

cristush
Posts: 147
Joined: 18 Apr 2008, 10:43
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re:

Post by cristush »

misuspita wrote:Incearca cu un alt stick, preferabil imprumutat, ca sa vezi daca face fitze si cu ala. Sunt useri aici carora le faceau fitze cu un anumit stick , iar cu altul le mergea brici. Teoretic nu ar avea de ce sa se intample asta, insa practic... se. Asa ca incearca cu unul, doua, mai multe, si daca vezi ca la altele nu iti face fitze... schimba stickul. Daca face fitze la toate, poate e cazul de o intrebare la service.
Omul spunea ceva un un iPod, iar tu cred ca vorbesti de USB stick ... :)
Poate ii raspunde cineva care a testat cu iPod. Eu unul nu am informatii.
Cee'd HB 1.4 GSL So Red START + optionale (numele ei: Maia)
Comanda: 23mar2008, Serie: 19mai, Livrata: 29mai
B-79-GCS
Poze intalnire Bran + coloana Brasov 21feb2009 AICI
Poze coloana KIA Brasov 10oct2009 AICI - Maia are numarul 85 in coloana

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sunet in Cee'd

Post by Nesta3 »

nu are nich o treaba dak e iPOD sau stick normal....trebuie s functioneze la aceiasi parametrii...problema ar putea fi din cauza cantitatii mare de date stocate in el, si din cauza asta s dureze o vreme pana il citeste... :?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sunet in Cee'd

Post by Minu »

Aaa,deci trebuie sa cumpar un adaptor pana la urma,dar daca leg adaptorul ala la iesirile de la difuzoare,nu pierd 2 canale cumva,adica raman fara amplificare la un rand de boxe?Statie,subwoofer si cabluri am de la Logan,am cabluri pe 20 mm,o statie Mutant si un difuzor MTX de 250w RMS,la care i-am facut eu cutia din MDF,se aude destul de bine,misca putin si parbrizul din fata,pentru mine momentan e de ajuns :lol:
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sunet in Cee'd

Post by Nesta3 »

din cate am vazut, semnalul poate fi trimis ori pe boxele fata ori pe cele spate...kre sunt mai puternice....akum nu stiu sigur, pe mine m-au intrebat cand am montat wooferu,unde sa fie transmis semnalul...in fine, adreseaza si tu o intrebare baietilor de la beloud si sigur o sa te lamureasca :wink:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sunet in Cee'd

Post by Minu »

Da,se leaga ori la boxele din fata,ori la boxele din spate,si nu are importanta puterea boxelor,ca presupun ca Playerul are undeva la 4x25 RMS(sa zicem) deci nu are importanta unde le legi,din canalul de stanga(+ si -) transforma in semnal stanga la adaptor si din canal dreapta(+ si -) transforma in canal dreapta la adaptor,deci practic ai o iesire de statie.Eu intrebam daca se leaga acel adaptor,o sa mai mearga toate boxele la masina,adica se renunta la canalele la care e legat adaptorul?
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sunet in Cee'd

Post by Nesta3 »

la mine functioneaza toate boxele, iar pe fata se aude mai tare pt k akolo e legat adaptorul...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Sunet in Cee'd

Post by Shorty »

Montati fara frica adaptorul High-Low(asa se cheama),nu va afecta cu nimic auditia pe canalele pe care a fost montat deoarece nivelul de semnal care trece prin acest adaptor este mult mai mic ca semnalul care va trece prin difuzoare(impedanta de intrare a adaptorului este mare decat cea a difuzoarelor,deci semnalul va alege traseul cu impedanta cea mai mica si anume difuzorul).De preferat este sa montezi adaptorul in paralel cu boxele spate,ca in cazul in care vrei sa faci un reglaj al volumului din fader sa nu anulezi boxele fata.

Numai bine!

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”