IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by petry_1776 »

Stiati ca... daca nu se comanda din fabrica acel cablu pt IPOD dupa aceea acesta nu mai este compatibil? :shock:
Eu n-am stiu, dar am aflat azi. :evil: Si acum trebuie sa-mi caut un cablu cu care sa conectez IPOD-ul la masina. S-a mai confruntat cineva cu chestia asta? Daca da, vreau si eu sa stiu de unde cumpar un cablu pt ca nu vreau sa cred ca am dat banii degeaba. :(
Cand comanzi pe cel din fabrica, iti pun priza invers, adica portul USB si apoi mufa aux. Eu am intai mufa aux si apoi portul USB si la marea majoritate este la fel.

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Cabluri originale pentru Ipod gasesti la Mediagalaxy.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Sau la `integrare auto` pe http://store.apple.ro

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Ipod-ul mi l-am luat de la Media Galaxy, asa ca stiam de cabluri si alte accesorii originale. Problema este ca NU se potrivesc de nici o culoare. Nu-mi pot conecta Ipod-ul la masina :(
Va multumesc de sfaturi, dar... mai am o sansa cu kit-ul acela audio care transmite la masina de la Ipod printr-o frecventa de radio... dar sa dau 3 mil pe el numai sa vad DACA se potriveste....
Credeam ca si-a mai luat cineva dupa ce si-a luat masina, dar se pare ca nu m-am documentat inainte si acum mi-am luat o mare tzeapa. Inca un lucru dupa care sa regret ca n-am dat comanda din start si m-am pacalit. :x

kenwood28y
Posts: 34
Joined: 07 Jan 2008, 17:59
Auto:

Post by kenwood28y »

Sper sa nu gresesc, nu stiu exact cum arata mufa aceea de ipod, dar am inteles de la tine ca sunt puse mufele invers, cred ca o solutie ar fi sa iei un cablu de prelungire USB spre exemplu de la un mous de leptop, si un cablu de prelungire jack stereo, si ai posibilitatea sa le conectezi cum vrei. Te costa doar cativa roni.
Cee`d 1,6 dsl hp base

Alex
Posts: 43
Joined: 08 Nov 2007, 17:57
Auto: kia

Post by Alex »

iPod se leaga prin cablul jack-jack

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Alex wrote:iPod se leaga prin cablul jack-jack
Mda, pana la urma asa am facut si cu ajutorul lui mykep mi-am dat si eu seama ca de nervi uitasem sa dau mai tare Ipod-ul. Faza nasoala e ca jack to jack nu ai control asupra playlistului din comenzile de pe volan... asta este, m-am resemnat. :(

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

ehh, oricum se aude foarte bine si pe aux de pe ipod :)
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

Alex
Posts: 43
Joined: 08 Nov 2007, 17:57
Auto: kia

Post by Alex »

o, da...se aude f bine :twisted:

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re:

Post by alexxed »

Alex wrote:iPod se leaga prin cablul jack-jack
iPod shuffle și nano merg cu cablul lor usb și poți controla melodiile de pe volan.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

frankkkko
Posts: 2
Joined: 14 Feb 2009, 19:08
Auto:

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by frankkkko »

hey.. deci sa inteleg ca daca am un iPod nano (ultimul model - http://www.apple.com/ipodnano/) si un kia cee'd best clasic pot sa conectez iPod-ul direct cu cablul lui original la USB-ul masinii si pot controla mp3-urile din iPOd ca si cum conectez un stick flash??? si in plus se mai si incarca iPod-ul in timpul asta?

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by alexxed »

frankkkko wrote:hey.. deci sa inteleg ca daca am un iPod nano (ultimul model - http://www.apple.com/ipodnano/) si un kia cee'd best clasic pot sa conectez iPod-ul direct cu cablul lui original la USB-ul masinii si pot controla mp3-urile din iPOd ca si cum conectez un stick flash??? si in plus se mai si incarca iPod-ul in timpul asta?
Nu È™tiu dacă iPod nano merge, iPod shuffle ăla mic merge.
Dar nu e la fel ca o memorie USB, se folosește un protocol special de comunicare cu iPod-ul nu se citesc pur și simplu fișiere.
Dar rezultatul e similar, merg comenzile de pe volan.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

frankkkko
Posts: 2
Joined: 14 Feb 2009, 19:08
Auto:

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by frankkkko »

aha, inteleg, merci. o sa incerc singur. desi sincer mi-e cam teama sa experimentez :)

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by alexxed »

frankkkko wrote:aha, inteleg, merci. o sa incerc singur. desi sincer mi-e cam teama sa experimentez :)
Nu poÈ›i strica nimic, doar să vezi că nu merge. Dacă merge, primul lucru pe care vrei să-l faci e să schimbi afiÈ™area pieselor astfel încît să se afiÈ™eze orice altceva decît numele fiÈ™ierului care la iPod-uri este criptic. Nu mai È™tiu în secunda asta care e butonul, dar există manualul.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by Razor »

Salut,
Eu am iPod Touch 1st Gn, si am incercat sa conectez si prin cablul lui ( USB ) si prin cablu gen jack-jack ( nu e luat de la Apple, e de la un Xbox ), dar nu merge nici unu. Am vazut ca pe store.apple.ro nu exista cablu de genul asta.
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”