Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by Ajax26 »

In locul tau as fi mers pe un 2DIN - are si kenwood o gramada - Asa nu prea arata bine pt ca ramane cam mult loc - sus si jos.
Sunt sigur insa ca se aude excelent ...felicitari pentru lucrare :)
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by MeGeNe »

Sper sa va ajute astea:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by panzer »

Am comandat interfata. Nu a venit inca. Cam 400 lei ar trebui sa fie.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by panzer »

Am montat ieri si interfata pt comenzile de volan: 455 lei.

Impresii:
- functioneaza si tasta Mute, care face de fapt attentuation: aduce sunetul la un volum foarte mic.
- se poate schimba sursa.
- ciudat insa ca chanel up si down nu schimba postul de radio ci schimba banda radioului (din FM1 in MW etc.). Oricum foarte ciudat se schimba posturile de radio la modelul asta: apesi FAV, apoi te plimbi prin meniu si apesi enter. Noroc ca stau doar pe RockFM!
- volumul si prev/next functioneaza bine.

Acum trebuie sa stau cu ochii pe ce au stricat. Au montat de 2 ori interfata pt ca isi pierdea toata memoria cand scoteam contactul: setarile si posturile de radio.

Impresii consolidate dupa mai mult de 1 luna:
- iPod chiar jalnic la sunet.
- calitatea pe CD Audio exemplara, chiar si pe cele greu de redat (Placebo de exemplu, cu 4 chitari nu distorsioneaza nici la max)
- Receptia radio perfecta.
- Ieri pe 42 grade afara, mers cu AC la max, amplificatorul nu il puteai atinge de caldura. Nu a intrat in protectie.

Acum vreau sa montez amplif-ul pe o folie termoizolanta si nu direct pe spatele banchetei. Vreo idee de material acum ca azbest-ul este cazut in dizgratie?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Desi nu par chiar atat de deranjante,nu pot fi nici trecute cu vederea,respectivele probleme cu interfata,mai ales ca a costat niste multi bani.Acum,nu stiu daca nu e din sistemul comenzi volan al masinii...
Faza cu supraincalzirea o poti rezolva cu un cooler special pt amplificator+montarea unei bucati de material pt termoziolatii(burete+foita aluminiu) pe bancheta....
Desi imi place la nebunie modelul playerului:aspect,setari sunet si mai ales iesirile de pe spate;, nu prea ma mai incanta achzitionarea lui luand in considerare pretul interfetei(jumate cat pretul playerului),hibele pe care le are dar si bataile de cap pe care mi le va da....
O sa montez un procesor bun de sunet,iar o data cu montarea noului amplificator, voi avea o calitate deosebita a sunetului.

Oricum,respect pt munca depusa!
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by panzer »

Nu imi este teama neaparat de temperatura amplif-ului cat mai ales de impactul asupra banchetei. O sa incerc cu folie. Merci de sugestie.

Cam scumpa interfata intr-adevar, dar nu imi place sa ma opresc la jumatate. :roll:

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by mortymer »

sa nu fie montajul aiurea, desi fiind plug end plei... la mine comenzile de pe volan fac exact ce scrie pe ele... mai putin mute care e de fapt att iar mode schimba sursa de redare tuner/dvd/usb/navigatie...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by panzer »

Un mic update:
- Partea buna: am dezactivat amplificatorul intern si se aude sensibil mai bine pe pre-out. S-au mai rodat si boxele si suna mai "cald". Am schimbat colectia de CDuri din masina cu copii facute cu Reply Gain, ocazie cu care am scapat de "tipatul" tweeterelor la muzica mai recenta. Am marit un pic Gain-ul la Amplif si la acelasi volum dinamica e mai buna.
- m-am mai lamurit cu comenzile pe volan: "Chanel+" schimba benzile (FM1, FM2, FM3). "Chanel-" duce doar in banda MW. Asa ca am pus cate un post de radio pe fiecare FM si schimb "one touch" intre cele 3. De fapt posturile de radio se schimba foarte usor din telecomanda CDP-ului, dar nu mai stau si cu asta in mers.

