Sfaturi pentru cumparare: PDA cu GPS, PNA sau receptor GPS?

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Sfaturi pentru cumparare: PDA cu GPS, PNA sau receptor GPS?

Post by Akbhar »

Ma bate gandul sa folosesc avantajele sistemelor GPS in calatoriile viitoare, in tara si peste hotare, cu masina sau fara.

Ma intereseaza sa am harti cat mai bune, sa nu am probleme cu semnalul, sa fie o solutie portabila si, de ce nu, acceptabila ca pret.

Din ce am vazut eu pe net as avea urmatoarele solutii:

a) un receptor GPS pe Bluetooth pentru telefon (Nokia E61) (~300Ron)
Avantaje:
- receptor mic, relativ ieftin in comparatie cu celelalte produse.
Dezavantaje:

- telefonul are ecran mai mic, fara touch-screen;
- hartile nu cred ca sunt atat de detaliate cum sunt cele de la iGO.

Produse: Nokia LD-3W

b) PNA dedicat (500-750Ron)
Avantaje:
- pret modic;
- ecran mai mare, touch-screen.

Dezavantaje:
- capabilitati suplimentare (Wi-Fi, multimedia) limitate;
- in general limitat la utilizarea in autoturism.

Produse: Mio C520

c) PDA cu GPS incorporat, fara software de navigatie (1000Ron)
Avantaje:
- ecran mare, touch-screen;
- portabil;
- flexibilitate mare (conectivitate, capabilitati multimedia, alte aplicatii);
- am deja un card cu iGO 2006 castigat la un concurs, deci nu trebuie sa achizitionez software-ul;
- upgrade software usor.

Dezavantaje:
- cel mai scump.

Produse: Mio P560

Imi puteti recomanda alte produse care sa corespunda mai bine specificatiilor, in afara celor enumerate de mine? In ultimele doua categorii exista altceva cu un raport calitate/pret mai bun?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Post by bprodan »

Sunt in aceeasi dilema.
Eu am pus citeva criterii: gps INCORPORAT (sa fii atent la asta), touchscreen (fara keyboard ca ma seaca), Wireless, gsm.
Optiunile erau Mio 702 (1400) sau Asus p535 (1600).
Acum m-am enervat si m-am gindit ca decit sa dau o galeata de bani (vreau sa imi schimb desktopul, ma costa doar 1300) mai bine imi iau mio c520 si gata:). Inca sunt deschis la schimbari :)
Mai concret refetritor la postul tau:
a) Stiu ca si ala se incarca, te umpli de fire in masina.
nokia are simbian, nu merge igo. route 66 are 2 orase in ro.
b) da. Orice PNA se poate debloca si transforma in PDA. Pt 520 sunt 20 de pagini pe softpedia unde povestesc despre asta :)
c) iti trebuie extra facilitati? Am deja un telefon care stie multimedia / jocuri etc. Dupa 2 luni de teste, am ajuns sa ma folosesc doar gsm din el si rareori camera foto.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Mi-a luat-o bprodan inainte.

Inainte sa dai banii aiurea intreaba-te sincer ce ai nevoie? Ai nevoie de harti in masina? Sau vrei si player mp3, viewer de poze, telefon GSM, agenda, toata satra... Deja multe chestii le ai integrate in telefon, la muzica ne-a scos din rahat portul USB de pe Cee'd, iar restul... daca nu ma insel, viewer de poze are si MIO C520. Parerea mea e sa iei un device dedicat si cu asta basta.

Oricum celelalte functii sunt gimmick-uri nefolositoare pentru ca oricum in masina nu stai tu sa butonezi la aparat, iar dupa doua saptamani se duce noutatea lui si il vei folosi strict pentru functia pt care l-ai luat.

Eu as ramane la optiunea b, pe care o s-o pun in aplicatie si eu imediat ce vine masina.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Post by bobbo1981 »

Eu mi-am luat saptamana trecuta un Mio P560. Am cautat pe net si am gasit si hartile, deoarece el nu vine livrat cu asa ceva.
Minusuri - pretul cel mai mare dintre cele 3 variante prezentate.
Plusuri - Wireless, poti sa ai internet in aproape orice local sau terasa care se respecta la ora actuala, iar daca pleci in strainatate poti fi la curent cu email-ul de exemplu. Eu am instalat si messenger.
- il poti folosi si ca player multimedia (filme) si viewer de poze, facilitati care se intalnesc si la varianta a 2-a.
- avand instalat windows este varianta cea mai "flexibila" putand fi instalate si alte aplicatii pe el
- poate fi instalat orice sistem de navigatie care ruleaza pe platforma windows.
- pot fi updata-te POI si SpeedCam nu doar de pe situl producatorului

Daca i-mi mai amintesc si alte Plusuri sau Minusuri va anunt.

cmg_george

Post by cmg_george »

Eu am un Eten x500+, principalul avantaj este calitatea display-ului: 640x480 px ceea ce destul de rar vezi la un pda.
Daca vrei parerea mea uita varianta modulului extern de gps... se poate intampla ca legatura bluetooth sa iti faca probleme, trebuie incarcat si modulul si telefonul... software cu multe minusuri.

Eu as opta clar pentu un pda..a cu telefonie ca sa nu car doua device-uri dupa mine.. eu am acum pda-ul si detectorul de radar si tot ma dispera ca sunt doua cand ma sui in masina :).

Eu sunt multumit de al meu ... isi face treaba bine si ca telefon si pentru navigare (am pus igo 2006 ... am toate hartile din lume :) ). bateria tine cam 2-3 zile vorbit la el... si 5 ore navigare gps fara sa fie la incarcat.

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

gps

Post by pis2008 »

Nokia E50 + gps Holux+ un car holder banal! Nu mai am si grija PDa-ului ca s'asa am 3 telefoane + stick-urile+ detector radar... unde sa-l mai bag si p-ala... asa ca ma folosesec la maxim de ceea ce avem... si oricum garminu merge perfect si are si hartile la nivel de numar de strada!
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Valeu, e deja mai complicat decat imi imaginam.

PNA-ul in general il vad limitat la folosirea in masina. Eu ma gandesc sa il folosesc si separat. Browsing-ul mi se pare mult mai placut de pe PDA decat de pe telefon. Pe un card de 8Gb pot stoca muzica, filme si le pot viziona 'outdoors'. Plus pot citi carti in format electronic si pot instala multe aplicatii, ceea pe PNA nu prea se poate.

Desi de obicei nu sunt adeptul dispozitivelor all-in-one, combinatia PDA+GPS mi se pare cea mai potrivita asa ca o sa ma axez pe ea.

Trebuie sa ma mai hotarasc la un model anume. O sa iau in considerare:
- dimensiunea ecranului
- versiunea de WM (5.0 pe Asus, 6.0 de Mio), sa vad daca e chiar asa importanta si substantiala diferenta
- memoria interna
- bateria

Googalim, googalim...
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

Ia-ti un PNA pe la 6 milioane, cu diagonala de 3.5" si capabilitati multimedia (filme,muzica,ebooks). Oferta este variata :)

PDAurile sunt interesante la inceput, foarte multe facilitati, dar pe parcurs te vei plictisi.

...sau asteapta sa apara noul iphone, cu 3G si GPS incorporat :P
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

Stie cineva de unde pot sa iau un calculator stiintific pentru un PDA cu Win Mobile 6.0?
Multumesc frumos!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

si eu care aveam un PDA de vanzare.... :) mio p550
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

Incearca un Asus R700 e PNA dar il poti face usor full PDA. Cauta review despre el.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Post by Razica »

Tot Nokia e50 ... merge ok are o eroare de vreo 30 m (sau cel putin asa mi se pare mie), pe receptorul de gps am dat 250 ron, si in afara de faptul k ma cam chiorasc in el restul e ok
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Din lipsa de timp/fonduri am amanat putin achizitia. Intre timp am avut ocazia sa ma joc cu un Nokia 6110 Navigator cu Route 66 instalat.

Ce nu mi-a placut:
- se sincroniza greu (~3-5minute);
- pierdea usor semnalul;
- harta Romaniei cuprinde doar Bucurestiul, Timisoara si Brasov, cred. Ploiesti e doar trecut pe harta, Buzau nu exista. => inutil din punct de vedere al navigatiei (bine, ruta e doar un exemplu, nu aveam nevoie de ghidare);
- ecranul destul de mic si ilizibil in soare.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by PDI Romania »

Recomandarea mea ptr cine doreste sa achizitioneze un GPS :

- au aparut deja pe la anumite magazine online diferite PNA-uri care nu au niciun soft instalat la preturi foarte bune (400-450RON) si pe care se pot "tuna" versiuni de iGO sau Miomap.

Ce trebuie cautat?

Un PNA cu GPS Sirf Star3, procesor de 400Mhz, memorie Ram de 64mb si rezolutie de 480x272 este ideal pentru navigatie GPS.
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Recomanzi un model anume?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”