Mergand eu cu muzica asa tare nu prea mai sunt constient de zgomotele masinii. Ieri un prieten in spate pe stanga imi spune ca troncane. Probabil acelasi surub care strange amortizorul, cum am patit si pe dreapta acum 2 ani. Cu prima ocazie la service.

mctinescu
Posts: 27
Joined: 24 Dec 2008, 17:51
Auto: ProCee'd 1,6 DSL 140 CP 2009
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by mctinescu »

panzer wrote:O sa incerc sa ajung si la polivalenta odata.

@tomas_dan84 - doar daca as fi avut aceasta informatie acum 1 luna poate mai economiseam niste bani. Am cautat pe net informatii despre unitatea stock: dupa cod, dupa masina, dupa producator, dar nu m-am lamurit sau poate nu am cautat prea atent.

Pot sa fac o poza cu rezolutie mare a spatelui CDP stock si sa explicam altora ce si cum.
Lipsa de informatie despre modificarile audio pe ceed m-au facut sa share-uiesc experienta.

Acum chiar sunt curios sa facem o astfel de mufa si sa evaluam cum se aude pe preamplificat.
Daca ramane impresia ca se taie din frecvente atunci, cu mufa sau fara pe stock, tot trebuie alt player. Daca sunetul e curat si complet se poate scapa de un deranj mare: masca, interfata comenzi audio iar distractia asta costa aprox 550 lei doar piesele.

Cel mai mult ma deranjeaza scosul si umblatul cu fata de la CDP in buzunar.

In opinia mea o alta problema la CDPul stock este receptia radio. Unitatea de pe masina mea pierdea Rock FMul prin Bucuresti chiar si in centru. E drept ca si Rock FM are un emitator cam subtirel - dar aceasta problema a disparut odata cu Kenwood-ul.
La mine R-CDP stock prinde exceptional de bine Rock FK peste tot in Buc., inclusiv in centru (P-ta Victoriei, Dorobanti, Aviatorilor, Kiseleff, Cal. Vict., cheiul Dambov., etc. Mai mult, prind Rock FM bine pana aproape de Snagov si cam pana la vreo 50 km spre Pitesti. Masina e din 2009. Apropo, stie cineva de un firmware pentru sistemul audio si cum se instaleaza (daca exista, bineinteles)?
Kia Pro Cee'd 1,6 DSL City 150 CP (dupa upgrade la dealer) - e pe drum!!!

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by quelloo »

la mine merge rock fm pana la km 70 pe A2, si pana la campina pe DN1 (exact in satul dinainte de prima intrare in campina)
spre bucuresti - Alexandria pierd semnalul rock fm intre Naipu si Prunaru la vreo 45-50 km de bucuresti (o sa testez din nou la paste poate si-au marit raza si acolo)
pe A1 nu-mi amintesc
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by panzer »

O sa ma mai uit odata la antena. Sau poate de la multimea de modificari facute in bord firul de antena este "atins" pe undeva. Sigur firul de antena este o jucarie ieftina si nu un cablu real de 75ohmi.

Alternativ o sa ii pun un amplificator de semnal, doar ca este alimentat si trebuie sa mai trag o alimentare de 12v in spatele CDPlayer-ului. Nu sunt fan-ul legarii altor consumatori pe firul de alimentare al CDP. Oricum nu mai umblu doar din cauza radioului. Cand o sa decid sa mai fac modificari ma ocup si de amplificarea semnalului la radio.

Pe E85 prind Rock Fm pana pe la km 70 (intre Urziceni si Buzau). Ciudat, prin Bucuresti il mai pierd: pe Barbu Vacarescu, de ex.

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by frantic »

Ce rame ai folosit pt. difuzoare? Cele originale, sau ai gasit ceva special pt. Ceed?
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by panzer »

Nici cea mai vaga idee. Au fost folosite niste rame cam de 2-3 cm pt ca Hertz-urile au adancime de montaj mai mare decat cele originale. Nu cred ca au fost in cutie, dar nici pe factura nu le-am vazut. Probabil ca nu costa mai nimic iar baietii le-au pus in pretul de montaj.

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by frantic »

Intre timp am mai sapat pe net dupa informatii si se zice ca inelele adaptoare facute pt. Alfa Romeo 147 s-ar potrivi si pe Cee'd . Probabil ca asa ceva ti-au montat si tie, pentru ca am vazut ca cei de la be-loud comercializeaza inelele respective. Mersi de informatii. :)
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Mai bn incearca cu inele din mdf...costa 30 lei setul si sunt mult mai bune decat cele din plastic.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”